PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حداکثر فاصله شکار با تفنگ بادی

changiz
11-26-2011, 12:11 AM
با عرض سلام
بنده هنوز با روند سایت آشنایی ندارم این اولین پست بنده است
اما در مورد فاصله مجاز برای تیراندازی ذکر یک نکته ضروری است اینکه تو چه مسافتی چی بخوای بزنی فرض کنیم 40 متر خوب اگه هدف شکار باشه علاوه بر سرعت؛ کالیبر و انرژی هم مهمه ولی اگه هدف سیبل باشه کالیبر و انرژی اهمیتی نداره
اکثر شکارهای بادی زیر 60 متر انجام میشه چون دقت سلاح تو مسافتهای بیشتر از 60 متر تحت تأثیر عوامل محیطی و خطاهای شخصی قرار میگیره و لو 100 ژول انژری هم پشت ساچمه باشه
پس اگه منظور هدف زنی باشه بحث انرژی منتفیه اگرم منظور شکاره تفاوت فاحشی بین 30 ژول و 100 ژول در این مسافت برای زدن کبوتر و حتی خرگوش نیست و از این نظر دسته بندی دوستمون جالب بود که 16 ژول تا مسافت فلان و 30 ژول تا فلان مسافت و ...
اگه منظورتون هدف زنی باشه که ژول معنی نداره اگرم شکار مد نظره که اکثرا زیر 50 متره و بالای 30 ژول واسه شکار معمول مفهومی نداره در کل من با این دسته بندی مخالفم
ژول بیشتر ربطی به برد بیشتر نداره درسته که انرژی ساچمه تو فاصله زیادتر بیشتر حفظ میشه اما تو 150 متر هرگز نمیتونید هدفی رو بزنید چه ساچمه اونجا 1 ژول باشه چه 10 ژول
ژول بالاتر واسه زدن شکار بزرگتر تو همین مسافت( زیر 60 متر )و ژول کمتر برای زدن شکار کوچکتر تو این مسافت استفاده میشه چرا که احتمال داره سرعت ساچمه سلاح 60 ژولی به اندازه سلاح 20 ژولی باشد پس برد بیشتر نداره ولی تو مسافتی که سلاح 20 ژولی میتونه کبک رو بندازه اون روباه رو میندازه
یا علی

Mehrshad
11-26-2011, 10:45 AM
چنگیز جان شما تشریف بیارید اصفهان و بنده توی 150 متری براتون یه دایره به قطر 10 سانت را با موفقیت بالا میزنم.
اتفاقا ژول بیشتر دقیقا به معنی برد بیشتر هست اگر نه با گلوله تانک هم نمیشد چند کیلومتری را زد.
در جاهای مختلف توضیح دادم که انحراف در اثر باد به انرژی گلوله و بالستیک اون بستگی شدید داره. مثلا یک تفنگ 5.5 با 20 ژول انرژی در باد 5 کیلومتر در ساعت در فاصله 100 متری با ساچمه متداول و بالستیک 0.02 حدود 24 سانت انحراف داره.
حالا یک تفنگ 80 ژول با ساچمه سام یانگ در همین فاصله 6 سانتیمتر انحراف داره و البته یک گلوله زنی در حد میلیمتر انحراف داره.
شما با همین تفنگ 20 ژولی میتونین یک خرگوش را تا 40 متر به راحتی بزنین ولی در 150 متری اصلا ولی با 80 ژول اینکار عملی هست.
کشتن یک گوزن تنها نیاز به مثلا 200 تا400 ژول انرژی داره ولی چرا یک گلوله زنی بیش از 3500 ژول انرژی داره؟
دلیل فقط و فقط افت کمتر تیر و انحراف کمتر تیر در اثر باد هست. برای همین با بیگ بورهای بادی از 80 متری میشه گوزن زد و با گلوله زنی تا 500 متر.(که در این فاصله هنوز انرژی گلوله بالای 2000 ژول هست)
اگه صحبت شما صحیح بود و انرژی تاثیری نداشت مطمئنا تفنگهای بادی با قدرت بالا ساختشون هم توجیهی نداشت ضمن اینکه بنده تمام چیزهایی که گفتم را خودم شخصا دیدم و تست کردم و شما هم اگه تشریف بیارین اصفهان با هم یک سر میریم و این قضیه را تست میکنیم.
ارادت.

Masoud-gh
11-26-2011, 12:55 PM
دوست عزیز ورود شما را تبریک میگیم.
من هم با فرمایشات شما موافقم نیستم.به عقیده من هم انرژی بیشتر گلوله تضمین کننده حفظ انرژی آن در مسافتها دورتر میباشد.علاوه بر این طبق توضیحات مهرشاد جان با توجه به بالا بودن انرژي در دهانه لوله و همچنین ضریب بالستیکی خوب ساچمه شاهد افت تیر کمتری در مسافتهای دورتر خواهیم بود.
این موضوع موجب میشود مثلا با سوماترا ۲۵۰۰ در مسافت ۱۵۰ متر و در صورت مجهز بودن به دوربین خوب تا مسافتهای بیشتر هم یک دایره ۱۰ سانتیمتری را مورد هدف قرار بدید و این کار خیلی سختی نیست.

changiz
11-26-2011, 01:51 PM
با سلام خدمت مسعود و مهرشاد عزیز
منم خوشحالم از اینکه بین حرفه ایها هستم
تأثیر انرژی بیشتر برای سلاح بادی 4.5 یا 5.5 در موفقیت شکار توی فاصله های کم هستش نه زیاد چون سرعت ساچمه پایین است
مثلا به هیچ وجه نمیتوان یک تفنگ بادی 5.5 با صد ژول انرژی را با خفیف مقایسه کرد چون سرعت گلوله خفیف بسیار بیشتر از 5.5 تفنگ بادی است
شکار با بادی زیر 50 یا 60 متر مجازه چون برخلاف هدف زنی که شخص خودش شرایط ایده آل رو به وجود میاره در شکار؛ ایده آل شما وجود نداره همیشه عامل مزاحمی هم هست مثل نور آفتاب؛ باد؛ باران؛ ساچمه نامرغوب؛ وضعیت نامناسب؛ مسافت مبهم؛ شک و تردید؛ استرس؛ کسالت؛ خطای دید و هزار دلیل دیگه که باعث بی دقتی سلاح بادی در مسافات بالا میشه
بله اگر بتونن سرعت شلیک یک تفنگ بادی 5.5 که 100 ژول انرژی داره رو به 800 متر بر ثانیه برسونن میشه با اطمینان بالا در مورد شکار در 100 متری بحث کرد(که باز هم فایده نداره چون سرعت بالاتر باعث ناپایداری ساچمه و بی دقتی میشه)
پس ژول بیشتر در یک سلاح بادی که دقت زیادی هم داره مساوی هست با موفقیت بیشتر در شکار نسبت به سلاح بادی دقیق با ژول کمتر البته در مسافت کم
دسته بندی برد مؤثر تفنگهای بادی بر اساس ژول به نظر من اشتباه هستش
اینم به خاطر داشته باشید هدف زنی با شکار کاملا متفاوته از جهات بسیاری که از حوصله خارجه
در ضمن مقایسه توپ و تفنگ اشتبا است چون گلوله تانک تقریبا شبیه خمپاره عمل میکنه ینی تقریبا منحنی زن هستند و کالیبر بسیار بالایی هم داره که اگه دقیق محاسبه بشه نسبتهای کالیبر و مقدار باروت مصرفی و طول لوله و غیره سرعت آن کمتر از گلوله زنی خواهد شد
یا علی

Mehrshad
11-26-2011, 02:22 PM
به هر حال فرق خفیف و بادی در دو چیز هست: انرژی ساچمه و بالستیک ساچمه که وقتی شما در مورد 100 ژول و سام یانگ صحبت میکنین یعنی در 150 متری 50 ژول انرژی دارین و این یعنی بیشتر از دهانه لوله اغلب پی سی پی های غیر کره ای.
مسلما وقتی میگیم "بادی" به این معنی نیست که زیر مثلا 60 متر باید زد چون "بادی" یک کلمه کلی هست و بیگ بور 500ژولی هم تفنگ بادی هست.
شما میتونین یک توپ کالیبر 120 را هم با یک مخزن خیلی بزرگ شلیک کنین.
البته به نظر من هم شکار بالای 100 متر چه با خفیف و چه بادی پرقدرت درست نیست ولی خود 100 متر اصلا فاصله زیادی نیست.
اینکه هدفزنی با شکار فرق میکنه هم مسلمه ولی خب به تسلط و تجهیزات شکارچی مربوطه و نه قابلیت تفنگ چون در اینصورت با 4000 ژول هم شما نمیتونین مثلا با لرزش دست شکار را بزنید.
و نهایتا وقتی بنده با تفنگ 90 ژولی به راحتی در 100 متر میتونم یک هدف 7 سانتیمتری را بزنم و با یک تفنگ 30 ژولی نمیتونم این به معنی هست که انرژی در دقت هم تاثیر داره و بحث کاملا بدیهی هست. امیدوارم شما هم چنین مقایسه ای را عملی انجام بدید تا به حرف من و اقا مسعود برسین.

Masoud-gh
11-26-2011, 02:33 PM
ممنون دوست عزیز.البته مهرشاد حرفه ای نه من.

تأثیر انرژی بیشتر برای سلاح بادی 4.5 یا 5.5 در موفقیت شکار توی فاصله های کم هستش نه زیاد چون سرعت ساچمه پایین است

مثال این موضوع رو میشه اینطور بیان کرد:
برای شکار خرگوش(بدون در نظر گرفتن مسافت)چیزی حدود ۱۰ ژول انرژي مورد نیاز است.با درک این موضوع مسئله اینطور بیان میشه که اگر با دو تفنگ مثل ۳۵۰ ماگنوم و دیانا ۳۶ به شکار این حیوان بپردازید در چه مسافتی میتوان اقدام به شکار خرگوش توسط این دو اسلحه داشته باشید.
با فرض بر اینکه هر دوی اسلحه های ما از ساچمه باراکودا استفاده میکنند:
دیانا ۳۵ در فاصله ۹۵ متر حدود ۱۰ ژول انرژي دارد.
دیانا ۳۵۰ ماگنوم در فاصله حدود ۱۸۰ متر حدود ۱۰ ژول انرژی دارد.
و سوماترا۲۵۰۰ با ساچمه سامیانگ در مسافت ۳۵۰ متر چنین انرژی دارد.

حال بدون درنظر گرفتن افت ساچمه متوجه میشویم در صورت برخود ساچمه در مسافتهای ذکر شده حتما شکار ما خواهد مرد!

اما در مورد سرعت تیر خفیف باید عرض کنم که با توجه به فشنگهای مختلف این سرعت معمولا از ۳۲۰ تا ۳۸۰ متر برثانیه است.
همچنین اگر گلوله ۴۰ گرینی را با همان ۳۲۰ متر بر ثانیه درنظر بگیرید معادل ۱۳۲ ژول انرژي خواهید داشت.
حال با ساجمه ۲۸.۴ گرینی و در صورت پر کردن سوماترا با فشار ۲۳۰ بار به ۱۲۲ ژول انرژي خواهید داشت و با همان فشار ۲۰۰ بار به حدود ۱۰۰ ژول انرژي میرسید.

البته هیچ یک از موارد ذکر شده مهم نیستند.چرا که برای شکار فقط انرژي کشتاری گلوله مهم هست نه سرعت تیر.

به طور مثال کالیبر ۷ ودربی مگنوم با گلوله ۱۵۰ گرینی در دهانه لوله معادل ۴۹۰۰ ژول انرژي دارد.سرعت تیر ۱۰۰۰ متر بر ثانیه
در حالی که کالیبر 460 همین کمپانی با گلوله ۵۰۰ گرینی در دهانه لوله معادل ۱۰۰۰۰ژول انرژی دارد.با سرعت ۷۹۰ متر بر ثانیه

شکار با بادی زیر 50 یا 60 متر مجازه چون برخلاف هدف زنی که شخص خودش شرایط ایده آل رو به وجود میاره در شکار؛ ایده آل شما وجود نداره همیشه عامل مزاحمی هم هست مثل نور آفتاب؛ باد؛ باران؛ ساچمه نامرغوب؛ وضعیت نامناسب؛ مسافت مبهم؛ شک و تردید؛ استرس؛ کسالت؛ خطای دید و هزار دلیل دیگه که باعث بی دقتی سلاح بادی در مسافات بالا میشه

به طور کلی شکار و همچنین تیراندازی به اهداف زنده در مسافت به ترتیب به چند عامل بستگی دارد.
۱-نوع هدف و انرژي مورد نیاز گلوله برای آن.
۲-میزان Drop گلوله یا ساچمه.

دیگر موارد ذکر شده مرتبطو با اسلحه و توانایی های آن نمیباشند.در نتیجه متوجه میشویم که اسلحه ما توان کشاتری تا مسافتهای بسیار بیشتر را نیز دارد.
اگر ما قادر به استفاده از آن نمیباشیم این مشکل ماست نه اسلحه!

در تفنگ بادی هم همین مسئله است و دیگر عوامل مانند باد و باران و ...مرتبط با انرژي و توان کشتاری اسلحه ما نیست.
اما...

بله اگر بتونن سرعت شلیک یک تفنگ بادی 5.5 که 100 ژول انرژی داره رو به 800 متر بر ثانیه برسونن میشه با اطمینان بالا در مورد شکار در 100 متری بحث کرد(که باز هم فایده نداره چون سرعت بالاتر باعث ناپایداری ساچمه و بی دقتی میشه)

لطفا بفرمایید انرژي گلوله ۱۰۰ ژولی رو چطور با سرعت ۸۰۰ متر برثانیه مرتبط دانستید؟
همچنین بفرمایید انرژي گلوله رو چطور محاسبه میکنید؟
به نظر شما تفاوت میان دو گلوله که هر دو ۱۰۰ ژول انرژی داشته باشند یکی با سرعت هما ۸۰۰ متر برثانیه شما باشد و دیگر ۳۰۰ متر برثانیه٫چیست؟

به شما توصیه میکنم در سایتها مختلف کمی شکارهای Long Range رو مشاهده بفرمایید.
جهت اطلاع شما مدتی پیش برای سنجش این موضوع چند گنجشک را در فاصله ۹۰ تا ۱۰۰ متر بدون حتی یک خطا مورد هدف قرار دادم.

دوست عزیز بسیاری از موارد که ذکر کردید فقط نظر شخصی و تصوارات شما است و دلیل و واقعیت داشتن آن نیست.ممکن هست شما با یک تفنگ بادی قوی نتوانید بیش از مثلا ۶۰ متر شکاری را مورد هدف قرار بدید.در حالی که با سرج زدن متوحه میشودی افرادی هستند که به راحتی و بدون خطا در مسافتهای ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر با تفگ بادی شکار را مورد هدف قرار میدهند.

موفق باشید

Masoud-gh
11-26-2011, 02:48 PM
بهتره به این لینک نگاهی بندازید:
http://www.glbarnes.com/db.html
PCP های این کمپانی پرقدرت ترین PCP ها هستند و با آنها به شکار حتی بوفالوهای ۱ تنی هم میپردازند بدون هیچ مشکلی!

changiz
11-26-2011, 04:45 PM
خیلی ممنونم که وقت ارزشمند خودتونو در اختیار بنده گذاشتید
اولا بنده تأکیدم روی کالیبرهای موجود در ایران بود یعنی 4.5 و 5.5 و کاری به بیگ بور ندارم در ثانی کجای دنیا گفته شده با تفنگ بادی(چه فنری چه پمپی چه گازی چه پی سی) با کالیبرهای 4.5 و 5.5 اجازه شکار در مسافت صد متر را داریم در این مسافت حق شکار به تفنگهای گلوله زنی و کالیبرهای بالاتر و قوی تر بادی داده میشود نه 4.5 و 5.5 بادی آیا با این قضیه مخالفید؟
اگر بشناسید یکی از بهترین شکارچی های دنیا جک اکانر بوده و یکی از دلایل معروفیت وی به خاطر هدف قرار دادن سر قرقاول در 90 متری با گلوله زنی بوده است؛ از آن جایی که گنجشک تقریبا به اندازه سر یک قرقاول است حال که شما جناب مسعود عزیز توانستید گنجشکها را بدون اندکی خطا و با اطمینان صد در صد در 90 متری با بادی 5.5 بزنید(طبق فرموده حضرت عالی) بنابراین میتوانید سر قرقاول را در 200 متری با گلوله زنی متلاشی کنید! پس شما بزرگترین شکارچی دنیا هستید تبریک میگویم به شما؛ فیلمهای موجود در سایت و غیر اکثرا جنبه تبلیغاتی دارند نه علمی
لطفا از ذکر اعداد و ارقام و محاسبات سرعت در وزن و کلمات غامض خودداری کنید
مسعود جان گلوله خفیف یا هورنت 320 متر بر ثانیه سرعت داره!!! خود تفنگ خفیف در دهانه لوله سرعتی بالاتر از 800 متر بر ثانیه دارد یا هورنت که بالای 900 متر بر ثانیه است اما چون کالیبر هر دو حدود 5.5 میلیمتر است و از طرفی وزن گلوله ها حدود 30 یا 40 گرین بیشتر نیست برای شکار بزرگ مناسب نیستند وگرنه هورنت تا 800 ژول انرژی هم میتونه تولید کنه تازه کالیبر 22 هم هستش با این حال توصیه نمیشه بالای صد متر باهاش شکار بزنن واقعا از شما توقع نداشتم که بگید سرعت خفیف با هر نوع فشنگی که باشه حدود 320 متر بر ثانیه است
اونجایی که گفتم در صورتی که بشه به تفنگ 100 ژولی سرعت 800 رو داد دقیقا منظورم انجام نشدن این عمل بود خودتون هم دارید میگید نمیشه پس تفنگ 100 ژولی بادی سرعت کمی داره و این سرعت کم واسه شکار بالای 60 متر مطمئن نیست
اون خفیفی که شما فرمودید سرعت 320 داره مربوط به کلت خفیف میشه نه سلاح شکاریش
شما فرمودید سلاح ما توان کشتاری تا مسافت 200 متری را دارد و اگر تیر به هدف نمیخورد مشکل ماست؛ حرف شما درست است اسلحه 5.5 صد ژولی توانش را دارد که در 200 متری کبوتر را بیندازد این یعنی اینکه هر کسی میتواند بزند چون تفنگش میتواند! خوب سلاح ژ3 هم در 2000 متری توان کشتن انسان را دارد پس مشکل از تیراندازان بوده که نتوانستند در این مسافت انسانی را هدف قرار دهند!!چون تفنگشان میتوانسته اما خودشان نتوانستند!!!
خوب عزیز من در مسابقات المپیک همه تفنگها میتوانند این تیرانداز است که نمیتواند!
زانتیا ممکن است 220 کیلومتر سرعت داشته باشد خوب در یک بزرگراه شلوغ 20 تا سرعت دارد ببینید خودرو میتواند اما ما نمیتوانیم!
واقعا بحث داره به کل کل تبدیل میشه ایشالا مهرشاد جان و مسعود عزیز تو کارتون موفق باشید این بحث ها نتیجه ای نداره و بنده از ادامه بحث در مورد این قضیه خودداری میکنم
با تشکر از همه سروران عزیز و گرامی
یا علی

Masoud-gh
11-26-2011, 06:15 PM
اولا بنده تأکیدم روی کالیبرهای موجود در ایران بود یعنی 4.5 و 5.5 و کاری به بیگ بور ندارم در ثانی کجای دنیا گفته شده با تفنگ بادی(چه فنری چه پمپی چه گازی چه پی سی) با کالیبرهای 4.5 و 5.5 اجازه شکار در مسافت صد متر را داریم در این مسافت حق شکار به تفنگهای گلوله زنی و کالیبرهای بالاتر و قوی تر بادی داده میشود نه 4.5 و 5.5 بادی آیا با این قضیه مخالفید؟

قانون با درنظر گرفتن عامه مردم نوشته میشود نه تواناییهای یک شخص ماهر!
بنده در ایران زندگی میکنم و از قوانین دیگر کشورها خبر ندارم.اما میتوانم بگویم که قانونی که برای شکار با تفنگ ساچمه زنی و چارپاره به شکارچی مجوز میدهد کل آن دچار مشکل است!

پس شما بزرگترین شکارچی دنیا هستید تبریک میگویم به شما؛ فیلمهای موجود در سایت و غیر اکثرا جنبه تبلیغاتی دارند نه علمی

ممنون از شما!اما کی به شما گفته که کسی که سر قرقاول که از ۵ تا ۱۳ سانتیمتر طول دارد چون مورد هدف قرار داده است بهترین تیرانداز دنیا بوده است!
بهتره به این لینک (http://www.persian-shooters.com/showthread.php?9-رکورد-تیراندازی-۱%DB%B0%DB%B0%DB%B0-یاردی-شکسته-شد) نگاهی بندازید و یقین داشته باشید که تمامی این افراد نه در مسافت ۱۰۰ متر بلکه حتی در ۱۰۰۰ متر هم میتوانند سر قرقاول را مورد هدف قرار دهند.

گروپهایی که مشاهده میکنید همگلی کمتر از ۱۰ سانتیمتر هستند.

منظور شما را درست متوجه نشدم! اما اگر منظور مسافت است باید بگم که توسط این رنجفایندر (http://www.persian-shooters.com/showthread.php?113-Bushnell-Fusion-1600&p=385#post385) اندازه گیری شده است.

و همچنین دوستان بارها شاهد این شلیکها بوده اند.شما هم میتوانید باشید دوست عزیز.

مسعود جان گلوله خفیف یا هورنت 320 متر بر ثانیه سرعت داره!!!

البته هورنت در دسته بندی خفیف قرار نمیگیرد و به آن مجوز شکار داده میشود و در کشور عزیز ما قوانین آن با تفنگهای گلوله زنی دیگ جهت شکار یکسان است.

خود تفنگ خفیف در دهانه لوله سرعتی بالاتر از 800 متر بر ثانیه دارد یا هورنت که بالای 900 متر بر ثانیه است اما چون کالیبر هر دو حدود 5.5 میلیمتر است و از طرفی وزن گلوله ها حدود 30 یا 40 گرین بیشتر نیست برای شکار بزرگ مناسب نیستند وگرنه هورنت تا 800 ژول انرژی هم میتونه تولید کنه تازه کالیبر 22 هم هستش با این حال توصیه نمیشه بالای صد متر باهاش شکار بزنن واقعا از شما توقع نداشتم که بگید سرعت خفیف با هر نوع فشنگی که باشه حدود 320 متر بر ثانیه است

بنده عرض نکردم هر نوع فشنگی.لطف مجددا مطالعه بفرمایید.عرض کردم از ۳۲۰ تا ۳۸۰ متر بر ثانیه است.

ببخشید قصد ندارم مو از ماست بکشیم.اما در بحث و تبادل نظر باید خیلی دقیقتر صحبت کرد تا سوتفاهم صورت نگیره.
ممنون میشم بفرمایید که کدام فشنگ خفیف که به آن22LR گفته میشود ۸۰۰ متر بر ثانیه سرعت ایتدایی داره.ممنون میشم لینک بدید دوست عزیز.بهره نگاهی به تاریخچه کالیبر ۲۲ بندازید:

http://en.wikipedia.org/wiki/.22_Long_Rifle

حداکثر سرعت تیر در این کالیبر با توجه به فشنگهای خاص Hyper velocity معادل ۴۳۰ متر برثانیه و برای برخی دیگر ۵۵۰ متر برثانیه است.

اما برای فشنگهای استاندارد که در ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرند :

Standard Velocity
Standard velocity rounds have a slightly supersonic muzzle velocity of around 1,125 ft/s (343 m/s), and a "normal" bullet weight of 40-grain (2.6 g). Standard velocity cartridges generate near or slightly-supersonic velocities. These rounds generally do not develop these velocities in handguns because the short barrel does not take full advantage of the slower powder. The downside to supersonic rounds is that the bullet often drops to subsonic speeds on its way to the target which can degrade accuracy. The extra power and penetration, however, more than make up for the slight loss in accuracy for applications such as small game hunting.

همانطور که مشاهده میفرمایید با گلوله ۴۰ گرینی حدود ۳۴۰ متر بر ثانیه است.
در ضمن طبق فرمایش شما هورنت با چنین سرعتی و وزن گلوله معادل ۱۰۰۰ ژول انرژي دارد.

اما مشخصات فنی این کالیبر:

Specifications

.22 Long rifle maximum CIP cartridge dimensions. All sizes in millimetres (mm). The common rifling twist rate for this cartridge is 406 mm (1:16 in), 6 grooves, land width = 2.16 mm, Ø lands = 5.38 mm, Ø grooves = 5.58 mm.

.22 Long Rifle cartridge dimensions in inches.
Muzzle velocity (nominal):
40-grain (2.6 g) lead: 1,082 ft/s (330 m/s) .22 LR Subsonic
36-grain (2.3 g) copper plated lead: 1,328 ft/s (405 m/s) .22 LR High Velocity
Note: actual velocities are dependent on many factors, such as barrel length of a given firearm and manufacturer of a given batch of ammunition, and will vary widely in practice. The above velocities are typical.
According to the official C.I.P. guidelines, the .22 LR case can handle up to 30,000 psi copper crusher (measuring method crusher conformal) pressure. In C.I.P. regulated countries, every rifle cartridge combo has to be proofed at 125% of this maximum C.I.P. pressure to certify for sale to consumers.

و این هم کراپی از کاتالوگ کمپانی مشهور RWS:

105

حتما بفرمایید سرعت ۸۰۰ متر برثانیه خفیف یا همان .22 LR مربوط به کدام کمپانی است.

اونجایی که گفتم در صورتی که بشه به تفنگ 100 ژولی سرعت 800 رو داد دقیقا منظورم انجام نشدن این عمل بود خودتون هم دارید میگید نمیشه پس تفنگ 100 ژولی بادی سرعت کمی داره و این سرعت کم واسه شکار بالای 60 متر مطمئن نیست

به هیچ عنوان منظور من این نبود و نخواهد بود...
شدنی بودن این موضوع اصلا اهمین نداره دوست عزیز.قبل گفتم و الان هم میگم ٫مهم انرژي گلوله است نه سرعت تیر و برای شما مثالی زدم که مطمئنن به آن دقت نکردید!
در ضمن مناسب بودن گلوله برای مسافتهای دور مرتبط با انرژی آن است نه سرعت تیر.همچنین ضریب بالستیک خوب که موجب میگردد افت تیر و دراپ کمتری داشته باشیم.سرعت تیر در هیچ جای دنیا برای شکار مورد بررسی قرار نمیگیرد و توجه داشته باشید کالیبر 408 و 416 کمپانی Barrett (http://www.barrett.net/) و همچنین .50 برونینگ سرعت تیری در حدود ۹۰۰ متر برثانیه دارند و برای تیراندازی با آنها فقط انرژي آنها مورد بررسی قرار میگیرد نه سرعت تیر!

با کالیبر ۵۰ برونینگ و سرعت تیر حدود ۹۰۰ متر برثانیه در مسافت ۳۰۰۰ یاردی در جنگ عراق و افغانستان سربازان دشمن مورد هدف قرار میگیرند در حالی که با کالیبر 5.56ناتو با سرعت حدود ۱۲۵۰ متر برثانیه حتی تا مسافت ۱۵۰۰ متر هم نمیشه کسی رو مورد هدف قرار داد.

برای کشتن انرژی مهم هست نه سرعت تیر!

اون خفیفی که شما فرمودید سرعت 320 داره مربوط به کلت خفیف میشه نه سلاح شکاریش

بنده با اسلحه Rifle نیمه خودکار شلیک کردم نه کلت٫البته شاید خراب بود و یا کرنوگراف ما مشکل داشت.

واقعا بحث داره به کل کل تبدیل میشه ایشالا مهرشاد جان و مسعود عزیز تو کارتون موفق باشید این بحث ها نتیجه ای نداره و بنده از ادامه بحث در مورد این قضیه خودداری میکنم

دوست عزیز ممنون از لطف شما نسبت به من و مهرشاد و من هم متقابلن برای شما آرزوی موفقیت دارم.
سایتهای زیادی در نت وجود داره که میتونید در انها کل کل ببینید!اما ما با شما و هیچ کس دیگری کل کل نداریم! اگر علاقمند به بحث و گفتگو به صورت منطقی هستید برای گفته هایتان رفرنس معتبری ارائه فرمایید ٫در غیر اینصورت فرمایشات شما جنبه شخصی پیدا میکند و دارای اعتبار از نظر فنی و علمی نیست.

ما علاقمند به بحث و گفتگو به صورت علمی هستیم و همانطور که مشاهده میکنید من برای تمامی مطالبم رفرنس ارائه داده ام.

موفق باشید.

HAMEDOF
11-26-2011, 06:15 PM
با پوزش از دوستان، مسائل کمی مغشوش و متنوع داره طرح می شه.
تا جایی که من متوجه شدم دوستمون چنگیز فرمایششون اینه که شکار با پی سی پی 4.5 یا 5.5 در فاصله بالتر از 60 متر، (مثلن 90 متری) ممکن نیست. شکار هم منظور کبوتر یا خرگوش یا چیزی در این حد هستش وگرنه شکارهای بزرگتر با تفنگ بادی موضوعیت نداره، ولو در شرایط خاص ممکن باشه.
خب، این ممکن نبودن از چه جهتی هست؟
1- نداشتن انرژی کافی
2- نداشتن دقت کافی
مورد اول به نظرم برای پی سی پی های بالاتر از 60 ژول درست نمی تونه باشه. چون به عنوان مثال ساچمه 1.8 گرمی شلیک شده از یک تفنگ 70 ژولی در فاصله 150 متری، در حدود 20 ژول انرژی داره که واسه شکار کبوتر و خرگوش کاملن کافیه
پس احتمالن منظور چنگیز عزیز، مورد دومی هست که پاسخش رو باید از تجربیات دوستان و میزان تکرار پذیری این تجربه ها به دست آورد.

Mehrshad
11-26-2011, 07:01 PM
چنگیز جان همین 3 هفته پیش برای چندمین بار یک تفنگ خفیف را کرونو کردیم و 320 متر بر ثانیه با 40 گرین شلیک کرد.
خفیف مگنوم که عملا دیگه خفیف نیست و فقط کالیبرش 5.5 هست حدود 700 متر بر ثانیه شلیک میکنه و اون را هم مال دوستی بود کرونو کردیم ولی تمام خفیفهایی که کرونو کردیم زیر 400 متر بر ثانیه شلیک کردند.
در مورد ممنوع بودن شکار در 100 متر بحث قانون هست نه توانایی و مثلا در هلند کلا شکار هر گونه پرنده در هر فصلی زندان داره و این دلیل نمیشه که تفنگهای اونجا مشکل داشته باشن.
ضمن اینکه اینطور قانونها را خود شکارچی رعایت میکنه و ممکنه قابل رد و یا اثبات نباشن که از چه فاصله ای به شکار شلیک شده.
نکته دیگه من و اقا مسعود هم با خفیف تیر انداختیم و هم کرونوش کردیم و هم با تفنگهای مختلف از 5 تا 100 ژول کار کردیم و بحث ما بر مبنای مشاهدات هست.
توی اینترنت مطلبی هست که میگه با 4.5 گراز میشه زد و کسی که میگه از 500 متر با تفنگ پیستونی هدف میزنه و اصولا دیده شدن چیزی در مطلبی نمیتونه مرجع باشه و گاها کسانی هم کلا مخالف شکار با تفنگ بادی هستند.
اون لینکی که اقا مسعود دادن حداقل بهتون نشون داد که در مورد سرعت خفیف اشتباه میکردید حتی اگه ما رو قبول ندارین پس ممکنه در موارد دیگه هم اشتباهی شده باشه.
اینجا ما نماینده تفنگ یا گروه خاصی نیستیم و محلی را درست کردیم برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و جلوگیری از هدر دادن انرژی و پول دوستان و خودمون.
خیلی وقتها هم بین خودمون بحثی پیش میاد که 4 نفر 4 تا حرف مختلف میزنن و ادامه میدیم تا همه راضی بشن!
شما هم مطمئن باش خود من هیچ برداشت بدی از بحث شما نکردم و پای هر پست شما یک تشکر زدم به معنی اینکه طالب ادامه بحث هستم.
در نهایت شما استدلالهای خودتون را مطرح میکنید و بقیه و من هم همینطور و حتی اگه به نتیجه مشخص هم نرسیم دوستان دیگه خودشون با توجه به منطق هر نظریه برای خودشون برداشتی خواهند داشت.
ارادت.

changiz
11-27-2011, 12:50 AM
به نام خدا
واقعا خیلی حال کردم بابا مسعود خیلی باحالی خوشم اومد ازت قشنگ مو بو مو توضیح دادی آفرین به شما و آقا مهرشاد گل و بقیه دوستان بنده قصد هیچ حاشیه سازی ندارم فقط ابهامات خودمو مطرح کردم متأسفانه بنده اهل لینک بازی نیستم و نمیتونم لینک بذارم واسه اثبات حرفم نیازی به لینک واسه اثبات ندارم قضاوت بر عهده خودتون هستش ماشالا همه حرفه ای هستین
اما مسعود جان شما گفتید تفنگ خفیف با هر فشنگی سرعت 320 تا 380 دارد نه با همان فشنگ معروفی که دست افراد جامعه بوده و اندازه یه بند انگشت است مدتها پیش پدرم و تیم عملیات-اطلاعات آنها طی یک عملیات 10 روزه و درگیری با اشرار منطقه کوهستانی مروارید در جنوب غربی فارس؛ تعداد 211 قبضه انواع سلاح جنگی و غیر جنگی ضبط کردند که در بینشون یه تفنگ خفیف هم بودش البته من نوجوان بودم و اون موقع تو نخ تفنگ نبودم ولی فک کنم مارک جعبه فشنگاش رمینگتون بود و پوکه ای به اندازه پوکه کلاش داشت(تقریبا سه برابر فشنگ خفیفهای ایران)سلاح 5 تیر بود و صدای شلیکش بسیار زیاد بود حتی لگد زیادی هم داشت حیف شد چون تفنگ آکبند بود و طی مزایده ای که واسه فروش برخی از تفنگها گذاشته شد یکی از خان های بهارلو منطقه خریدش بگذریم کاری به خفیف نداریم بحث چیز دیگه ایه
خوب
جناب مسعود وقتی قانونی وضع میشه عوام و خواص نداره فقط خدا صددر صده؛ قانون بین المللی با قانون محلی متفاوته و طبق قابلیتهای سلاح و تیرانداز تعریف میشه و اتفاقا از محضر ماهرترین و باتجربه ترین افراد اطلاعات وضع یک قانون جمع آوری میشه و اینکه گفته میشه شکار با 5.5 بالای 60 متر مجاز نیست؛ اولا در اکثر نقاط دنیا یکسان بوده ثانیا این قانون بیشتر به علت خطای انسانی وضع شده نه توانایی های تفنگ و نیز با مشاوره و هزاران روش آزمون و خطا به دست آمده است بحث قانون شکنی بحثی دیگر است
شما میگویید که در ایران زندگی میکنید پس چرا مرتبا از سلاحهایی نام میبرید که در ایران یا اصلا وجود ندارد یا انگشت شمار است آخر چه فایده ای به حال کسی دارد یعنی همه ایرانیها پی سی پی 100 ژولی دارند؟! همه ایرانیها کرنوگراف یا رنجفایندر دارند؟ همه ایرانیها هدف زنی میکنند؟ همه ایرانیها در صد متری گنجشک میزنند؟
بارها گفته ام شکار با هدف زنی بسیار بسیار متفاوت است اگر کسی شکارچی ماهری باشد با روشهای استتار و نزدیک شدن به شکار آشنا بوده و نیازی ندارد که از 150 متری با دعا و راز و نیاز و تردید به کبکی شلیک کند!
حتی ماهرترین تیرانداز نیز ادعای شکار دقیق و بدون خطای پرنده کوچکی چون گنجشک یا سهره را با بادی 5.5 در صد متر ندارد
باز که شما به لینک روی آوردید بابا هدف زنی هیچ ربطی به شکار نداره ای بابا! آخه کدام شکارچی میتونه ادعا کنه سر قرقاول رو تو یه کیلومتری بزنه مگه بازی کامپیوتریه حتی اگه تلسکوپ کاسه گرین هم روی بهترین تفنگ گلوله زنی مگنوم ببندی نمیشه ادعا کرد که تو هزار متر سر قرقاول رو زد خودتون خندتون نمیگیره؟
در مسابقات هدف زنی 1000 یاردی شخص با تجهزات بسیار کامل و پیشرفته؛ انواع تلسکوپ ها؛ بهترین سلاح ها؛ بهترین گلوله ها؛ بهترین دوربین؛ ایده آل ترین شرایط؛ لباس ویژه؛ ثابت ترین حالت ممکن تفنگ و شرایط خاص و ویژه دیگری حاضر میشود ولی در شکار اکثر موارد وجود ندارد هیچ عوامل مزاحم دیگری نیز دست اندر کارند
اگر در جنگی دشمن از 2700 متری هدف قرار میگیرد یقینا شلیک اجباری بوده نه جهت شکار تفریحی چون حتی اگر از این مسافت گلوله به طور اتفاقی به شخص بخورد یا میکشد یا زخمی میکند که در هر دو حالت به نفع تیرانداز است به همین دلیل تیربار اختراع شده تا در جنگ سرعت مانور بالاتر رود همون ضد هوایی که گاهی تا 5 - 6 کیلومتری به هواپیما شلیک میکند حالت رگبار دارد تا از این مسافت زیاد تیری به طور اتفاقی به هواپیما بخورد
دوست عزیزشما گفتید برای کشتار انرژی مهم است نه سرعت تیر!! واقعا؟ دوست عزیز هر دو مهم هستند پس طبق فرمایش شما برای مسافرت از شیراز به تهران لودر بهتر از زانتیا هست!! چون لودر انرژی و قدرت بیشتر دارد ! قدرت بیشتر به همراه سرعت بیشتر نتیجه بهتری دارد و به تنهایی کارساز نیست؛ مثلا تیر چهار پاره یا تک گلوله در فاصله کم بسیار بسیار مرگبار هستند و انرژی خیلی زیادی دارند اما سرعت و برد بالایی ندارد؛ آیا طبق نظر کاملا شخصی شما میتوان چنین استدلال کرد که چهار پاره یا تک گلوله چون انرژی بسیار زیادی دارد پس سرعت نقشی نداشته و به راحتی در مسافتهای زیاد مؤثر است؟
در مورد رفرنس
اگر قرار باشد بنده برای هر مطلب خودم مرجع بیارم که هیچی دیگه به یکی میگن شاه ایران کی بود میگه فلانی میگن خوب بیارش تا باور کنیم! خوب در صورت انتقال اطلاعات دیگران پس چه نیازی به بحث داریم هر کی خودش میره تو سایت سرچ میکنه پیدا میکنه انجمن واسه بحث و تبادل نظر تجربیات و همچنین نظر شخصی افراد هستش کسی که واقعا حرفه ای و با تجربه باشه نیازی به رفرنس برای تأیید ادعای یک شخص نداره پیش خودش حلاجی میکنه و قبول یا رد میکنه
ولی در کل منظور من دقت تیراندازی با کالیبر 5.5 در فاصله های بالا در شکار بود نه هدف زنی از جای ثابت و شرایط آرمانی؛ هیچ شکارچی حرفه ای این حقو به خودش نمیده که با تفنگ بادی 5.5 پرنده کوچکی رو در صد متر هدف قرار بده حتی اگه 1000 درصد مطمئن باشه که به هدف میزنه حتی اگه تفنگش 200 ژول انرژی تولید کنه! ولی این حقو به خودش میده که از 200 متری هدف زنی کنه و لذت ببره چون چه خطایی باشه چه نباشه ضرری حاصل نشده
ببخشید پرگویی کردم
یا علی

Masoud-gh
11-27-2011, 03:48 AM
انتظار داشتم لااقل کمی منطق به خرج بدید دوست عزیز و البته کمی هم صبور باشید تا بحث رو جلو ببریم.اما بعد از ارسال یکی دو پست در حال که نه بی احترامی و نه جنجالی به پا شده بود بحث را کل کل خواندید و ....
همچین امیدوار بودم بر سر گفته هایتان بمانید و حرفی تغییر نکنه و حال که تغییر کرده بازهم ما متهم به اراجیف گویی نباشیم!

شما در پست شماره ۵ فرمودید:

ژول بیشتر ربطی به برد بیشتر نداره درسته که انرژی ساچمه تو فاصله زیادتر بیشتر حفظ میشه اما تو 150 متر هرگز نمیتونید هدفی رو بزنید چه ساچمه اونجا 1 ژول باشه چه 10 ژول
و حال بعد از چند پست میفرمایید:

ولی در کل منظور من دقت تیراندازی با کالیبر 5.5 در فاصله های بالا در شکار بود

من هنوز متوجه نشدم مشکل شما در کدام قسمت است٫دقت و یا انرژي گلوله؟

اگر بحث بر سر دقت است که خوب ممکنه شما نتونید و این مورد ۱۰۰ درصد اشتباهه که فکر کنید کس دیگری هم نمیتونه و یا نتونسته.طوری صحبت میکنید که انگار در این دنیا زندگی نمیکنید.
دوست عزیز کلی فیلم و مطلب از تیراندازی های حتی ۳۰۰ متر در سایت های مختلف هست...مانده ام چطور اینقد با یقین میفرمایید هرگز نمیتوانید هدفی را مورد اصابت گلوله قرار بدید!
اگر تیر شما به هدف خورد مهم نیست موجود زنده هست یا یک تکه کاغذ!
میدونید خطوط موازی چیه؟
خطوط موازای خطوطی هستند که هرگز به یکدیگر نمیرسد....حتی اگر یک بار فقط یکبار به یکدیگر برسند دیگر خطوط موازی نیستند.
واقعا در عجب این هرگز مانده ام در حالی که من بارها اینکار و انجام دادم و فیلمهای مهرشاد در فاصله ۲۰۰ متری در سایت موجوده و فیلمهای زیادی در یو تیوب و ....

دسته بندی برد مؤثر تفنگهای بادی بر اساس ژول به نظر من اشتباه هستش

این دسته بندی قبلا از طریق موسس کمپانی مشهور Beeman هم انجام شده و البته ایشون هم با توجه به اینکه طراح و سازنده اسلحه هستند اشتباه کرده اند...

اما هنوز سوال خودم رو از شما میپرسم...کدام کمپانی توانسته همان فشنگ معروف به قول شما قد یک بند انگشت که .22 LRنام دارد را با سرعت ۸۰۰ متر برثانیه تولید نماید.
بالاخره باید در یک جای اینترنت اثری از این موضوع پیدا بشه؟کتابی و یا مجله ای چیزی...از روی هوا که نیومده برادر من.

اما مسعود جان شما گفتید تفنگ خفیف با هر فشنگی سرعت 320 تا 380 دارد نه با همان فشنگ معروفی که دست افراد جامعه بوده و اندازه یه بند انگشت است

آیا پست من تغییر کرده؟عرض کردم:

اما در مورد سرعت تیر خفیف باید عرض کنم که با توجه به فشنگهای مختلف این سرعت معمولا از ۳۲۰ تا ۳۸۰ متر برثانیه است.

لطفا پستهای دیگران رو با دقت بخونید در این صورت گمان میکنم مطالعه شما نسبت به مطالب دیگر هم شاید اینگونه باشد!
در ضمن فشنگ خفیف یعنی همان .22 LR نه هر فشنگ کالیبر .22 مثل هورنت و یا 22-250 و دیگر کالیبرهای ۲۲.اما ظاهرا شما هر کالیبر ۲۲ را خفیف میدانید که در اینصورت بحثی نداریم.

و اتفاقا از محضر ماهرترین و باتجربه ترین افراد اطلاعات وضع یک قانون جمع آوری میشه و اینکه گفته میشه شکار با 5.5 بالای 60 متر مجاز نیست...اولا در اکثر نقاط دنیا یکسان بوده ثانیا این قانون بیشتر به علت خطای انسانی وضع شده نه توانایی های تفنگ و نیز با مشاوره و هزاران روش آزمون و خطا به دست آمده است بحث قانون شکنی بحثی دیگر است

این ماهرترین و باتجربه ترین افراد را بسیار خوش آمدید!بخصوص برای کشور ما!!!اون هم در مبحث شکار و طبیعت!!!
اما این عدد ۶۰ متر در کجا ذکر شده و در کجا گفته شده بالای این عدد برای کالیبر ۵.۵ مجاز نیست؟
لطفا رفرنس...واقعا میخوام بدونم.

یعنی همه ایرانیها پی سی پی 100 ژولی دارند؟! همه ایرانیها کرنوگراف یا رنجفایندر دارند؟ همه ایرانیها هدف زنی میکنند؟ همه ایرانیها در صد متری گنجشک میزنند؟
بارها گفته ام شکار با هدف زنی بسیار بسیار متفاوت است اگر کسی شکارچی ماهری باشد با روشهای استتار و نزدیک شدن به شکار آشنا بوده و نیازی ندارد که از 150 متری با دعا و راز و نیاز و تردید به کبکی شلیک کند!
حتی ماهرترین تیرانداز نیز ادعای شکار دقیق و بدون خطای پرنده کوچکی چون گنجشک یا سهره را با بادی 5.5 در صد متر ندارد

بنده نیازی ندارم که به شما ثابت کنم که در چه مسافتی چه چیز را توانسته ام بزنم...حتی اگر ۸ سال پیش در زیر باران و در فاصله ۱۴۵ متری با ۳۵۰ کالیبر ۴.۵ کبوتر چاهی اون هم نه یکی بلکه ۳ تا را زده باشم!!!
تا زمانی که با تصوارت خودتان همه چیز را میسنجید نه تنها من و یا مهرشاد٫بلکه فیلم و اینترنت و ....همه دروغی بیشتر نیستند.

مهم نیست که همه چی دارند و یا ندارند.مهم این نیست که دیگران توانایی انجام چه کارهایی را دارند و یا ندارند.من و شما بهتره در مورد تواناییهای خودمان صحبت کنیم.اینکه در ایران شکارچیان به زحمت با ۳۰۰ ماگنوم هم نمیتوانند حتی در ۳۰۰ متری شکاری را مورد هدف قرار بدند حتی نمیواند جایگاه تیرانداز آمریکایی را که از فاصله ۱۶۹۰ یاردی در کوهستان یک آهو رو مورد هدف قرار میده خدشه ای وارد کند و یا تیراندازی که در مسافت ۱۰۳۰ یاردی خرگوش را شکار میکند...
http://www.persian-shooters.com/attachment.php?attachmentid=26&d=1320436535
http://www.persian-shooters.com/attachment.php?attachmentid=27&d=1320436538
نظرت چیه دوست عزیز؟
البته خرگوش حتما مرده بوده و یا بسته بودنش که تکون نخوره ویا تیرانداز هم با کلی تشکیلات و تلسکوپ و میز تیراندازی و کلی تشکیلات دیگه اقدام به تیراندازی کرده!

باز که شما به لینک روی آوردید بابا هدف زنی هیچ ربطی به شکار نداره ای بابا! آخه کدام شکارچی میتونه ادعا کنه سر قرقاول رو تو یه کیلومتری بزنه مگه بازی کامپیوتریه حتی اگه تلسکوپ کاسه گرین هم روی بهترین تفنگ گلوله زنی مگنوم ببندی نمیشه ادعا کرد که تو هزار متر سر قرقاول رو زد خودتون خندتون نمیگیره؟
در مسابقات هدف زنی 1000 یاردی شخص با تجهزات بسیار کامل و پیشرفته؛ انواع تلسکوپ ها؛ بهترین سلاح ها؛ بهترین گلوله ها؛ بهترین دوربین؛ ایده آل ترین شرایط؛ لباس ویژه؛ ثابت ترین حالت ممکن تفنگ و شرایط خاص و ویژه دیگری حاضر میشود ولی در شکار اکثر موارد وجود ندارد هیچ عوامل مزاحم دیگری نیز دست اندر کارند

واقعا مشکل شما رو نمیفهمم!!!
یا میشه یا نمیشه.اگر نمیشه چرا برای انجما نشدنش با تجهیزات تفسیر میکنید...اگر هم میشه فرق سکه و یا سر قرقاول و سیبل کاغذی در چیست؟
بالاخره در شکار اگر تلسکوپ بر سر دوربین ببندیم میشه سر قرقاول در ۱۰۰۰ متری رو دید یا نه؟
حالا در مسابقه با بهترین دوربین میشه سر قرقاول رو در ۱۰۰۰ متری دید یا نه؟

متاسفانه خیلی ضد نقیضه و منطقی حاکم نیست.

لطفا کمی مطالعه کنید.این سایت خوبی میتونه باشه:
www.6mmbr.com
مسابقات لانگ رنج این سایت در سوله ۱۰۰۰ متر برگذار نمیشه.
فضا باز هست به همراه باد و همچنین برخی از مسابقات در زیر باران هم انجام میشه حتی در بادهای بالاتر از ۲۰ کیلومتر بر ساعت!
اسلحه ها خاص نیست و خیلی از اونها رمینگتون ۷۰۰ هستند با کالیبر ۶ میلیمتر نه 50 BMG.
من علامه نیستم و ادعایی نمیکنم...برای شما لینک میذارم و رفرنس دادن از نظر شما مسخره هست...اما یک پرفوسور هم برای اثبات گفته هایش در همه مجامع بین المللی نیز رفرنس ارائه میدهد...اما واقعا چه نیازی برای اینکار هست؟
این همانچیزی است که متاسفانه در این جامعه و بسیاری دیگر از جوامع رواج پیدا کرده است...نمیفهمید...من میفهمم و حق پرسش ندارید و از من رفرنس نخواهید...همینی که هست و ...

اگر در جنگی دشمن از 2700 متری هدف قرار میگیرد یقینا شلیک اجباری بوده نه جهت شکار تفریحی چون حتی اگر از این مسافت گلوله به طور اتفاقی به شخص بخورد یا میکشد یا زخمی میکند که در هر دو حالت به نفع تیرانداز است به همین دلیل تیربار اختراع شده تا در جنگ سرعت مانور بالاتر رود

وقتی کاربرد اسلحه تک تیراندازی را با تیربار یکی میکنید من چی میتونم بگم!؟نه واقعا چی میشه گفت...حتما در شرکت Barrett یک سری احمق جمع شده اند که هر روز اسلحه هایی با برد و دقت بیشتر میسازند به طوری که حتی ۱۰۰ اینچ Elevetion دوربینهای Nightforceهم برای برد و دقت اونها کم هست...

در ضمن برخورد رندوم یا اتفاقی یک بار یا دوبار انجام میگیره نه پشت سر هم...باور کنید فیلمهای مستند اونها موجوده!!!دروغ نیست...اگر چیزی در باور شما نمیگنجه دلیل بر دروغ نیست.چرا که خدا هم در تصورات من نمیگنجه...پس حتما دروغه!

دوست عزیزشما گفتید برای کشتار انرژی مهم است نه سرعت تیر!! واقعا؟ دوست عزیز هر دو مهم هستند پس طبق فرمایش شما برای مسافرت از شیراز به تهران لودر بهتر از زانتیا هست!! چون لودر انرژی و قدرت بیشتر دارد ! قدرت بیشتر به همراه سرعت بیشتر نتیجه بهتری دارد و به تنهایی کارساز نیست؛

این هم یک مثال بی ربط...
گلوله برای کشتن هست نه اینکه پرتابش کنیم که مثلا از شیراز برسه اصفهان!
بهتر بود مثال میزدید اگر با یک زانتیا با سرعت ۲۰۰ کیلومتر به یک دیوار بتنی به قطر ۵۰ سانتیمتر برخورد کنیم خسارت بیشتر است یا با یک لودر با سرع ۳۰ کیلومتر؟

اگر یک عدد شاه دونه را در لوله خودکار بذارید و با سرعت ۵۰ متر برثانیه به کسی بزنید خسارت بیشتر است یا یک عدد آجر با سرعت ۵ متر بر ثانیه؟

قانون پایستگی و بقای انرژی در ماده میگه لودر٫میگه آجر ٫میگه گلوله سنگینتر ...
شما هم قانون خودتون رو دارید...
خوشحال میشم آدرس برای من پی ام بفرمایید تا چندین DVD از شکارهای راه دور با بادی و گلوله زنی برای شما ارسال کنم که شاید حداقل لغت مانوس هرگز شما به احتمال تبدیل شود.همچنین اگر در تهران به سر میبرید در هر جایی که تایین بفرمایید بنده آمادگی اثابت این موضوع را دارم.اصفهان هم با مهرشاد!

دوست عزیز تمامی مطالب من و دیگر دوستان را بدون هر گونه سوتفاهم بخونید ...بنده با شما کل کل ندارم و کلا اهل مبارزه نیستم.اما عرض کردم در هر جایی بفرمایید بنده امکان اثبات این موضوع رو دارم.
مهمترین هدف از راه اندازی این سایت این بود که هیچ مطلبی بدون در نظر گرفتن رفرنس و مرجع درست به کسی گفته نشه.در غیر این صورت انجمنهای زیادی به زبان فارسی وجود دارند که مباحث بی منطق هر روزه در آنها گفته میشود.
این مهمترین و اصلی ترین قانون این انجمن هست...لطفا مورد احترام قرار بدهید.

Mehrshad
11-27-2011, 10:34 AM
چنگیز جان توی دنیا ادمهای مختلف،نظرات مختلف، مذاهب مختلف،غذاهای مختلف و هزارن چیز متفاوت دیگه وجود داره ولی این دلیل نمیشه که کسی به کسی پرخاش یا بی احترامی کنه.
شما توی هر سایت دیگه اینطور پست بزنین درجا پاک میشه ولی اینجا از شما تشکر میشه و این یعنی علامت بحث دوستانه و احترام به عقیده.
در مورد هر مساله ای مهمترین چیز اثبات ادعا هست. وقتی انیشین گفت e=mc2 همینجوری نگفت و کلی اثبات براش ارائه کرد و نهایتا هم بعد از ازمایشهای پیچیده این موضوع اثبات شد.
مثلا بحث 60 متر و تفنگ 5.5 خیلی ادعای عجیبی هست. خودتون دارین میگین کالیبر 5.5 هست که سرعتش فلانه و بهمان پس همونطور که هر کالیبر 5.5 ای مثل هم نیست هر 5.5 بادی هم مثل هم نیست اونهم صرفا چون باد ساچمه را هل میده.
من مطمئنم شما با تفنگ بادی ژول بالا شلیک نداشتین اگه نه اینقدر بحث نمیکردین. شاید من هم قبل از شلیک با این تفنگها و ساچمه های خاص نظر شما را تایید میکردم.
من توی 70 متر باطری قلمی را میزنم و شما میگین توی 60 متر و کمتر باید مثلا خرگوش را زد؟
شما تشریف بیارین و من یه هدف به سایز خرگوش را در 100 متری 10 بار بدون خطا میزنم تا ببینم نظرتون چیه.
در ضمن حداکثر شکار تعریف شده برای بادی همون خرگوشه که با دیانا 35 با 16 ژول هم میشه بزنیش پس در اینصورت اگه این تفنگهای قوی برای فواصل بالا نیست یعنی برای شکار چه موجودیه؟ مثلا یوزپلنگ؟
فکر کنم نشنیده بودین که توی کره جنوبی شکار فقط با تفنگ بادی انجام میشه و باروتی کلا ممنوع هست و برای همین خفیف را با پی سی پی های 4.5 و 5.5 قوی و گلوله زنی را با بیگ بورهای قوی(که باز هم پی سی پی هستند) جاشون را پر کردند.
و یک نصیحت دوستانه و اون اینکه هیچوقت از حرفی که میزنین 100% مطمئن نباشین مگه اینکه واقعا یا خودتون تست کرده باشین یا مرجع خیلی معتبری دیده باشین.
اینجا هم از هر گونه بحثی استقبال میشه ولی طعنه زدن و زخم زبون زدن و متلک گفتن خیلی خریداری نداره و خواهشا با احترام بحث را ادامه بدید.

changiz
11-27-2011, 05:42 PM
دوستان ظاهرا سؤءتفاهم پیش اومده بنده قصد هیچ گونه توهین؛ استهزا و دست انداختن کسی رو ندارم شما با خلقیات بنده آشنایی ندارید لحن صحبت کردن من اینجوریه و هیچ غرضی در کار نیست خوب در مباحثه حلوا قسمت نمیکنن که حتی گاهی ممکنه دست به یقیه هم بشیم خوب شوخی کردم اما اگه کسی از حرفام رنجیده شده پوزش میطلبم
اما بحث :
خوب صحبت از منطق شد و من آدم بی منطقی معرفی شدم درست است من منطق ندارم وگرنه قبول میکردم یک تیرانداز ماهر پس از چند ساعت پیاده روی در کوهستان با یک تفنگ سنگین در یک لحظه بتواند در حالت نامتعادل سر قرقاول را از یک کیلومتری بزند! باز هم شما هدف زنی رو با شکار اشتباه گرفتی داداش
در رابطه با کاربرد کلمه هرگز عذر خواهی میکنم فرمایش شما درست است اما منظورم غیر ممکن نبود بلکه بعید بود و منظور از هدف؛ شکار بود نه هدف زنی؛
یعنی میخواستم بگم زدن شکار( نه هدف) با کالیبر 5.5 بادی در 150 متری بسیار دشوار و بعید است غلط میگویم؟ حرف من نیست حرف هزاران نفر است و انکار آن دور از منطق؛ اما غیرممکن هم نیست شاید هر از گاهی تیر به شکار بخورد اما بسیار سخت است و به راحتی و هر بار با اطمینان صددرصد انجام نمیشود؛ اشتباه میکنم؟ (ببینید شکار را میگویم نه هدف زنی)
در رابطه با دسته بندی برد سلاح بر اساس ژول مطمئنا کمپانی بیمن نگفته هر چه انرژی ساچمه بیشتر باشه بردش بیشتره بلکه گفته هرچه ساچمه انرژی خودشو بیشتر حفظ کنه پس تو مسافتهای بیشتر اگه بخوره به شکار مؤثرتره نه این که بردش بیشتر میشه
ببینید تفنگ 350 مگنوم کالیبر 5.5 و تفنگ پی سی پی تالون 5.5 رو در نظر بگیرید سرعت شلیک در دهانه هر دو تقریبا یکی است و برد نهایی هر دو هم میتوان گفت حدودا یکی است اما اینگونه باید گفت که: برد مؤثر 350 مثلا 60 متر و برد مؤثر تالون 100 متر است یعنی ساچمه 350 تا 60 متر کشنده است و تالون تا 100 متر
پس این برد مؤثراست که بر اساس ژول سنجیده میشود نه برد نهایی به عبارتی هرچه یک تفنگ بادی قویتر باشد تا مسافت بیشتری نسبت به سلاح هم رده و ژول کمتر میشه روش حساب کرد نه اینکه بردش بیشتره؛ البته در صورتی که تیر به شکار بخورد و محدودیتهای شکار با بادی نیز در بین نباشد
در مورد خفیف شما فرمودید سرعت شلیک با فشنگهای مختلف حدود 320 تا 380 است درسته؟ این حرف شما یعنی با هر فشنگی که توسط خفیف شلیک شود سرعت این مقدار است درسته؟ به نظر شما در ایران تنها یک نوع سلاح یا فشنگ خفیف داریم و والسلام؟ تا کنون در مسابقات سلاح خفیف 50 متر و 100 متر شرکت کرده اید؟ به نظر شما هیچ سلاح خفیف سرعت شلیک بالاتر از 380 ندارد؟ حتی مدلهای مگنوم و برنویی و رمینگتون؟
اصلا من در مورد خفیف اشتباه میکنم ببخشید حق با شماست دوست عزیز ما در ایران زندگی میکنیم پس طبق گفته شما من نیز میگویم شما سرعت بالاتر را در خفیف ندیده اید اما من دیده ام!!!
شما میگویید که نیازی به اثبات شلیک به گنجشک با 5.5 در صد متری را ندارید و در دنباله میگویید 8 سال پیش که 19 ساله بوده اید 3 عدد کبوتر را آن هم با مگنوم 350 و کالیبر 4.5 آن هم زیر باران و از همه مهمتر از 145 متری زده اید !!! چگونه با تفنگی چون 350 که در کالیبر 4.5 دقت زیادی ندارد توانستید کبوترها را در 145 متری بزنید!! اصلا از این مسافت چگونه در هوای تاریک ابری و بارانی آنها را دیدید!!مگر نمیگویید هر سه کبوتر را در 145 متری زدید چگونه پس از زدن یکی دو کبوتر دیگر فرار نکردند!! چگونه با یک سلاح فنری 4.5 آن هم مگنوم که بی دقت است و افت بسیار زیادی در 145 متری دارد 3 کبوتر را پی در پی زدید!!! اگر زده اید هرسه معجزه بوده است و همه دوستان نیز خود میدانند که این حرف شما بسیار بی اساس و بی منطق است شما میگویید بهتر است در مورد تواناییهای خودمان صحبت کنیم مثلا اگر بگویم با 4.5 دیانا 350 در 100متری 3 بار فنچ زدم بدون خطا باور میکنید؟ ببینید قصد مسخره کردن ندارم قضاوت با بچه هاست نه من و شما؛ عزیزم
من کاری به استثناها ندارم شاید یکی سوسک رو از یه کیلومتری بزنه اما چن بار قادره تکرارش کنه ؟ تازه 300 متر هم زیاده ممکنه حیوون زخمی بشه چه برسه به 1500 متر در ضمن در اکثر این فیلم ها سایتها و عکسها مسافتها و دیگر موارد غیر واقعی هستند ساخت چنین فیلمهایی برای تبلیغ یک کمپانی یا یک شخص خاص طبیعی است؛ آدمی بایستی به عقل خود رجوع کند از شما این صحبتها بعید است دوست عزیز اغراق گویی تا چه حد آخه
شما هنوز تفاوت شلیک به سکه و سیبل و سر جاندار را در تیراندازی نمیدانید و بعد مرا بی منطق میخوانید در هدف زنی از یک مکان خاص و با خیال آسوده از فرار نکردن هدف و به منظور کسب امتیاز یا مهارت و خطای دید کمتر و آگاهی قبلی از جنس و موجودیت هدف و دانستن فاصله و عدم تغییر آن و تجربه هزار باره هدف زنی در آن حالت و مسافت خاص و اختلاف کم در مکان قرارگیری هدف و ... شلیک میکنید اما اگر 5 ساعت با سلاح و کوله پشتی پستی ها و بلندی های کوه را طی کردید و قرار شد در یک آن شکاری را بزنید فکر زدن سر قرقاول از 1000 متری که هیچ از 50 متری هم از سرتان خارج میکنید اصلا فرصت ندارید که راحت بنشینید نفس تازه کرده آبی بنوشید سپس در بهترین وضعیت و با خیالت راحت شلیک کنید؛ بنده طی سالها تجربه فهمیده ام که هدف زنی با شکار زمین تا آسمان فرق دارد ندارد؟ از گفته های شما مشخص است که بیشتر اهل هدف زنی هستید تا شکار والا مسافات بالا را به راحتی برای زدن شکار ذکر نمیکردید و دائم به لینک ها و سایتهای خارجی متوسل نمیشدید برادر من
کی گفت مسابقات داخل سالن هست؟ حرف شما صحیح اما بازهم طرف با تجهیزات کامل و با اتوموبیل میاد و از شرایط مسابقه آگاهی داره میره سر جاش و الی آخر این با شکار یه جوره داداش؟
شما میگویید من تیربار را با سلاح تک تیرانداز یکی میدانم و مرا مسخره کرده اید آیا تا کنون سلاح ام 15 را که هم به عنوان سلاح تکتیراندازی کاربرد دارد و هم تیربار دیده اید؟ آیا سلاحهای کلاش و ژ3 نمیتوانند تک تیراندازی کنند! در عین حالی که حالت رگبار هم دارند! کاری به اینها ندارم؛ شما اگر با استراتژی جنگی آشنایی داشتید میدانستید که یک تک تیرانداز زبده شخصی را از 2700 متری هدف قرار نمیدهد مگر اینکه هدفش رئیس جمهور باشد! چون حتی اگر یک درصد بداند که تیر خطا میرود این کار را نخواهد کرد چون در صورت خطا زدن موقعیت وی لو خواهد رفت و همه رشته ها پنبه خواهد شد آن فیلم سینمایی است که هر چیزی ممکن است؛ این مسافتها توسط تیربارها هدف گیری میشوند تا شانس برخورد به هدف بیشتر باشد و متأسفانه تأکید شما بیشتر روی فیلم و عکس و کلیپ و لینک و غیره است تا واقعیات
اما مثال لدر و زانتیا بحث من سر رسیدن به هدف بود که کدامیک زودتر به هدف میخورد اما مثال شما جالب تر بود شاهدانه و آجر!!! شما کالیبرها را با هم قاطی کردید برادر من شاهدانه ی کالیبر 2 میلیمتر کجا آجر کالیبر 100 میلیمترکجا! یعنی شما آمدید قدرت تخریب یک تفنگ بادی مثلا 2 میل را با توپ 100 میل مقایسه کردید! باید یک شاهدانه با وزن کمتر و شاهدانه دیگر را با وزن بیشتر و انرژی پرتاب متفاوت مثال میزدیدکه در ای صورت کالیبر هر دو یکی بود؛ پس اول تلنگر به خود باید زد گرچه مثال منم جالب نبود
بنده استان فارس هستم و امکان ملاقات برایم میسر نیست و این صحبت کلیشه ای که بیا برات ثابت کنم رو لطفا کنار بذارید
اما شما مهرشاد عزیز تر از جانم
گفتم که بنده قصد شوخی و مسخره بازی ندارم اما بعضی ادعاها در کت من نمیرود و این دلیل بی احترامی نیست مسلما جانب داری از یکدیگر امری پسندیده نیست و نیز من قرار نیست حرفم را به کرسی بنشانم و هیچ ادعایی ندارم دوستان عزیز خود قضاوت کنند اگر به پست من تشکری نخورده است به علت همان جانب داری و احترام به بزرگان سایت بوده است و همانطور که میبینید بچه ها در این بحث شرکت نکرده اند چون صددرصد با نظرات هر یک از طرفین موافق نیستند
شما میگویید با سلاح ژول بالا شلیک نکرده ام مگر هر کسی باید خودش تجربه کنه که پی به صحت موضوع ببره عزیز من اگه من بگم در فلان عمل جراحی تو شکم مریض کیست صد کیلویی در آوردیم بعد شما مخالفت کنید باید بگم خوب تجربه نکرده اید نمیفهمید!؟ بنده با سلاح پی سی پی خیلی قبل تر از اینکه تو ایران دست کسی باشه در مسابقات المپیاد تیراندازی ایران شرکت کردم و با انواع مسابقه ای و گران قیمت آن سرو کار داشته ام حتی دارای مدال نقره و برنز کشوری هم هستم(تفنگ و تپانچه بادی ده متر) نه ادعایی دارم نه نیازی به اثبات حرفهای خودم و نه نیازی هست شما حرفهایتان را تأیید کنید تا جایی که منطق جای خودشو به احساسات و تعصبات و کل کل پیرامون افتخارات شخصی بده ادامه بحث فایده نداره خصوصا ادعای زدن پی در پی 3 کبوتر با دیانا 350 کالیبر 4.5 آنهم از 145 متری! شما تصور کرده اید بنده از شکار و اسلحه و تیراندازی هیچ سررشته ای ندارم! خوب سخت در اشتباهید
و بنده کی زخم زبون زدم شما صحبتای جناب مسعود عزیز را دنبال کنید کاملا متوجه میشی که بحثهای ما درست مثل هم دنبال شده و این خاصیت بحث هستش دوست خوبم
و در آخر من چه نیازی دارم صحبتام خریدار داشته باشه هوم؟ حقوق بهم میدید؟ مشهور میشم؟ رتبه اجتماعیم بالا میره؟ مدال میگیرم؟ چی گیرم میاد قربونت برم هان؟ یعنی اگه هزارتا تشکر پایین پستم خورد دیگه آخرشم؟ نه دوستان اینجوریا نیست اینجانب طی تجزیه و تحلیلی که از بحثهای سایت داشتم خصوصا ادعا ها و غیره سطح علمی این سایت را چندان مناسب خودم نمیدونم و جایی بین افراد ماهر و حرفه ای انجمن ندارم بنابراین با عرض پوزش از اساتید بزرگ و حرفه ای این عرصه آقایان مسعود قدیری گل و مهرشاد خان خودم رو از جمع صمیمی شما جدا میکنم انشاالله شاهد موفقیت روزافزون شما باشم و نیز از زحمات دوست بسیار عزیزم سعید آزادیان کمال تشکر را دارم
باز هم عذر خواهی بنده را بپذیرید
یا علی

Masoud-gh
11-27-2011, 06:22 PM
موفق باشی .دنیا به این کوچیکی که شما تصور میکنید نیست دوست عزیز و همه چیز آنچه که شما تصور میکنید!!!
متاسفانه باور شما دچار مشکل است و فیلم و عکس و اینترنت و ....که هیچ٫اگر در کنار هم به تیراندازی بنشینیم قطعا با مواجه شدن با چنین صحنه هایی به اطراف هدف میرید که خدایی نکرده تقلب نشده باشه و کسی از نزدیک هدفی را نزده باشه چون همه چیز دروغ هست.اصلا مهم نیست و به هر حال قرار نیست همه مثل هم باشند.دنیا اینطوریه دیگه!
من باور کردم که شما خیلی میدانید٫خیلی هستید٫همه چیز هستید و هم اسنایپر بودید و هم تیربارچی و هم با تانک و توپ و ....همه از آن شما.ما هم با تفنگ بادی خودمان حال میکنیم...شما هم با تصوراتتان.

اصلا فرصت ندارید که راحت بنشینید نفس تازه کرده آبی بنوشید سپس در بهترین وضعیت و با خیالت راحت شلیک کنید

این طرز فکر شما برای من نشانگر همه چیز در شخصیت شما است دوست عزیز...
شکارچی گری حرفه ای این نیست...از نظر من کسی که در این شرایط تیراندازی میکنه شکارچی با اخلاقی نیست!!!

هرجا که هستید امیدوارم موفق باشید.

Mehrshad
11-27-2011, 07:07 PM
چنگیز عزیز شما متاسفانه خیلی تهاجمی با موضوعات برخورد میکنین. ببینید خیلی از حرفهای شما هم درسته و البته نادرست هم درش هست.
مثلا در مسابقات تیراندازی با خفیف سرعت شلیک حتما باید زیر سرعت صوت باشه و این یک اصل هست برای دقت بالا با خفیف.
شما میتونین اینجا فعالیت بکنین و میتونین نکنین و در صورت اول من خوشحال خواهم شد ولی واقعا باید دید دنبال چه چیزی در بحث کردن هستیم؟
خب اگر طوری صحبت کنین که طرف حس کنه دارین بهش متلک میگین و طعنه میزنین مسلما بحث به حاشیه میره.
در مورد شکار هم انواع شکار هست. خود من در نوجوانی -و البته خامی!- صبح ساعت 5 میرفتم تو بیابون و 7 که بر میگشتم چهل پنجاه تا گنجشک و قمری و خلاصه هر چی سر راهم بود میزدم و بر میگشتم و اصلا نفس نفس و خستگی هم در کار نبود چون منطقه شیب نداشت و جای کمین و نشون رفتن با ساپورت هم فراوون بود و پرنده هم تا دلتون بخواد.خب در این حالت نظر شما چیه؟
ضمنا این تاپیک موضوعش حداکثر فاصله عملی برای هدف زنی(تیر اندازی) با تفنگ بادی بود و محوریتش اصلا شکار نبود. حالا ممکنه شخصی بتونه در شرایطی که داره شکار هم در این فواصل بکنه و ممنکه وجدانش باعث بشه نکنه یا شرایطش نذاره که بتونه.
اینی که میفرمایین همینه که هست و چون شما قبول نمیکنین من رفتم عملا فرار از واقعیته. ما ها اینجا دنبال دلیل و مدرکیم و صدای بلندتر به معنی منطق بیشتر نیست.
ادعای دیگه شما درمورد اینکه تفنگ قویتر به معنی زدن فاصله بیشتر نیست به وضوح محکوم هست. وقتی که در یک روز سعی کنین یک هدف را با وایرخ 100 -که مشهور به دقت هست- در 70 متری بزنین و نتونین-چون یک نسیم ملایم میاد -ولی همون هدف را با سوماترا در 100 متری بزنین متوجه خواهید شد که شنیده ها همیشه صحت ندارن.
در خاتمه ازتون میخوام که در بحثها علاوه بر صبر بیشتر کمی هم جا برای اشتباه کردن خودتون -و البته دیگران- بذارین و سعی کنین که حتی اگه 90 واحد میدونین و دیگران 10 واحد بقیش را میدونن همون 10 واحد را ازشون یاد بگیرین.
ارزوی سلامتی برای شما دارم.

SNIPER
11-27-2011, 07:19 PM
دوستان بهتره که این بحث همینجا تموم بشه چون دیگه از حالت بحث علمی و مفید دراومده
هدف از این تایپک این بوده که اگه :
انرژِی ساچمه بیشتر باشه
1-تراجکتوری ساچمه هم به نوعی بهتر میشه و افت ساچمه کمتره و محاسباتش راحتره
2-تاثیر عوامل محیطی روش کمتر میشه

حالا قوانین فیزیک چند صد سال قبل میگه که این عوامل باعث میشه که دقت ساچمه تو فواصل بالا حفظ بشه
این موضوع یک امر بدیهی هست و اگه کسی قبولش نداره دیگه به خودش ربط داره (شایدم قوانین فیزیک مشکل دارن :confused:)

sepanta
11-27-2011, 11:20 PM
با سلام .به عنوان یک **** در این بحث نظرم رو بدم .

من با صحبتهای مهرشاد موافقم .چنگیز عزیز مطالب درست و غلط رو تواما مطرح میکنند.

در مورد تفنگ خفیف و اینکه در ایران به کالیبر 5.5 میلیمتر خفیف میگن اشتباهه و صرفا ریز بودن کالیبر دلیل بر ناتوان بودن اون در شکار نیست .چه بسا در همین کلاس 5.5 میلیمتر تفنگهای بسیار پرقدرتی هستند (مثل 220 سویفت) که سرعت دهانه بیش از 4400 فوت بر ثانیه دارند و براحتی برنو 57*8 مارو قورت میدن !

از نظر بنده ژول بیشتر مساوی شکار بهتر نیست ! من ژول نمیخوام و سرعت و دقت برای من یعنی برتری ! کاری که کالیبر 4.5 هرنادی مگنوم میکنه .

در مورد بحث فاصله 150 متر و شلیک با تفنگ بادی و پی.س.پی تا حدود زیادی با چنگیز موافقم و مطمین باشید دوستان مطلع در این رشته هم با شما موافقند .افت و بی-نظمی بالستیکی تو این فاصله دقت رو تا حد زیادی مختوش میکنه .البته در شرایط آزمایشگاهی این امکان هست ولی در شرایط شکار که سرعت عمل و وزش باد و خیلی مسایل دیگه هست امکان اصابت بیشتر شانسی هست تا محاسباتی .

در فاصله 145 متر ساچمه 4.5 و تفنگ دیانا 350 مگنوم حداقل1.5 متر افت داره( با درنظر گرفتن مقادیر صفر برای وزش باد و ...) که محاسبه ترجکتوری با 1.5 متر افت با شرایط بالستیکی ساچمه 4.5 به نظر من ارزش محاسبانی نداره .

Masoud-gh
11-28-2011, 12:08 AM
دوست عزیز با سلام خدمت شما.
۱-بفرمایید انرژی بیشتر یعنی چی؟
۲-کاربرد اسلحه هایی با نرژی بیشتر چیه؟
۳-چرا هر روزه اسلحه هایی با انرژی بیشتر تولید میشوند؟چه در بادی و چه گلوله زنی.

در مورد بحث فاصله 150 متر و شلیک با تفنگ بادی و پی.س.پی تا حدود زیادی با چنگیز موافقم و مطمین باشید دوستان مطلع در این رشته هم با شما موافقند .افت و بی-نظمی بالستیکی تو این فاصله دقت رو تا حد زیادی مختوش میکنه .البته در شرایط آزمایشگاهی این امکان هست ولی در شرایط شکار که سرعت عمل و وزش باد و خیلی مسایل دیگه هست امکان اصابت بیشتر شانسی هست تا محاسباتی .

دوستان مطلع در این مورد چه کسانی هستند؟
لطفا بفرمایید در کجا این دوستان مطلع فعالیت میکنند و یا مقاله ای میدهند که من هم بتوانم مطالعه کنم؟
اگر گروپ تیر یک اسلحه مثل سوماترا در فاصله ۱۵۰ متری ۱۰ سانتیمتر باشه نظر شما چیه؟کاری به شکار و هدف زنی ندارم؟در عمل و در فضای باز؟
شانس یعنی چی؟یک بار دوبار یا سه بار؟
آیا برخورد ۱۰ تیر در یک دایره ۱۰ سانتیمتری میشه شانس؟
چرا برای شکار شرایطی تایین میکنید که اکثر مواقع حداقل در کشور ما اینطور نیست.شکار قاچاقی و در شرایط بسیار ساده و مسافتهای بسیار نزدیک که دیگه این حرفا رو نداره.
طوری صحبت میشه که انگار وقتی شکارچی بعد از ۵ ساعت پیاده روی تا به سر تیر میرسه و شکار و میبینه اقدام به تیراندازی میکنه.در حالی که اگر اینطور باشه اشتباه محضه و توجیح نداره.اینکار از نظر تمامی شکارچیان حرفه ای در همه جای دنیا اشتباهه.
تپش قلب و خستکی در اثر پیاده روی اشتباه در تیراندازی رو زیاد میکنه و این موضوع اصلا مورد بحث ما نیست.در هر جای دنیا و در هر فورمی بگید که تا به سر تیر میرسید و هنوز نفسی تازه نکردید و آبی ننوشیدید و هنوز قلبتان در اثر تپش بسیار زیاد در حال بیرون زدن از درون سینه هست و در همان لحظه به شکار شلیک میکنید شک نکنید که محکومتان میکنند.کسی که اینکار و انجام میده نمیتونه ادعای حرفه ای بودن کنه دوست عزیز.
داریوش آزادی هم ایرانی بود و سالها قهرمان تیراندازی ایران سر مربی تیم ملی تیراندازی ایران و با ۵۰ سال سابقه تیراندازی بوده است....کتاب ایشون رو بخوند متوجه میشوید در مورد همچین افرادی چی نوشتند و ایشون بجای واژه شکارچی از واژه شکارکش استفاده کرده اند.

در مورد شکار درست و انسان دوستانه باید عرض کنم مشکلی برای شکار در مسافتهای دور نیست.در صورتی که تمامی موارد درست رعایت بشه امکان برخورد تیر شانسی نیست و ۱۰۰ درصد امکانپذیره.
اما چنگیز جان شرایط شکار و اینطور میدونند... که بعد از ۵ ساعت پایده روی تا به سر تیر برسند بدون تازه کردن نفس و خوردن آب و استراحت در همان لحظه که هنوز کوله بار خود را به روی زمین نگذاشته اند تا شکار رو میبینند مورد هدف قرار بدند.
اما از نظر من شرایط شکار درست و منطقی در هیچ جای دنیا این نیست.

اگر لینک بدم از نظر دوست عزیز چنگیز تبلیغ و یا دروغه که فایده ای نداره...سرچ در یوتیوب برای کسی کاری نداره.

در فاصله 145 متر ساچمه 4.5 و تفنگ دیانا 350 مگنوم حداقل1.5 متر افت داره( با درنظر گرفتن مقادیر صفر برای وزش باد و ...) که محاسبه ترجکتوری با 1.5 متر افت با شرایط بالستیکی ساچمه 4.5 به نظر من ارزش محاسبانی نداره .

به فرض اینکه ۱.۵ متر افت تیر داشته باشیم...اشکالی داره؟چون ۱.۵ متر افت تیر داریم ارزش محاسبه نداره...اگر ۵۰ سانت بود ارزش داشت؟
من دنبال شلیک در مسافت ۵۰ متری که تفنگم رو صفر میکنم نیستم...هلو برو توی گلو که لذت نداره.من در ۵۰ متری ترجیح میدم پسته بذارم و بزنم...حتما مشکل داره و غیر قابل باوره؟
من قاشق یکبار مصرف رو از هر ۱۰ تیر میتونم با حداقل ۵ بار مورد هدف قرار بدم اون هم در مسافت ۸۰ متری؟باور نمیکنید؟بپرسید از دوستانی که در سایت هستند و دیده اند.وهمچینن خودشون هم اینکار و تونستند با تفنگ من انجام بدند...تفنگ من pcp پر قدرت نیست...یک دیانا ۵۶ تیون شده است.

تیراندازی در شرایط سخت لذت بخشه نه در شرایطی که هرکسی ممکنه بتونه انجامش بده...
راستی چنگیز جان کفتر خانگی فرار نمیکنه و به راحتی جلوی تیر شما می ایسته و تیر میخوره...
صاحب کبوترهای سفید نظامی بود و بعد از ۲ هفته من رو پیدا کرد و بجای اینکه یقه من رو بگیره من رو نصیحت کرد و از تیراندازی خوبم در اون سن و سال و از اون مسافت کلی تمجید و تعریف کرد.
اینا ادعا نیست.خاطره هست و اینطور نیست که انجام نشدنی باشه!

Masoud-gh
11-28-2011, 12:23 AM
داریوش آزادی در صفحه ۶۳ کتاب فنون تیراندازی در شکار خودش نوشته:
معمولا شکارچی برای رسیدن به سرتیر مسافت نسبتا طولانیی را در یک منطقه کوهستانی با تعجیل نسبی طی کرده و هنگام رسیدن به کمینگاه دچار طپش قلب و تندی نفس است و احتمال دارد تا قبل از کسب آرامش کامل مجبور به تیراندازی باشد.چنانچه شکارچی بسیا با تجربه و کارکشته نباشد ممکن هست دچار تب شکار شود.ولو اینکه شکارچی کاملا مجرب هم باشد و اگر دچار تب شکار نشود بازهم دچار هیجان زیادی است.سرمای زیاد٫طوفان٫باد شدید ٫خستگی مفرط٫کوه گرفتگی٫بارش باران و سایر عوارض طبیعی و جسمی و بیقراری و جابجا شدن ناگهانی شکار از جمله عواملی هستند که تیراندازی دقیق را مشکل میکند.این عوامل تعهد اخلاقی شکارچی از لحاظ کشتن شکار بایک تیر و لزوم تلاش وی در جهت خودداری از زخمی کردن شکار ایجاب میکند که شکارچی با خفظ آرامش و خونسری کامل و پرهیز از تعجیل بیمورد دقیق تیراندازی کند.

به زودی پستهای اخیر از این تاپیک حذف و در تاپیک مناسبی قرار خواهد گرفت.

Mehrshad
11-28-2011, 12:26 AM
جناب سپنتا ممنون از اظهار نظر شما.
واقعیت اینه که بحث انرژی و مسافت مفید تیراندازی بود که به اینجا کشید. فکر نمیکنم شما هم این مطلب را قبول کنین که یک تفنگ 100ژولی و یک 15 ژولی عملکرد یکسانی در مثلا 100 متری داشته باشن.
هم از نظر فیزیک و هم تجربه خود من انرژی تاثیر مستقیم در فاصله مفید هدف زنی داره.
در مورد شکار در 150 متری بنده نظر قطعی ندارم ولی در مورد هدف 10 سانتی در 150 متری باید بگم که در یک روز بدون باد یا کم باد! اینکار به راحتی شدنی هست و در این شک نکنین.

حالا اگه شرایط شکار هم شبیه شرایط هدفزنی باشه نباید مشکلی وجود داشته باشه ولی خود من بالای 100 متر را برای شکار توصیه نمیکنم چون ممکنه شکار زخمی بشه و تیر به جای حساس نخوره.
ارادت

sturmgewehr44
11-28-2011, 01:03 PM
چنگيز جان سلام
قبل از هر چيز بگم كه من نه تيرانداز حرفه اي هستم و نه اينكه خودم رو اينكاره مي دونم...

ولي يه نكته اي رو توي حرفهات متوجه شدم، منظور تو از اين بحثا اينه كه ما بايد شرايط رو براي همه در نظر بگيريم، فكر كنم مي گي حالا شايد افراد معدودي همه ي قوانيني مربوط به شكار رو رعايت كنن و از علوم تيراندازي حرفه اي بهره مند باشن ولي در كل افرادي هم هستن كه اينكار رو نكنن، پس بايد مثلاً شكار با كاليبر پائين در مسافت بالا ممنوع باشه تا كسي به حيوانات آسيب نرسونه!

ولي ببين دوست عزيزي كه دغدغه محيط زيست داري (100 آفرين چون من هم و تمامي افراد حاضر تو اين سايت هم همينجوريم) ببين اينجا صحبت از كليت عام نيست، اينجا بحث كليت خاص هست!

كليت عام همه شكارچي هايي مي شن كه مد نظر شماست و كليت خاص به نظر من افرادي هستن كه تو كوه قبل از هدف قرار دادن مثلاً كبك، كلي اسباب و لوازم كنارشون هست و فوقش يه باد سنج ندارن و قبل از كشيدن ماشه كلي محاسبات رياضي هم انجام مي دن. پس وقتي يكي اينجا مي گه : آقا تو 100 متر مي شه شكار كرد و اين قضيه عموميت و كليت پيدا مي كنه و هيچ گونه شانسي هم درش دخيل نيست و فقط و فقط مربوط مي شه به تخصص، منظورش اين نيست كه تمامي شكارچي ها مي تونن اينكار رو بكنن. منظور اين شخص اينه كه: تمامي شكارچي هايي كه مثلاً مي تونن يه حبه قند رو تو 80 متري تو باد بزنن و از تمامي مباحث علمي اين سايت و سايتهاي ديگه مطلعن و خودشون صاحب نظر هستن و دارن به ديگران تيراندازي حرفه اي رو ياد مي دن، مي تونن يه كبك رو هم تو 100 متري هد شات كنن بدون زخمي كردن و اگر كبك بعدي تو 105 متري بود و يه دفعه وضعيت باد تغيير كرد هم با چند كليك جابجايي تو تنظيمات دوربين اون يكي رو هم هد شات كنه.

اينجا بحث كليت خاص هست، بحث تيراندازي كه علاوه بر داشتن دانش كامل در مورد تيراندازي تجربه اون رو هم داره.

من شكارچي مي شناختم كه از همه نظر خداي تجربه بود و از نظر هنر نزديك شدن به شكار و مسير يابي زبانزد، ولي شكاركش بود! بره و حيوان ماده شكار مي كرد و البته موقع مرگ هم به سختي جان داد! خوب اين برادر ما كه جزو كليت خاص نيست كه شما از وجود اونا تو شكارگاه ترس داري.

يه كم به هيجاناتت و احساساتت غلبه كن، چون مي دونم به محيط زيست علاقه داري و وقتي داري تو اين سايت فعاليت مي كني يعني به حرفه اي بودن هم اهميت مي دي، و اگر هم مي بيني از نظر تو مباحث اينجا موجه نيست، اينرو بدون كه ماها رسالت نداريم تا انسانها رو به راه راست هدايت كنيم، خوشبختانه فروم براي فعاليت زياد هست و قرار نيست همه حرفه اي ها اينجا جمع بشن، تو هم به تازه كارهاي اونور اطلاعات بده و خدا رو چه ديدي شايد ما هم اونوري اومديم و گفتيم يه سلامي هم به دوست قديميمون بديم، ولي اينجور مباحثه ها آخرش كدورت و دلگيري پيش مي ياره، خودت هم بهتر مي دوني كه به تعداد انسانهاي روي زمين نظر وجود داره پس نمي شه نظر كسي رو كاملاً با نظر خود همسو كرد.

موفق و مويد باشي

Masoud-gh
11-28-2011, 03:05 PM
از آنجا که مبحث "حداکثر فاصله عملی برای تیراندازی با تفنگ بادی (http://www.persian-shooters.com/showthread.php?27-حداکثر-فاصله-عملی-برای-تیراندازی-با-تفنگ-بادی)" رو به بحثهای نامربوط به آن تاپیک کشیده شد٫میتوانیم بحثهای مربوط به شکار با تفنگ بادی٫حداکثر مسافت با تفنگهای مختلف و دیگر مسائل مرتبط را در اینجا مطرح نمایید.
همچنین در نظر داشته باشید از آنجا که پایه و اساس این انجمن مبنی بر استدلالهای علمی و تجربیات صحیح و منطقی است٫ تمامی مطالب ذکر شده باید به همراه رفرنس درست و یا منابع درست و دقیق از سوی سایتهای معتبر باشد در غیر اینصورت مباحثی که با نظر شخصی همراه باشید به جنجال و بحثهای بیهوده کشیده خواهد شد.

ابتدای شروع بحث از دسته بندی مهرشاد با این پست آغاز شده است:

مهرشاد:

بنده با تفنگهای مختلفی کار کردم که بعضا مال دوستان بوده و چیزی که به وضوح برام روشنه اینه که فاصله عملی تیراندازی با تفنگ بادی به عوامل زیر بستگی داره:
1-قدرت سلاح
2-بالستیک و دقت ساچمه
3-شرایط جوی
4-تجربه تیرانداز
5-اندازه هدف
خب اینها تقریبا از بدیهیات هست ولی میخوام کمی عدد و رقم-بر حسب تجربه شخصی- به کار اضافه کنم!

سلاحهای زیر 16 ژول برای حداکثر 30 متر و 16 تا 30 ژول حداکثر 60 متر و 30 تا 45 ژول حداکثر 80 متر و 50 تا 70 ژول حداکثر 100 متر و 70 تا 100 ژول حداکثر 150 متر .
ممکنه دوستان ایراد بگیرن که مثلا من با تفنگ 30 ژولی فاصله 80 متر را هم زدم ولی بحث بر سر تیراندازی با درصد موفقیت بالا در شرایط نسبتا نرمال و با قابلیت تکرار پذیری زیاد هست.

در مورد تجربه تیراندازی به عنوان مثال احساس جهت و شدت باد بدون باد نما و تخمین فاصله(بیشتر در شکار) و ماشه کشی و کیفیت کارکرد قلب و تمرکز و سرعت انتقال و اشنایی به تفنگ را میشه نام برد.
در مورد اندازه هدف هم قضیه بسیار مهم و تا حدودی واضح هست. مثلا زدن یک موزاییک با زدن کیل زون یک خرگوش بسیار متفاوت هست و با بزرگ شدن اندازه هدف فاصله مجاز هم افزایش پیدا میکنه.
برای مثال زدن یک تخته 30 در 30 در 200 متر توسط سوماترا با موفقیت بالا امکان پذیر هست ولی زدن یک شیشه دلستر اصلا در صورتیکه همین شیشه دلستر در 100 متری بسیار راحت مورد اصابت قرار میگیره.

sepanta
11-29-2011, 01:13 AM
اگر گروپ تیر یک اسلحه مثل سوماترا در فاصله ۱۵۰ متری ۱۰ سانتیمتر باشه نظر شما چیه؟کاری به شکار و هدف زنی ندارم؟در عمل و در فضای باز؟
شانس یعنی چی؟یک بار دوبار یا سه بار؟
آیا برخورد ۱۰ تیر در یک دایره ۱۰ سانتیمتری میشه شانس؟
چرا برای شکار شرایطی تایین میکنید که اکثر مواقع حداقل در کشور ما اینطور نیست.شکار قاچاقی و در شرایط بسیار ساده و مسافتهای بسیار نزدیک که دیگه این حرفا رو نداره.
طوری صحبت میشه که انگار وقتی شکارچی بعد از ۵ ساعت پیاده روی تا به سر تیر میرسه و شکار و میبینه اقدام به تیراندازی میکنه.در حالی که اگر اینطور باشه اشتباه محضه و توجیح نداره.اینکار از نظر تمامی شکارچیان حرفه ای در همه جای دنیا اشتباهه.

......................

ممنون از حسن توجهتون به مطالب بنده .

من این 2مطلب دوستان رو جواب میدم .

مسعود جان به نظر من بحث راجب داستانهای گلوله و ساچمه باهم متفاوته و 2تا کلاس مجزا هستند .میشه مقایسه ای مثل هلکوپتر و ماشین کرد .حتی از نظر ساختار آیرودانامیکی موضوع اصلی یعنی پرتابه هم باهم متفاوت هستند .

جمله ای شما راجب سوماترا و 150 متر گفتید و بعد مطلب بعدی شما راجب شکار و 5ساعت پیاده روی و تیررس از نظر من یکم تناقض داره .چون تفنگ بادی یا pcp تو رنجی فعالیت مفید داره که معمولا حیوان مطلع هست و تا اونجا که بنده تجربه کردم همیشه باید سرعت عمل رو درصدر بقیه مسایل لحاظ کرد .بسیار نادر هست که شکارهای ارزشمند با تفنگ بادی ( مثل کبک و خرگوش و امثالهم نه کبوتر خانگی و ...) در فواصل مفید تفنگ بادی به شما اونقدر زمان بدن که سر فرصت و مثل یک اسنایپر علمی کار انجام بدید .

در کل نسبت به استاندارهای اونور آب ما برد مفید تفنگها رو خودمون یکم بیشتر هم کش دادیم .اونها برای تفنگ گلوله زنی کالیبر 22 که اینجا تا 250 متر ازش کار میکشن برد مفید 175 یارد متصور هستند و برای خفیف معمولی هم کمتر از 100 یارد .

در مورد افت 1.5 متر من نظر شخصیم رو گفتم و ممکنه حتی علاقمندی تا لحظه استپ کامل پرتابه هم به محاسبات خودش ادامه بده حتی وقتی انرژی کمتر از 1 ژول هست .ولی خوب در منحنی پرواز بعد از بهینه پرواز منحنی شیب منفی و غیریکنواخت پیدا میکنه و به همین دلیل هست که برای هر تفنگی حتی تا کیلومترها برد نهایی فقط صدها متر برد مفید تعریف میکنند .

این مطلب را قبول کنین که یک تفنگ 100ژولی و یک 15 ژولی عملکرد یکسانی در مثلا 100 متری داشته باشن.

مهرشاد جان ممنون از مطلبت .

درسته یک تفنگ 100ژولی از 15 ژولی (حتی 90ژولی) در کلاس بادی در 100 متر بهتر عمل میکنه .ولی یک تفنگ 2500 ژولی در کالیبر 22 از یک تفنگ 3000 ژولی کالیبر 8 میلیمتر در یک فاصله مشخص داخل رنج مثل 300 متر بالستیک بهتری داره .صرفا قدرت موفق تر هست ولی الزاما بقیه مسایل تیراندازی موفقتر نیست .البته این مثال عمومیت برای فقط کالیبرهای غیر همنام داره و حرف شما در مورد یک تفنگ خاص و یک مرمی/ساچمه خاص درسته و هرچی ژول بیشتر باشه همه چی بهتره !

Masoud-gh
11-29-2011, 01:49 AM
دوست عزیز ممنون از توجه شما.
من چند سوال دیگه مطرح کردم که بی پاسخ ماند.
-کاربرد اسلحه هایی با نرژی بیشتر چیه؟
۱-چرا هر هر روزه کالیبرهای اسلحه در حال پیشرفت هستند؟چه از نظر قدرت و چه برد؟
آیا قراره همگی در همان مسافت قبلی مورد استفاده قرار بگیرند؟یا برای مسافتهای دورتر؟
۲-تعریف شما از واژه برد مفید چیه؟
در اینکه کالیبرهای گلوله زنی با بادی متفاوت هست بحثی نیست.ما هم در مورد این موضوع بحثی نداریم.
۳-اما در کجا حداکثر برد یک سلاح مثلا برای خفیف زیر ۱۰۰ یارد اعلام شده است و نکته هائز اهمین٫برای چه شکاری؟
اما سوالات مرتبط با این بحث:
۴-در کجا و چه رفرنس معتبری حداکثر فاصله مجاز برای سلاحهای بادی زیر ۶۰ متر درنظر گرفته شده است.
۵-کدام سازنده کالیبر .22 lr را که در اینجا با نام خفیف مشهور است را با سرعت ۸۰۰ متر بر ثانیه تولید کرده است؟

جمله ای شما راجب سوماترا و 150 متر گفتید و بعد مطلب بعدی شما راجب شکار و 5ساعت پیاده روی و تیررس از نظر من یکم تناقض داره ....

تناقضی در کار نیست.من فقط مطالبی را که مورد بحث قرار گرفته بود جمع بندی کردم.احتمالا چون پشت سر هم قرار گرفته بود شما گمان کردید که من در حال مقایسه این دو هستم.

در مورد بحث فاصله 150 متر و شلیک با تفنگ بادی و پی.س.پی تا حدود زیادی با چنگیز موافقم و مطمین باشید دوستان مطلع در این رشته هم با شما موافقند .افت و بی-نظمی بالستیکی تو این فاصله دقت رو تا حد زیادی مختوش میکنه

این سوال بی پاسخ ماند...
افراد مطلع که این مطالب را تایید میکنند چه کسانی هستند؟ذکر منبع فراموش نشه.

بیاید کمی بازتر صحبت کنیم تا موضع مون رو مشخصتر کنیم تا بهتر به نتیجه برسیم.
تعریف شما از تفنگ بادی چیه؟
آیا تفاوتی بین تفنگ بادی مثل شادو ۱۰۰۰ با سوماترا نیست؟
آیا تفاوتی بین سوماترا با بارنس رنجر ۴۵ با ۱۰۰۰ ژول انرژی نیست؟
آیا همه اینها برای مسافت زیر ۱۰۰ متر هستند؟و فقط برای شکارهای مختلف در این مسافتها یعنی زیر ۱۰۰ متر ساخته شده اند؟

ممنون.

Mehrshad
11-29-2011, 10:15 AM
با تشکر از دوستان باید خدمتتون عرض کنم که بحث اصلی بر سر کم شدن افت و انحراف با زیاد شدن توان اسلحه بادی بود.
سوماترا در 100 متری با شلیک افقی حدود 60 سانت افت داره و در حالتیکه دوربین حدود 70 متر صفر باشه در حد 20 سانت.
از طرفی انحراف باد هم برای این تفنگ با ساچمه سام یانگ حدود یک چهارم انحراف تیر مثلا دیانا 52 هست.
همه اینها یعنی سوماترا مراتب بهتر از دیانا 52 در 100 متر عمل میکنه. حتی من اشاره کردم که سایز هدف هم باید مورد توجه قرار بگیره.
مطمئنا بحث هد شات کردن کبک در 100 متری نیست و فکر میکنم توی تاپیک هم قضیه مشخص هست.
در مورد بقیه صحبتها مثل شکار از فاصله فلان و خستگی و باران و امثالهم میشه یه تاپیک جدا زد و بحث را ادامه داد. بنده چون اهل شکار نیستم نظری هم در این مورد ندارم و تمام پستهای من توی این فروم به هدفزنی مربوط میشن.
و نهایت کلام اینکه یک نسخه را نمیشه برای هر بیماری پیچید و اینکه با تفنگ بادی مثلا از 60 متری میشه شکار زد مثل همون قضیست که به ازای هر 15 کیلومتر سرعت فلان قدر از ماشین روبرویی فاصله بگیرین که مسلما برای ترمز پیکان مطرح شده بوده و نه برای ترمز پورشه ولی خب چون قانون باید خلاصه و مفید باشه و اغلب مردم هم پراید و پیکان دارن اومدن ترمز اونها را معیار قرار دادن.
ارادت

plinker
11-29-2011, 11:15 AM
با عرض معذرت از دوستان كه من وارد اين بحث ميشم . من هنوز نفهميدم بحثي كه دوستان ( اقايان چنگيز و سپنتا ) ميكنن سر چي هست؟
بحث هدفگيري شكارهاي كوچك يا هدفهاي كوچك در فواصل دور با اسلحه بادي به 2 عامل مربوطه يكي دقت و توانايي تيرانداز و يكي هم قدرت اسلحه مورد نظر . در مورد سوماترا هم همه ميدونيم كه در 150 متر اونقدر انرژي داره تا يك جونده كوچك رو از پا در بياره ميشه با دادن مشخصات اين اسلحه و ساچمه مورد نظر به نرم افزار انرژي در اون فاصله رو حساب كرد . پس اسلحه توانشو داره . در مورد تيرانداز هم براي مثال اقاي قديري گروپي به اندازه سكه 100 توماني در فاصله 50 متري با ديانا 56 گرفته و من خودم ديدم اين گروپو . حالا اگه فاصله رو بكنيم 150 متر و اندازه گروپ ايشون رو هم مثلا در 3 ضرب كنيم تقريبا ميشه گروپي در حد 6 يا 7 سانت ( فرض كنيم مثلا باد شديدي نباشد ) با اين گروپ براحتي ميشه حيوان كوچك رو زد.
البته من اهل شكار نيستم و چم و خمشم نميدونم ولي از نظر تئوري كاملا امكانپذيره .

Mehrshad
11-29-2011, 11:49 AM
البته پلینکر جان ضمن تایید فرمایشات شما باید بگم اثر باد نسبت مجذور با فاصله داره و در 150 متری بیش از 9 برابر 50 متری انحراف باد داریم که توی تاپیک مربوطه توضیح دادم و توی عمل هم این قضیه راحت دیده میشه. ولی خطای لرزش و افت و غیره نسبت مجذور ندارن و هر کدام رابطه خاص خودشون را دارن ولی اصولا گروپ توی 150 متری با تفنگ بادی حدود 10تا 15 سانت باید باشه(طبق تجربه خودم) که خیلی از اون به خطای ساچمه بر میگرده.
گروپهای کوچکتر هم در این فاصله میشه گرفت ولی بدون باد و با ساچمه بسیار عالی و افت کم فشار در تفنگ و شارژ مخزن مثلا بعد از هر خشاب شلیک.

Masoud-gh
11-29-2011, 12:48 PM
فرهاد جان من بهترین گروپی که با ۵۶ توی ۱۱۵ متری گرفتن چیزی حدود ۷ سانت بوده که میشه انتظار داشت که در ۱۵۰ متری به ۱۵ سانت یه کمی هم بیشتر برسه.

البته در شرایط بدون باد وگرنه به ۲ متر هم به زحمت برسه!

دوستان میتونن این کلیپ رو از رنجر ۴۵ ببینند که چطور وقتی یک گلوله با وزن ۴۳۰ گرین و انرژی ۹۵۳ ژول به یک خوک حداقل ۱۰۰-۱۵۰ کیلویی برخورد میکنه چطور از بدنش عبور میکنه و چطور اونرو از پا درمیاره.
http://www.youtube.com/watch?v=0eUx_oEpyTw

حالا کاربرد این اسلجه با شادو ۱۰۰۰ هر دو زیر ۶۰ متر هست و فقط سایز شکارهای اونها فرق مینه در زیر این مسافت.

sasan
12-17-2011, 04:43 PM
سلام.آقا مسعود این لینکی که گذاشتین نمیشه دید راه دیگه نیستش که بشه دید؟؟؟؟؟/

Masoud-gh
12-17-2011, 08:52 PM
دوست عزیز شما نیاز به ف ی ل ت ر شکن دارید برای دیدن این فیلم یا v p n

changiz
12-17-2011, 09:04 PM
دوست عزیز شما نیاز به ف ی ل ت ر شکن دارید برای دیدن این فیلم یا v p n

مرسی مسعود جان منم ف ی ل ت ر دارم ولی واسه دانلود کلیپ از یو ت ی و ب میتونی آدرس چن تا سایت دانلود از یو رو بذاری مثلا قبلا با کیپ وید میشد ولی نمیدونم چی شده دیگه کار نمیکنه
مرسی عزیزم

sasan
02-26-2012, 04:42 PM
با عرض سلام و خسته نباشید از مدیران محترم.
از دو ستان میخواستم سوال کنم در اطراف تهران کجا میشه برای شکار کبوتر یا چند تایی سار
رفت البته من شکارچی نیستم یه تفنگ بادی دارم و برای اینکه از شهر بیرون بزنم یه بهانه ای داشته باشم. البته میگن همیشه شکارچیها جای شکار و لو نمیدن ولی اگه از دوستان کسی منو یه راهنمایی بکنه خیلی ممنون میشم با تشکر...

HAMEDOF
02-27-2012, 10:09 AM
ساسان عزیز
یعنی برای بیرون زدن از شهر و لذت بردن از طبیعت، بهانه ای بهتر از بی جون کردن چند تا پرنده زبون بسته پیدا نمی شه؟؟!
در ضمن من چند جای خوب سراغ دارم که "کبوتر و چند تایی سار" نداره، ولی "قوطی کنسرو و چند تایی شیشه ایستک" داره! می شه بعد از شکارشون، جمعشون کرد و ریخت توی اولین سطل زباله :) آخ که مردیم از با فرهنگی! :)

sasan
02-27-2012, 12:46 PM
اگر از نظر شما اشکالی نداشته باشه:p

Saeed
02-27-2012, 01:21 PM
sasan عزیز میتونی به سمت شهریار بری چون نزدیکترین مراتع و باغات به تهران هستن ولی باید مراقب باغداران محترم هم باشی جون ممکنه از اینکار شما زیاد خوششون نیاد :mad:

sasan
02-27-2012, 01:33 PM
ممنونم آقا سعید از راهنمایتون...

:):confused:

changiz
09-02-2013, 12:56 PM
با عرض سلام خدمت دوستان
بنده پستهای این تاپیک رو از اول دوباره خوندم خوب میخواستم ببینم الان که مسعود جان هم سوماترای ۱۰۰ ژولی داشتید و هم الان وایرخ ۳۰ ژولی، اونوقت زدن هدفی در ۱۵۰ متری با کدومش راحت تره؟ کدوم سلاح شانس موفقیت بیشتری رو تو ی این مسافت داره؟
مهرشاد جان شما فرمودید که زدن هدفی در ۷۰ متری برای سلاح وایرخ ۱۰۰ که حدود ۳۰ ژول انرژی دارد کار سختی است اما زدن هدف برا سوماترای ۱۰۰ ژولی حتی در ۱۵۰ متری امکان پذیر است چون که ژول بالایی دارد،
حال میبینیم که معادلات ژول و انرژی به هم خورده و شاهدیم که وایرخ حتی با ژول پایین قادر خواهد بود پایداری خود را در مسافات بالا حفظ کرده و هدفی را مورد اصابت قرار دهد پس اگر از اول پست ها را مطالعه کنید خواهید دید که بنده چندان بیراه نگفتم، حرف من این بود که دو سلاح یکی با ژول پایین و دیگری با ژول بالاتر هر دو به علت سرعت تیر یکسان مثلا میتوانند ۱۰۰ متر را هدف قرار دهند اما تفاوت این است که سلاح قویتر توانای کشتار بالاتری دارد پس در مسافت یکسان سلاح ژول بالا به علت قدرت بیشتر موفق تر است،
پس متوجه میشویم ای گفته که سلاح ژول بالاتر برد بیشتری دارد و مسافت بالاتری را هدف قرار میدهد در اینجا منتفی است، چون وایرخ ۳۰ ژولي هم قادر است مسافت بالاتر را حتی بهتر از سوماترا مورد اصابت قرار دهد موافقید؟؟
نتیجه اینکه به نظر بنده ژول بالاتر در دو تفنگ بادی با کالیبر یکسان در واقع برای شکار موفق تر کارایی بیشتری دارد نه برد بالاتر و زدن مسافت طولانیتر

Mohsen habibi
09-02-2013, 03:43 PM
درود.چنگیز جان یه 10 ژول به قدرت وایرخ اضافه کن(دقیقش 12 ژول)

changiz
09-02-2013, 11:50 PM
محسن جان کاملا درسته وایرخهای سری جدید ۴۰ ژولی هستن اما بحث سر وایرخهای ۳۰ ژولیه سری اولیا بود در ابتدای بحثمون،
مرسی که یادآوری کردید

changiz
09-02-2013, 11:52 PM
محسن جان کاملا درسته وایرخهای سری جدید ۴۰ ژولی هستن اما بحث سر وایرخهای ۳۰ ژولیه سری اولیا بود در ابتدای بحثمون،
مرسی که یادآوری کردید

Mohsen habibi
09-03-2013, 01:12 AM
:rolleyes: البته بنده سری اول رو داشتم در کالیبر 5.5 37 ژول به گفته ی خود کمپانی بود که 5 ژول ارتقا پیدا کرد.اما این در بحث این انجمن تغیری ایجاد نمیکنه و فقط جهت یادآوری این رو عرض کردم.در مجموع شاید بهتر باشه پایداری انرژی در ساچمه ی وایرخ رو مثلا در فاصله ی 150 متری اگر بخوایم با یک تفنگ قوی مقایسه کنیم با یک air ranger 50f/b مقایسه کنیم که خان کشی و متریال لوله حرفی برای گفتن داره نه یک سوماترا.فکر کنم مقایسه ی یک برند کره ای با کیفیت پایین با وایرخ زیاد جالب نباشه .

changiz
09-03-2013, 02:07 AM
سلام
ما فرض را بر همون 30 ژول گذاشتیم،
در مورد مقایسه که فرمودید اشتباه است بنده نیز موافقم اما در واقع قصد ما ارزیابی عملکرد دو سلاح به خصوص نیست و در اینجا ژول کمتر و بیشتر مورد بحث ماست که ارتباطی با کیفیت ساخت بهتر وایرخ نسبت به سوماترا ندارد.

Saeed
09-03-2013, 02:21 AM
قاسم و محسن عزیز مقایسه فرقی نمیکنه و اتفاقا درستش هم همینه که قاسم جان فرمودن و شما هم به نوعی دیگر یعنی در کل این قضیه برمیگرده به کیفیت و تکنیک ساخت و خان کشی که باعث بالا رفتن bc و دقت میشه

changiz
09-03-2013, 02:30 PM
درسته سعید جان کیفیت بالا بیشتر مربوط میشه به ماندگاری و دقت بیشتر سلاح و عموما ژول بالاتر ربطی به کیفیت ساخت نداره، مثلن تفنگهای رنجر قدرت زیادی دارن اما ماندگاری و دقت پایینی

Mohsen habibi
09-03-2013, 02:52 PM
سعید جان منم دقیقا به کیفیت ساخت و تکنولوژی برتر اشاره میکنم و عرضم اینه که نباید وایرخ 12 خان 42 ژولی رو با سوماترای ضعیف در کیفیت و فن آوری مقایسه کرد.چرا بین تفنگ های ژول بالا فرضا یک daystate air rangerرو کنار وایرخ قرار ندیم و اون وقت ببینیم در 100 متری چه اتفاقی می افته؟آیا 70 ژول در ایر رنجر و سوماترا هیچ فرقی نمیکنه؟من فکر میکنم با کرونو کردن این دو سلاح (سوماترا و دی استیت ایر رنجر)نتیجه کاملا متفاوت خواهد بود .اگر در 150 متری انرژی و bc ساچمه ی خارج شده در این 2 تفنگ یکی باشه من که شخصا متعجب میشم.در لحظه ی خروج ساچمه که شکی نیست چه سوماترا باشه چه fx boss یا ایر رنجر اما بحث بر سر پایداری انرژی در مسافت بالاست.باز هم خواهش میکنم دوستان عزیز موضوع رو دقیق تر بررسی کنند چون بنده در حال حاضر امکانات آزمایش به صورت عملی رو ندارم

changiz
09-04-2013, 01:26 AM
سلام
اگه بخوایم حداکثر فاصله ای رو که با تفنگ بادی میتونیم باهاش شکار بزنیم مورد بحث قرار بدیم لازمه یک سری دسته بندی ها انجام بشه،
تفاوت شکار با سلاح بادی 4.5 و5.5
و نیز شکار با بادی فنری و پی سی پی
که در مورد دوم دسته بندی وسیع تر شده و شامل تفنگهای فنری زیر 20 ژول و بالای 20 ژول، و همچنین تفنگهای پی سی پی 30 تا 50 ژول و تفنگهای بالای 50 ژول خواهد شد،
و باز هم در مورد سلاح های pcp دسته بندی رگولاتور دار و بدون رگولاتور را در پیش داریم،
همچنین نوع ساچمه و تجهیزاتی چون دوربین، در تعیین فاصله مهم میباشد
و نیز شرایط جوی و جنس شکار هم این حداکثر فاصله را تحت الشعاع قرار خواهد داد
بنابراین دیده میشود که بحث حداکثر فاصله ای که میشه با تفنگ بادی شکار کرد بسیار بسیار گسترده است و شاید نتوان به طور دقیق گفت که فلان مسافت آخرین حد شکار با سلاح بادی است،
اما چیزی که تجربه ثابت کرده و نیز بیشتر افراد متفق القول هستند ، بهتر است این حداکثر فاصله برای شکار زیر 100 متر و عموما 60 الی 70 متر باشد.
بله درسته که سلاح های بسیار پر قدرتی ساخته شدن که به راحتی قادرند در 200 متری موجود زنده ای را از پا در بیارن ولی یک شکارچی بامرام هیچگاه به خودش اجازه نمیده با احتمالات به سمت جاندار در مسافت دور شلیک کنه، چون خودش رو در قبال اشتباهاتی که ممکنة روی بده مسئول میدونه،
نتیجه اینکه در شکار اصولی و انسانی باید احتمالات را کنار بذاریم و با اطمینان به سمت شکار شلیک کنیم
یاعلی

مهندس رهام
12-27-2013, 09:04 PM
1443اقااینم از اسلحه ای که فرمودید.واقعا ازتون تشکر میکنم.با این همه تحقیقات در مورد علاقتون