صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: همه چیز در مورد تیراندازی به زبان ساده

 1. #1
  Administrator Masoud-gh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,395
  Thanks
  4,016
  Thanked 9,358 Times in 1,503 Posts

  پیش فرض همه چیز در مورد تیراندازی به زبان ساده

  مطالبی که هم اکنون در این پست قرار میگیرند حاصل تجربه شخصی و مطالعات و ترجمه مطالب مختلف از سایتهای گوناگون هست و تا اونجا که تونستم سعی کردم از مطالبی که رفرنس درست و دقیقی دارند استفاده کنم.
  خیلی سال پیش قصد داشتم این مطالب رو کتاب کنم...اما حالا میشه دوستان این مطالب رو کاملتر و دقیق تر کرد تا هرکسی بتونه با مراجعه به اون به همه چیز در مورد تیراندازی پی ببره و روزی شاهد این باشیم که همه تیراندازان و شکارچیان تفنگ را فقط وسیله ای برای کشتن و یا تیراندازی نبینند و به لذتهای و عمق واقعی تیراندازی پی ببرند.

  چند سال قبل هم به کمک زنده یاد فرهاد دانشور عزیز این مطالب رو بهتر و درنهایت اصلاح کردم.
  دوستان لطف بفرمایند در هر جایی از این مطالب مشکلی میبینند بفرمایند تا حتما اصلاح شود.

  کالیبر در تفنگ بادی

  در صنعت اسلحه سازی کالیبر به قطر داخلی لوله تفنگ و یا قطر خارجی گلوله اطلاق میگردد که در کشورهای انگلیسی زبان و حسب اینچ و در سایر کشورها بر اساس میلیمتر اندازه گیری میشود.
  بعضی از سازندگان اسلحه کالیبر را بر اساس برجستگی از یک خان تا خان مقابل و برخی هم آنرا از یک فرورفتگی تا فرو رفتگی مقابل اندازه گیری میکنند.این روش اندازه گیری شامل اسلحه های گلوله زنی نظامی و شکاری هم میشود.

  انواع کالیبرهای تفنگهای بادی

  انواع کالیبرها در تفنگهای بادی به روش زیر دسته بندی میشوند
  Cal .177-Cal .22- Cal .25- Cal .308- Cal .35- Cal .45- Cal .458- Cal .495- Cal .50

  روش اندازه گیری در تمام این کالیبرها بر اساس اینچ میباشد.با ضرب هر یک از این اعداد در عدد۲۵.۴ (که ضریب ده برابر یک واحد اینچ یا همان ۲۵.۴ میلیمتر است)میتوانید آنرا به واحد میلیمتر تبدیل کرد.

  گلوله یا ساچمه تفنگ بادی

  گلوله به بخشی گفته میشود که توسط نیروی ایجاد شده در تفنگ به حرکت درآید تا به هدف برخورد کند.در تفنگهای گلوله زنی هم به همین صورت میباشد.با این تفاوت که گلوله بخشی از یک فشنگ است و توسط نیروی حاصل از سوختن باروت به حرکت در می آید و نه نیروی ایجاد شده در تفنگ.در تفنگهای بادی این نیرو توسط پیستون یا مخزن هوای فشرده ایجاد میشود.

  گلوله ها با توجه به کاربرد خود به اشکال مختلفی ساخته میشوند.در تفنگهای شکاری گلوله زنی نیز به همین صورت میباشد.شکل ظاهری گلوله ها رابطه مستقیمی با بالیستیک و نیروی آنها دارد.
  انواع مختلف گلوله ها در تفنگهای بادی عبارتند از :
  Steel-1
  Copper Shot-2
  Wadcutter(Match)-3
  Dome Point-4
  Leaden-5
  Solid Round NOSE-6
  Hollow Point-7
  و غیره
  مورد استفاده هر یک از این گلوله ها شرایط خاص خود را میطلبد.

  Steel
  جنس این گلوله ها از فولاد میباشد که به علت جرم حجمی پایین فولاد داری وزن کمی هستند؛در عوض دارای سرعت اولیه بیشتری در دهانه سلاح میباشند.مصرف این گلوله ها برای نفوز در لایه هایی میباشند که گلوله های سربی توان نفوز در آنها را ندارند.دورتا دور این گلوله ها به وسیله مواد پولیمری پوشانده شده است تا بخاطر سختی سطح آنها باعث تراشیده شدن قسمتهای داخلی لوله الخصوص خان نشود.این گلوله ها به علت وزن کم و سرعت ابتدایی بیشتر و کم شدن سریع انرژی به هیچ عنوان مناسب شکار نمی باشند.

  Copper Shot:این گلوله ها از جنس مس آلیاژی ساخته شده اند.مصرف این گلوله ها مانند گلوله ها فولادی میباشد.با این تفاوت که انرژی حاصل از برخورد در این گلوله ها به علت جرم حجمی بیشتر مس بیش از گلوله های فولای میباشد.با این حال توان نفوزی آنها از گلوله های فولادی کمتر است.

  Wadcutter-Match:این گلوله ها به ساچمه های سربی سر تخت معروف هستند و با توجه به دقت و ساختار دقیق آنها برای مسابقات تیراندازی در فواصل نزدیک استفاده میشوند.البته باید در نظر داشت که تمام ساچمه های سرتخت که در بازار هستند چنین دقتی ندارند.
  علت دیگر استفاده از این نوع ساچمه ها (گلوله ها)به وجود آوردن سوراخ دایره ای شکل بر روی کاغذ است که روش محاسبه و امتیاز دهی را بهبود میبخشد.

  Dome Point:هدف از ساخت این گلوله ها بالابردن دقت؛قدرت و حفظ انرژی بیشتر در مسافتهای دور میباشد.جنس این گلوله ها عموما از سرب میباشد که با توجه به جرم بیشتر و تغییر پذیری سرب پس از برخورد به شکل قارچ میشوند.به همین دلیل این گلوله ها مناسب ترین نوع گلوله برای شکار هستند.

  Leaden:گلوله های سربی معمولی میباشند که برای شکار بیشترین کاربرد دار دارند که گلوله های سر گرد.سر تیز و سر تخت و سرمیان تهی نیز از همین گروه هستند.

  Solid Round Nose:گلوله های سربی سخت.این گلوله ها با اینکه از جنس سرب ساخته میشوند داری سختی بیشتری نسبت به گلوله های سربی معمولی هستند.این امر باعث میشود ضمن حفظ انرژی بسیار زیاد خود در اثر برخورد با اجسام ظریف مثل شاخ و برگهای نازک و ...کمتر متلاشی شوند و در زمان ورود به بدن شکار دیر تر تغییر شکل پیدا کنند تا مسیر خود را بیشتر در بدن شکار باز کنند.

  Hollow Point:در سر این گلوله ها فرو رفتگی وجود دارد که این فرو رفتگی باعث میشود که اجزای این نوع از گلوله در هنگام ورود به بدن شکار از یکدیگر جدا شده و موجب تخریب و آسیب رسانی بیشتری شود.

  و اما چند نکته مهم و احتیاطی در مورد گلوله:
  گلوله ها از سرب و مواد شیمایی ساخته میشوند.بنابراین هیچگاه نباید آنها را در دهان قرار دهید.زیرا در صورت قرار دادن گلوله در دهان و وارد شدن سرب و مواد شیمیای به داخل بدن امکان بوجود آمد بیماری های خاص و حتی سرطان وجود دارد.

  همیشه بعد از تیراندازی دستها و تمام قسمتهایی که با گلوله در تماس بوده اند باید شسته شوند و از دست زدن به چشمان خود جدا خوداری کنید.

  بالیستیک(‌Ballistic)

  بالیستیک عبارت است از تحلیل و بررسی در مورد شکل پرواز گلوله و حرکت گلوله در هوا و تاثیر تمامی عوامل بازدارند مثل هوا ٬جاذبه ٬باد و .....بر گلوله از زمان حرکت تا زمان برخورد به هدف.

  درک از عملکرد اجزای درونی یک سلاح و همچنین حرکت گلوله در درون لوله تفنگ نیز از زیرمجموعه های مبحث علمی و کاملا فنی بالیستیک میباشد.

  در تفنگهای بادی فنری چه اتفاقی می افتد؟
  بعد از شکستن لوله(با توجه به متنوع بود روش اکشن در تفنگهای بادی عملکرد آنها یکسان است)٬ هنگامی که لوله اکشن را برای کوک کردن به پایین میکشیم چه اتفاقی می افتد؟

  پیستون به عقب رانده میشود و فنر را در پشت خود تحت فشار قرار میدهد.معمولا در مرکز پیستون یه محور برای نگه داشتن پیستون به قسمتهای پایه آتش در سیستم ماشه یا دستگاه چکاننده قرار دارد.در بعضی از پیستونها بجای محور مرکزی یک شیار در لبه پیستون قرار دارد.
  هنگامی که پیستون در حال حرکت به سمت عقب میباشد مقداری از هوای اطراف را به درون سیلندر مکش میکند و پس از بسته شدن لوله هوا در آنجا حبس میشود.حال ماشه را میفشاریم.پایه آتش پیستون را رها کرده ٬پیستون از ماشه جدا شده و باتمام نیرو به جلو حرکت میکند.با این حرکت هوای داخل سیلندر فشرده شده و نیروی لازم را برای به حرکت درآوردن گلوله ایجاد کرده و تا زمان خروج گلوله از لوله به حداکثر تراکم خورد میرسد.این مراحل فقط برای تفنگهای Spring Piston & Ram Gas Spring میباشد.

  احتیاط:
  در مرحله تراکم دمای هوای داخل سیلندر به شدت بالا رفته است و گاهی به بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد میرسد.پس هرگز داخل سیلندر ٬مسیر عبور گلوله و خود گلوله را با روان کننده های نفتی و کربنی چرب نکنید.

  این کار موجب انفجار روغن در سیلندر میشود و امکان ترک خوردن سیلندر در قسمتهای انتهایی وجود دارد.با کمی بررسی در همین بازار ایران به وضوح به این مشکل بر خواهید خورد.
  این عملکرد کاملا شبیه به سیستم کمپرس هوا در موتورهای دیزلی وانفجار سوخت چرب آنها میباشد.
  انفجار روغن موجب افزایش سرعت گلوله میشود و گاهی در کالیبرهای ۲۲ سرعت تیر بیش از سرعت سوت میشود که قدرت تخریب را تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد.
  اما عواقب این کار گاهی جبران نشدنی است.

  گلوله از جنس بسیار نرمی در مقایسه با لوله ساخته شده است که پس از به حرکت درآمدن در درون لوله به خانهای درون لوله درگیر شده و به چرخش درمیاید.
  جنس لوله تفنگهای بادی و گلوله زنی شکاری از فولاد سخت شده ای میباشد که تمام سطح درونی آن با آب کروم پوشانده شده است تا از سایش خانها جلوگیری شود.با این حال لوله تفنگهای شکاری گلوله زنی از فولاد خاصی ساخته میشود.
  استفاده از آب کروم در لوله موجب بالا رفتن قیمت سلاح میشود و انظار آن در تفنگهای بادی ارزان قیمت کمی بی منطق و شاید غیر ممکن به نظر میرسد.
  پس از در گیرشدن گلوله با خانهای درون لوله٬گلوله به چرخش درآماده .این چرخش به تعداد دورخانها و یا گام بستگی دارد.
  گام عبارت است از نواخت چرخش خانها در درون لوله تفنگ.چرخش در گلوله موجب میشود گلوله در حین پرواز دقت و ثبات بیشتری داشته باشد که در نهایت برد گلوله نیز بیشتر خواهد شد.
  اما چرا برد؟
  گلوله به علت چرخش در یک مسیر حرکتی دقیق و صاف قرار میگیرد.به این ترتیب ضریب بالیستیکی گلوله کاهش پیدا کرده و درنهایت این ثبات موجب به افزایش برد بیشتر خواهد شد.
  در تفنگهای بادی عموما از ۶ تا ۱۲خان استفاده میشود.در این نوع از خانها معمولا مقدار برجستگی خان کمتر از میزان فرورفتگی است.پس در نتیجه برای بهبود درگیری گلوله با خان میبایست تعداد خانها افزایش پیدا کند.
  یکی از ابداعاتی که در روش خان کشی لوله تفنگ بکار رفته است ٬استفاده از تکنولوژی Poly gonal است.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Polygonal_rifling

  در این روش از خان کشی قطر قسمتهای برجسته از قسمتهای فرورفته بیشتر میباشد و حالت چند ضلعی در خان ایجاد میکند و موجب درگیری بیشتر گلوله با خان میشود .
  این درگیری موجب میشود در نهایت سرعت تیر تا ۶ درصد افزایش پیدا میکند.
  به همین دلیل تفنگهایی که از این روش خان کشی در لوله آنها استفاده شده است داری پیستون ٬فنر و سیلندر کوچکتری نسبت به تفنگهای هم تراز خود هستند.
  اولین و تنها کارخانه ای که از این روش در تفنگهای بادی خود استفاده کرد کارخانه Dianawerk آلمانی است.
  این روش خان کشی توسط شرکت هلکر و کوخ آلمان ابداع شد و در حال حاضر هم در انحصار(Patent)این شرکت میباشد.

  نکته:
  اما این طرز فکر که تعدا گامها و خانهای بیشتر درون لوله موجب دقت و برد سلاح میشود کاملا غلط است.
  خان کشی درست و دقیق وابسته به اصول قوانین فیزیکی خاصی میباشد و در دنیا شرکتهای کمی توان انجام درست و دقیق آنرا دارند.
  اگر در سلاحی تعداد گام و یاخان ها نسبت به سلاح دیگری بیشتر باشد ٬باز هم دلیل بر دقت و برد بیشتر آن سلاح نیست.چرا که با طراحی بهتر و دقیقتر لوله امکان دقت و ثبات بیشتر در خانها و گامهای کمتر هم وجود دارد.

  عقب نشینی یا لگد سلاح(Recoil)

  هنگامی که پیستون رهاشده و رو به جلو حرکت میکند به علت فشار فنر در پشت پیستون و نیروی مخالف هوا در جلوی پیستون عقب نشینی در تفنگ ایجاد میشود.به واقع در تفنگهای بادی از نوع فنری عمدتا لرزش و عقب نشینی به دلیل حرکت فنر که دارای جرمقابل توجهی میباشد تولید میگردد و این نوسانات قبل از شروع حرکت تیر دردرون لوله و تا شتاب گیری آن و درنهایت خروج آن از لوله ادامه خواهدداشت.بعد از آزادشدن کامل فنر ٬پیستون با تمام نیرو رو به جلو حرکت کردهبه انتهای سیلندر برخورد میکند که این برخورد موجب به شوک دیگری در سلاح میشود.
  گاهی قبل از خروج کامل گلوله از لوله پیستون به سیلندر برخوردمیکند.به همین دلیل در تفنگهای بادی تیرانداز با شوک و یا عقب نشینی دوگانه روبرو خواهد شد که این شوکهای موجب برهم زدن دقت تیر خواهد شد.
  زمان خروج گلوله از لوله به چند عامل بستگی دارد:
  ۱-وزن گلوله
  ۲-طول لوله
  ۳-نیروی فنر و میزان هوای داخل پیستون
  ۴-دقت ساخت گلوله (که گاهی در لوله کاملا شل و گاهی کاملا سفت جا میرود)

  بنابراین پس از هر شلیک در تفنگهای بادی هر تیر نسبت به تیر بعدی در جای دیگری مینشیند.
  امادر تفنگهای گلوله زنی و PCP Airgun تا زمان خروج گلوله از سر لوله هیچ عقبنشینی وجود ندارد و عقب نشینی در دقت تیر موثر نخواهد بود.این مسئله توسط تمامی دوربینهای تصویر برداری سریع کاملا به اثبات رسیده است.
  البته از نظر علمی و تئوری پس از جدا شدن گلوله از فشنگ و حرکت گلوله در درون لوله ٬ سلاح شروع به عقب نشینی خواهد کرد.
  اما به علت سرعت بسیار زیاد گلوله در درون لوله که در کسری از زمان صورت میگیرد این عقب نشینی عملا در دقت تیر موثر نخواهد بود.

  میزان دقت تیر در تمامی سلاحها ٬اعم از بادی و گلوله زنی به واحد Center to Center اندازه گیری میشود.
  با این حال با رعایت اصول و نگات مهم در تیر اندازی میتوانید تیرهای خود را با خطای هرچه کمتر بر هدف بنشانید.

  این اصول عبارتند از:

  همیشه از یک تکیه گاه مناسب استفاده کنید.
  تیراندازی درست آن نیست که بدون استفاده از تیکه گاه و یا در حالت ایستاده شلیک کنید.بلکه همیشه باید از یک سطح نسبتا نرم و مناسب برای تیراندازی استفاده کرد. همچنین برای بالابردن تمرکز و منتقل کردن تمامی لرزشها به زمین درحالت خوابیده و یا نشسته تیراندازی کنید تا با کمترین میزان لرزش مواجه شوید.با این حال بهترین حالت برای تیراندازی حالت درازکش یا خوابیده میباشد.

  از تکیه گاهای سخت استفاده نکنید.زیرا قنداق تفنگ شما به سرعت آسیب دیده و در نهایت سطح سخت موجب به سر کردن تیر میشود.
  همیشه از یک جنس ثابت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.زیرا عملکرد و واکنش تفنگ شما نسبت به تکیه گاهاهی مختلف کاملا متفاوت است و با استفاده از چند تکیهگاه چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

  هیچگاه قنداق را در دست خود فشار ندهید.یعنی همیشه قنداق در دست شما نه شل باشد و نه سفت.به طوری که آزادی قنداق را بین انگشتانتان احساس کنید تاتفنگ شما امکان کمی بازی کردن را در میان دستان شما داشته باشد.همچنین هرگز با دست خود قبضه قنداق را نفشارید.البته این روش کمی کلی میباشد و با توجه به تجربه تیرانداز وضعیتهای مختلفی در نظر گرفته میشود.

  همیشه برای دردست گرفتن قنداق از یک روش درست مشخص استفاده کنید.با به دست آوردن تجربه درتیراندازی یاد میگیرید که چطور قنداق را دردست بگیرید.تیرانداز همیشه بایدتفنگ را به صورت راست و عمودی و یکنواخت بغل کند.این کار به دقت تیراندازی شما تا حد بسیار زیادی کمک خواهد کرد.با تغییر وضعیت در دست گرفتن قنداق هم چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

  هرگز قنداق را به بازو و یا سینه خود فشار ندهید.این کار موجب به تغییر وضعیت در نحوه تیراندازی شما خواهد شد.

  همیشه پیچهای اتصال قنداق به بدنه اصلی را چک کنید تا شل نشده باشند.شل بودن پیچها تاثیر زیادی در روند دقت تیراندازی خواهند داشت.

  به طبش قلب و لرزشها دقت کنید.در هنگام تیراندازی به علت طبش قلب و لرزشهای طبیعی بدن از دقت تیر تاحد زیادی کاسته میشود.تیرانداز خوب آن است که درمیان این لرزشها هماهنگی لازم را بین کشیدن ماشه و هدف گیری ایجاد کند ودر زمانی که شبکه دوربین و یا خط نشان فرضی بر روی هدف قرار میگیرد ٬ماشه را کشیده و به هدف شلیک نماید.برای ایجاد هماهنگی بهتر با تمرین زیادمیتوانید خلاصی کامل ماشه را گرفته تا در زمان لازم از حد اکثر دقت برخوردار باشید.

  تمامی مراحل فوق فقط و فقط با تجربه و مهارت زیاد در تیراندازی به وجود خواهد آمد.
  بعد از بدست آوردن این مهارت تمامی روشها را بخاطر بسپارید تا همیشه از یک روش درست و دقیق برای تیراندازی استفاده کنید.

  بااین کار متوجه میشوید که تیراندازی با تفنگ بادی نه تنها سرگرمی و Funنیست ٬ بلکه کاریست بس دشوار و دقیق و بدون مهارت کافی تیراندازی درست برای هیچ کس امکانپذیر نخواهد بود.


  با خارج شدن گلوله از لوله پا به مرحله دیگری گذاشته اید.
  با درک عمیق تمامی مطالب بالا و کسب مهارت در تیراندازی به عمق لذت تیراندازی در این مرحله پی خواهید برد.
  دراین مرحله به بررسی نحوه حرکت گلوله از زمان شلیک تا زمان برخورد به هدف میپردازیم .اصابت درست تیر به هدف و یا اصابت نکردن آن به درک کامل این مرحله بستگی دارد.
  گلوله تفنگ هم مانند سنگی است که شما با دست پرتاب میکنید.زیرا گلوله هم پس از طی کردن یک مسیر قوسی شکل به زمین میرسد.بنابراین نشانه گیری در امتداد این مسیر قوسی شکل امکانپذیر نمیباشد.
  اگر از دستگاه نشانه روی به هدف نگاه کنید از تفنگ خود تا بینهایت را یک مسیر کاملا صاف در امتداد یک خط مشاهده خواهید کرد.
  به این مسیر خط نشان گفته میشود که به صورت خط فرضی میباشد.
  (۱)گلوله پس از خارج شدن از لوله بخاطر اختلاف سطح شکاف درجه و مگسک به سمت بالاحرکت میکند و این خط نشان را یک بار قطع میکند.(۲)گلوله در طی مسیر پروازخود با عوامل فیزیکی مثل جاذبه ٬باد موافق و یا مخالف ٬رطوبت ٬دمای هوا و...روبرو میشود و به تدریج از سرعت و نیروی آن کاسته میشود.سپس حرکت روبهبالای آن به حرکت افوقی(۳) و بعد از آن به سمت پایین و حرکت نزولی سوق داده میشود و دوباره خط نشان را قطع میکند.گاهی گلوله در مرحله اول و گاهیهم در مرحله دوم و سوم به هدف برخورد میکند.بالاترین مسیر پرواز گلوله رااوج میانه مسیر و یا Mid Range Trajectory مینامیم.

  تنها زمانی تیر ما بر مرکز هدف اصابت خواهد کرد که گلوله در مرحله اول و دوم در زمان قطع کردن خط نشان باشد.
  در غیر این صورت نقطه برخورد کمی پایین تر و یا کمی بالاتر از مرکز هدف خواهد بود.

  نیروهای مخالف و عوامل فیزیکی

  ballistic coefficient چیست؟

  ضریب بالیستیکی عبارت است از نسبت تراکم قسمت به قسمت گلوله و درنهایت شکل ظاهری گلوله که همان نیروی مؤثر گلوله برای چیره شدن در مقابل مقاومت هوادر کل مدت پرواز است.

  به طور کلی تمام نیروهایی که برحرکت گلوله تاثیر گذارند را عوامل فیزیکی و یا عوامل محیطی مینامند که عبارتند از:

  ۱-جاذبه زمین: یکی از عواملی که باعث تغییر شکل در مسیر پرواز گلوله میشود جاذبه زمین است.جاذبه زمین باعث کشیده شدن گلوله و یا هر جسم دیگر به سمت زمین میشود.در ضمن نباید این مطلب را فراموش کرد که اگر همین جاذبه نبود گلوله هرگز در مسیر خط نشان قرار نمیگرفت و بعد از خروج از زمین خارج میشد.(البته به طور فرض).
  ۲-هوا و شرایطس جوی: گلوله در اثر برخورد با ملوکولهای موجود در هوای جو زمین به تدریج از سرعش کاسته میشود تا به نقطه صفر برسد و بر زمین افتد.
  یعنی اگر جاذبه هم نبود ٬ چنین عاملی موجب تغییر در مسیر پرواز گلوله میشد.
  ۳-باد: بادنیزعاملی برای تغییر در مسیر حرکت گلوله میباشد.به طوری که یک نسیم ملایممیتواند گلوله سنگین یک تفنگ بادی قوی را در مسافت ۵۰ یاردی تا ۱۰سانتیمتر منحرف کند.
  ۴-دمای هوا:این عامل نیز مانند دیگر عوامل فیزیکی تاثیر بسزایی در تغییر مسیر گلوله دارد.در دمای پایین و سردی هوا از سرعت گلوله کاسته میشود و برعکس در دمای بالا و گرمی هوا به سرعت آن افزوردهمیشود.این علت را از نظر فیزیکی میتوان به این شکل بیان کرد که در دمای بالا غلطت هوا کمتر و هوا رقیق تر است و در دمای پایین غلطت بیشتر میشود.
  درهوای کرم گلوله با تعدا کمتری از مولکولهای هوا برخورد میکند و در نتیجه از سرعت آن کمتر کاسته میشود.البته این تغییر در سرعت به راحتی قابل تشخیص نمیباشد.
  ۵-برف و باران:قطرات نرم و لطیف باران و یا دانه های سبک و زیبای برف میتوانند به راحتی مسیر گلوله را از جای خود منحرف کنند.

  ۶-ارتفاع:یکیاز مهمترین عوامل فیزیکی در تیراندازی ارتفاع است.با تغییر ارتفاع ما نسبت به سطح آبهای آزاد از فشار هوا کاسته و یا به آن اضافه میشود.
  این تغییر فشار به راحتی بر قدرت تفنگهای بادی تاثیر گذار است.مثلا تهران درارتفاع حدود ۱۲۵۰ متری (میانگین)بالاتر از آبهای آزاد قرار دارد و ساحلدریای خزر در ارتفاع حدود ۲۵ متر پایین تر از آبهای آزاد قرار دارد.
  اگر با یک تفنگ در هردوی این مکانها تیراندازی کنیم عملکرد و سرعت تیر ما کاملا متفاوت خواهد بود.
  مثلا اگر سرعت تیر در کلیر ۲۲. تفنگ دیانا ۳۵۰ ماگنوم با یک ساچمه مشخص درارتفاع ۱۲۵۰ متری برابر با ۲۳۵ متر در ثانیه باشد در ارتفاع منفی ۲۵ مترتا ۲۵۵ - ۲۶۰ متر بر ثانیه به آن افزوده خواهد شد.این مسئله کاملا تجربی بوده و البته نتیجه برعکس هم گاهی دیده شده است.
  این مسئله در تفنگهای ضعیف تر عملکرد معکوس را نیز به همراه خواهد داشت.
  زیرافشار هوای داخل سیلندر تفنگ کاملا به محیط اطراف بستگی خواهد داشت که درنهایت ارتفاع بر نیروی مخالف گلوله و نیروی درونی سیلندر و در نتیجه فشاربیشتر بر روی فنر و هوای بیشتر در پشت گلوله تاثیر گذار خواهد بود.


  هر اندازه که وزن و سرعت گلوله بیشتر باشد تاثیر این عوامل برا آن کمتر خواهد بود.


  علت بالا رفتن گلوله پس از خروج از لوله چیست؟
  درواقع اختلاف سطح شکاف درجه و مگسک باعث بالارفتن گلوله در مسیر حرکتی خودمیشود و نه انحراف لوله.زیرا سطح شکاف درجه از مگسک بالاتر است و تیرانداز ناچار است برای همسطح کردن این این دوقسمت سر لوله را بالا بیاورد.
  برای جبران میزان افت گلوله در مسافتهای دورتر سازندگان اسلحه شکاف درجه را به صورت مدرج میسازند.شکاف درجه های معمولا قابلیت تنظیم در سمت و برد رادارند.اما تشخیص میزان افت تیر در مسافتهای دور بدون استفاده از دوربین کاریست بس دشوار و در بیشتر اوقات با خطا روبرو خواهد شد.
  بنابراین اصلاح افت تیر بر روی شکاف درجه کار مشکلی است و گاه نشدنی.
  درتفنگهای مجهز به دوربین تیرانداز با توجه به میزان افت و یا سرکردن تیرشبکه نشانه روی (Reticle) را بالاتر و یا پاییتر از از هدف قرار میدهد.

  وزن گلوله

  ازنظر بعضی از تیراندازان گلوله های سنگین افت زیادی دارند و به عبارتی تنبل هستند و تیراندازی با آنها مشکلتر از گلوله های سبک و تیز پروازاست.همچنین اظهار دارند که گلوله های سبک و تیز پرواز دارای سرعت بیشتر ودر نهایت توان نفوزی بیشتری در بدن شکار هستند.وگلوله های سنگین به علت سرعت پرواز کمی که دارند نمیتوانند به خوبی در بدن شکار وارد شده و تخریب مناسب را صورت دهد.
  با این تفاصیر آیا این طرز فکر صحیح است؟
  به طورکلی آنچیز که موجب مرگ سریع شکار میشود انرژی گلوله است و نه سرعت تیرزیاد و یا اندازه کالیبر و بیشتر.(گرچه سرعت و وزن گلوله رابطه مستقیم باانرژی دارد).
  زیرا طبق قانون بقای انرژی در ماده هرچه جرم ماده بیشترباشد نیروی بیشتری برای به جلو راندن آن بکار میرود.در نتیجه این انرژی درزمان بیشتری در ماده خواهد ماند وماده را بیشتر خواهد راند.برای اثباط این مسئله به فرمول زیر توجه کنید:

  F=m.g

  m جرم و g بیانگرشتاب جازبه یا مقدار نیرویی که از طرف زمین بر ۱ کیلوگرم جرم واردمیشود.(۹.۸ نیوتون) و f کل نیروی مصرف شده میباشد.ملاحظه میکنید که باافزای مقدار m مقدار f نیز بالا میرود.

  برای محاسبه مقدار انرژی گلوله به ژول از رابطه زیر استفاده میکنیم:

  K=1/2 mv'2
  v بیانگر مقدار سرعت است که به توان ۲ رسیده.
  M میزان جرم یا وزن به گرم و k انرژی است.

  برای محاسبه مقدار انرژی گلوله به فوت پاند از رابطه زیر استفاده:

  V'2 x W/450240=E
  سرعت گلوله برحسب فوت میباشد که به توان دو رسیده.
  وزن برحسب گرین میباشد که در سرعت ضرب شده و حاصل ضرب در عدد ۴۵۰۲۴۰ تقسیم میشود.

  مثال:

  اگرگلوله ای با سرعت ۸۰۰ فوت بر ثانیه باشد و وزن آن معادل ۱۴ گرین انرژی حالاز آن معادل ۱۹.۹ فوت پاند میشود.سپس با ضرب در عدد ۱.۳۵۵۸ میتوانید آنرابه واحد ژول تبدیل کنید.

  در صورتی که انرژی و ورن گلوله را داشته باشیم ٬برای بدست آوردن سرعت از رابطه زیر استفاده نمایید:

  E x 450240/W=X
  با ضرب انرژی در عدد ۴۵۰۲۴۰ و تقسیم آن بر وزن گلوله(وزن به گرین)به عدد X میرسید.
  سپس با گرفتن جزر از عدد X به سرعت گلوله (در واحد فوت بر ثانیه) میرسید.

  توان کشتاری یا انرژی گلوله

  به مقدار انرژی که در لحظه اصابت گلوله به هدف از طرف گلوله بر آن وارد میشو دتوان و یا انرژی گلوله گفته میشود که آنرا بر اساس ژول و یا فوت پانداندازه گیری میکنند.یک فوت پاند یعنی مقدار انرژی که میتواند یک جسم را به وزن یک پاند را به اندازه یک فوت به سمت بالا یا درجهت مخالف نیروی جاذبه جابجا کند.پس اگر بگوییم گلوله ای دارای ۲۰ فوت پاند انرژی است ٬ یعنی اینگلوله میتواند یک جسم به وزن ۲۰ پاند را به اندازه یک فوت به بالا (در جهت مخالف نیروی جاذبه) پرتاب کند.

  اما...
  به شرط آنکه گلوله در آنجسم فرو نرود ٬ گلوله در اثر برخورد با جسم تغییر شکل ندهد و هیچ عامل بازدارنده مثل اصطکاک و ...وجود نداشته باشد.
  به علت مقطعی بودن نیروی رانش هرچه گلوله از دهانه لوله دورتر شود از سرعتش کاسته شده و در نتیجه از انرژی آن نیز کاسته میشود.
  انرژی گلوله از ترکیب سرعت و وزن گلوله بدست میآید.محاسبه انرژی برای تفنگهایبادی و شکاری گلوله زنی و ساچمه زنی نیز به همین صورت است.برای مثال درشکار حیوانات و پرندگان کوچک از گلوله های سبک و برای حیوانات بزرگ مثل خرگوس ٬ روباه ٬شعال و پرندگان بزرگ از گلوله های سنگین استفاده میشود.

  کالیبر بزرگ یا کوچک

  شاید این سوال در ذهن شما پیش آید که کدام کالیبر بهتر است؟۱۷۷. ۲۲. ۲۵. و ....؟
  حقیقت این است که از نظر تئوری در صورت استفاده از رابطه های وزن و سرعت گلوله تمام کالیبرها از نظر قدرت با هم برابرند.
  به همین دلیل نتیجه میگیریم که کالیبر اسلحه به تنهایی مهم نیست .آنچیز که درشکار مهم است درست نشاندن تیر در مرکز هدف یا همان ناهیه مرگزا و حساس شکار میباشد.
  ناهیه حساس و مرگزا ناهیه ایست که در آن قلب و سیستمهای تنفسی نظیر شش و ...در آن قرار دارد.

  اما چرا از کالیبرهای بزرگتر در شکارهای بزرگ استفاده میشود؟
  استفاده از کالیبرهای بزرگتر چه در تفنگهای بادی و چه گلوله زنی شکاری دو علت دارد:

  ۱-محدودیت برای بالابردن وزن
  ۲-سطح برخورد گلوله با هدف و در نتیجه تخریب بیشتر

  درکالیبرهای کوچک امکان بالابردن وزن تا حد زیادی کم میشود.حتی در صورت بالابردن وزن به علت بالارفتن ضریب بالیستیکی این امکان وجود ندارد.
  بابزرگتر شدن کالیبر سطح برخورد گلوله و در نتیجه ضربه ناشی از برخورد باهدف افزایش یافته و در حرکت خود در داخل بدن شکار بیشترین آسیب رسانی راخواهد داشت.
  به هر حال اگر تیراندازی دقیق صورت نگیرد و گلوله بجای برخورد به نقاط حساس به قسمتهای دیگر برخورد نماید ٬ دیگر نه کالیبر و نه نوع اسلحه مهم میباشد.
  پس تیرانداز خوب آن کسی است که با دقت هرچه بیشتر به شکار شلیک کند و فقط تا مسافتی که میتواند شکار را دقیق مورد هدف قرار دهد به آن تیراندازی کند.

  تفنگهای بادی و انواع آنها
  تنوع در ساخت تفنگهای بادی آنقدر زیاد است که به زحمت میتوان از بین بعضی٬مدلهای دلخواه را انتخاب کرد.به هر حال برای آشنایی با انواع مدلهای مختلف آنها را دسته بندی کرده و درمورد هر یک توضیح داده میشود.

  ۱-تفنگهای فنر و پیستونی(Spring Piston)
  ۲-تفنگهای پیستونی با هوای فشرده(Ram Gas Spring)
  ۳-تفنگهای هوای فشرده و قابل شارژ(Per Charge Pneumatic)
  ۴-تفنگهای هواری فشرده با گاز Co2

  انواع تفنگهای Spring Piston

  ۱-لوله شکن یا کمر شکن(Break Barrel Cocking/Action)
  ۲-اهرم از کنار با لوله ثابت(Side Level Cocking/Action)
  ۳-اهرم از زیر با لوله ثابت(Under Level Cocking/Action)

  انواع تفنگهای Ram Gas Spring

  ۱-لوله شکن یا کمر شکن(Break Barrel Cocking/Action)
  ۲-اهرم از زیر با لوله ثابت(Under Level Cocking/Action)

  انواع تفنگهای (Per Charge Pneumatic)

  ۱-گلنگدنی(Bolt Action)
  ۲-اهرمی(Level Action)
  ۳-نیمه خودکار(Semi Automatic Action)

  انواع تفنگهای با کپسول گاز CO2
  ۱-هند گانها و یا تپانچه های گازی
  ۲-تفنگهای نیمه خود کار گازی

  در زمان تالیف این مقاله روش اکشن کردن در تفنگهای به روشهای گفته شده بوده است.

  در این بخش به توضیح در مورد هر یک از انواع تفنگهای گفته شده در بالا میپردازیم.


  تفنگهای Spring Piston:
  این تفنگها از چند بخش اصلی تشکیل شده اند.
  ۱-لوله اصلی:جنس این لوله از فولاد میباشد.بعد از تراش لوله خان کشی انجام میشود و بعداز انجام تمامی این مراحل نوبت به انجام سخت کاری لوله است.با سخت کاری وآبکاری لوله ٬مقاومت آن در برابر فشار ٬ضربه ٬سایش و ...بیشتر شده و درنتیجه عمر لوله تفنگ به مراتب بالاتر خواهد رفت.
  در برندهای معتبر وتفنگهای گران قیمت سطح داخلی لوله را با آب کروم میپوشانند.این عمل موجب کمتر شدن سایش و در نتیجه روان حرکت کردن گلوله در درون لوله میشود.
  البتهه مانطور که ذکر شد توجه نمایید که آبکاری کروم فقط در لوله تفنگهایی بادرجه کیفیت عالی استفاده میشود.پس در تفنگهای ارزان خود به دنبال آن نباشید.

  ۲-سیلندر:تمامی قسمهای تفنگ نظیر پیستون ٬فنر٬راهنما(Guide)و ماشه در درون سیلندجای گرفته اند.اما این تنها کار سیلندرنیست.به طور کلی خود سیلندر از دو بخش تشکیل شده است که این دو بخش درامتداد یک دیگر قرار دارند و از فلز یک تکه و یک پارچه تراشیده شده است.
  قسمت اصلی سیلندر که قبل از لوله اصلی قرار گرفته است کار جمع آوری هوا را بر عهده دارد.

  ۳-پیستون:کار پیستون فشرده کردن هوای داخلی سیلندر و در نهایت هدایت کردن آن به سمت خروجی سیلندر میباشد.
  ۴-فنر:برای انجام عمل مسلح شدن در تفنگهای بادی ٬با فشار اهرم اکشن (که از طریف لولهو یا اهرمهای مخصوص)به پیستون متصل شده است ٬فنر به عقب رانده شده و درنتیجه انرژی پتانسیل آن ذخیره میشود.کار فنر ایجاد انرژی لازم برای به حرکت در آوردن پیستون و فشرده کردن هوا میباشد.
  ۵-ماشه یا دستگاه چکاننده:بعد از فشرده شدن فنر توسط اهرمهای مرتبط پیستون به وسیله سیستم ماشه در جای خود محکم نگه داشته میشود.در این مرحله با کشیدن ماشه پیستون آزاد شده و به وسیله نیروی ذخیره شده در فنر رو به جلو حرکت کرده و هوا رافشرده کرده.سپس هوای فشرده شده به پشت گلوله وارد میشود و موجب رانش گلولهبه درون لوله و سپس به بیرون پرتاب میشود.

  روش کار در تفنگهای RamGas Spring نیز به همین صورت میباشد.با این تفاوت که نیروی لازم برایفشرده کردن هوا و حرکت پیستون توسط هوای فشرد در پشت پیستون انجام میشود.مقدار فشار هوای پشت پیستون در این نوع از سلاحهای بسته به قدرتآ نها از ۳۰ تا ۵۰ بار میباشد که تا همیشه در پشت پیستون محفوظ میماند.
  از برتری های تفنگهای Ram Gas Spring نسبت به تفنگهای Spring Piston مینوان به چند مورد اشاره کرد:

  ۱-کم بودن ارتعاش نسبت به فنر در تفنگهای Spring Piston .
  ۲-این دسته از تفنگها میتوانند برای همیشه در حالت Cock قرار داشته باشند بدون اینکه تضعیفی در توان آنها صورت گیرد.

  اما نقاط ضعف:
  ۱-شوک بسیار زیاد نسبت به تفنگهای Spring Piston که تیرانداز را در انتخاب دوربین دچار مشکل خواهد کرد.شوک این دسته از تفنگهای بادی به گونه ایست که در اکثر مواقع موجب به پارشه شدن شبکه و یا جابجا شدن المانهای داخلی دوربین و از تنظیم خارج شدن دوربین میشود.بنابراین برای این دسته ازتفنگهای بادی میباست دوربین مناسبی انتخاب کنید که گاها بیشتر از ۲۵۰ دلارقیمت خواهند داشت.
  ۲-حجم بیشتر هوا در پشت پیستون و توان کمتر نسبت به فنر.در نتیجه برای کوک کردن این تفنگها به دستان نیرومندی احتیاج پیداخواهید کرد .ولی در تفنگهای فنری با صرف نیروی کمتر برای کوک کردن به توان برابر و یا بیشتری خواهید رسید.
  ۳-در صورت بروز مشکل تقریبا به سختی تعمیر پذیرند و در صورت امکان میبایست نصف و یا هم مبلغ تفنگتان هزینه تعمیر بپردازید.
  ۴-قیمت بالاتر این تفنگها نسبت به تفنگهای فنری.


  تفنگهای (Per Charge Pneumatic)

  عملکرد این تفنگها نسبت به مدلهای گفته شده کاملا متفاوت میباشد و قسمتهای مختلف آنها عبارتند از:

  ۱-لوله اصلی:مراحل ساخت لوله در این تفنگها مانند مراحل گفته شده در قبل میباشد.با این تفاوت که گاها طول لوله در این دسته از تفنگها بیشتر از تفنگهای فنری میباشد تاگلوله در طول مسیر حرکت خود به حداکثر سرعت مورد نظر برسد.این امر با توجه به قدرت سلاح تایین میشود و البته همیشه صادق نخواهد بود و در بعضی ازتفنگها طول لوله برابر و حتی کوتاه تر از تفنگهای فنر خواهد بود.

  تانک اصلی یا مخزن هوای فشرده:در این قسمت هوای مورد نیاز جهت رانش گلوله ذخیره میشود.این مخزن را میتوان به دو روش پرکرد:
  ۱-استفاده از تلمبه دستی مخصوص که کاری بس زمانگیر و دشوار است.
  ۲-استفاده از پمپ برقی که در زمان بسیار کوتاه هوای مورد نیاز را در مخزن فشردهمیکند.این پمپ ها قالبا قیمتهای بسیار زیادی دارند و میتوانند با برق شهری و یا باطری اتومبیل مورد استفاده قرار گیرند.
  برای اینکه همیشه پمپ برقی و یا تلمبه دستی را به همراه خود در کوه و دشت و جنگل نبرید میتوانید ازیک منبع چند لیتری هوای از قبل پر شده استفاده کنید که وزن مدلهای قابل حمل آنها معمولا کمتر از ۵ کیلو گرم میباشد.با این منبع ها میتوانید تاچندین بار تفنگ خود را پر کنید.
  باید توجه داشته باشید که فشار داخلی منبع هوا بسیار زیاد است و با توجه به نوع تفنگ از ۱۸۰ تا ۴۰۰بار(اتمسفر)میرسد که در صورت بروز مشکل و انفجار مخزن دیگر چیزی قابل جبران نخواهد بود.البته ایمنی در ساخت این تفنگها بسیار بالا میباشد و به راحتی خراب شدنی نیستند.
  در تمامی این تفنگها یک فشار سنج وجود دارد که فشار منبع داخلی را برای شما نمایش میدهد.همچنین یک سوپاپ برای کنترل فشارهوا و تخلیه هوای بیش از حد مجاز سیلندر نیز وجود دارد.
  برای استفاده از این تفنگها میبایست به چندین نکته مهم توجه داشته باشید:

  همیشهاز تلمبه هایی استفاده کنید که دارای فیلتر خروجی باشند.این امر از ورودرطوبت و همچنین کوچکترین گرد و غبار به داخل سیلندر جلوگیری میکند.
  زیرادر صورت وجود حتی کوچکترین گرد و غباری در درون سیلندر امکان خراشیده شدن وخورده شدن سطح داخلی سیلندر و در نهایت بروز مشکل وجود خواهد داشت.
  همچنین در صورت راه پیدا کردن گرد و غبار به داخل سیستم ماشه و سوپاپ خروجی هوا امکان تخریب در این قسمتها وجود خواهد داشت.
  هر از گاهی میبایست تفنگ خود را توسط دستگاه چک کنید تا در صورت وجود مشکل در سیلندر قبلا آنرا پیشگیری نمایید.

  مخزن محمات:اینتفنگها داری مخزن محمات از ۵ تا ۱۶ تیر میباشند که در صورت پر بودن تانک با توجه به قدرت سلاح و همچنین میزان فشار هوای داخل مخزن ٬ تمامی تیرهای خود را با حداکثر توان شلیک کنند.

  ماشه:در این تفنگها بافشردن ماشه ضربه ای به سوپاپ شلیک وارد شده و مقداری از هوای فشرده داخل مخرن به پشت گلوله راه پیدا میکند.در بعضی از تفنگها سوپاپ شلیک قابل تنظیم میباشند تا تیر انداز با توجه به نیاز خود قدرت تفنگ را کم و زیادنماید.

  قبل از ماه سیستم تثبیت کننده ای وجود دارد که همیشه میزان هوای خروجی را در پشت ساچمه ثابت نگه میدارد.

  عملکرد ماشه در این دسته از تفنگها به دوشکل انجام میشود:
  ۱- مکانیکی
  ۲-الکترونیکی

  درروش مکانیکی برای فشردن ماشه تیرانداز به نیروی بیشتری احتیاج خواهدداشت.در نتیجه امکان کاهش دقت تیر نیز وجود خواهد داشت.زیرا تمام قسمتهابه صورت مکانیکی عمل خواهند کرد.
  اما در روش الکترونیکی عملا تیر اندازهیچ قسمت مکانیکی را مورد تاثیر قرار نمیدهد.بلکه با فشردن ماشه فقط یک کلید الکتریک را فشار میدهد.به همین دلیل نیروی بسیار کمی صرف فشردن ماشه و در نتیجه تمرکز تیرانداز بیشتر خواهد شد.همچنین در سیستمهای الکترونیکی امکان سنجش فشار هوای داخل مخزن و سرعت خروجی گلوله بر روی یک LCD وجوددارد.

  تفنگهای با کپسول گاز CO2

  عمل مسلح شدن وهمچنین مکانیزم کار در این تفنگها کاملا مانند تفنگهای PCP میباشد.با اینتفاوت که در این تفنگهای بجای مخزن قابل شارژ از مخزنهای یک بار مصرف استفاده میشود.یعنی بعد از تخلیه کامل مخزن آنرا به دور انداخته و مخزنجدید CO2 را جایگذین آن میکنیم.
  کپسولهای گاز CO2 در اندازه های و وزنهای مختلفی تولید میشوند و همچنین حجم هوای درون آنها متفاوت میباشد.
  علت استفاده از گاز CO2 بجای گازهای دیگر به دو دلیل میباشد:
  ۱-هزینه کم نسبت به دیگر گازها جهت پرکردن کپسول
  ۲-مایع شدن سریعتر این گاز و در نتیجه حجم بیشتر از هوای فشرده در کپسولهای گاز CO2

  تنظیم تفنگ چیست؟

  تنظیم تفنگ عبارت است از انجام یک تیراندازی آزمایشی برای مشخص شدن میزان خطای تیر نسبت به خط نشان و نقطه نشانه گیری و انجام کارهای لازم جهت منطبق شدن نقطه اصابت بر نقطه نشانه گیری.در تنظیم تفنگ چند نکته را باید رعایت کرد:

  هرتیرانداز میبایست تفنگش را خودش تنظیم نماید.زیرا هرکس تفنگ را به یک شیوه بغل و یا به شانه میچسباند.در تفنگهای بادی Spring Piston و یا Ram GasSpringمحکم و یا شکل نگه داشتن قنداق در سرکردن و یا پایین زدن تیر تاثیربسیار زیادی دارد.
  نکته دیگری که باید در نظر داشت طرز نشانه روی برروی هدف میباشد.یک نفر مگسک را زیر هدف و نفر دیگر بر روی هدف قرارمیدهد.درنتیجه در تیراندازی های دقیق دچار مشکل خواهید شد.در غیر این صورت اگر تفنگ شما توسط تیرانداز ماهری تنظیم گردد توسط دیگر تیراندازان هم میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

  نکات گفته شده در مورد تنظیمدستگاه نشانه روی در مورد دوربین تفنگ صادق نخواهد بود.اما طرز صحیح نگهداشتن را باید در تمام شرایط رعایت کنید.

  همیشه از گلوله ای استفاده کنید که تفنگتان را با آن تنظیم کرده اید تا در زمان تیراندازی ازافت و یا سرکردن دقیق تیر خود آگاهی کامل را داشته باشید.زیرا وزن وساختار بالیستیکی تمام گلوله های با هم متفاوت میباشد و با تغییر وزن میزان افت و یا سرکردن تیر هم متفاوت خواهد بود.
  در صورتی که دوربین تفنگ شما از نوع Tactical میباشد بعد از تنظیم دوربین تفنگ خود ٬میزان افت و یا سر کردن تمام گلوله های مورد استفاده خود را بر روی دوربین بدست آورده و آنها را یادداشت نمایید تا در صورت لزوم بتوانید تنظیمات مورد نظررا بر روی دوربین اعمال نمایید.

  در مورد دوربینهای Tactical در بخش دوربین توضیحات لازم را خواهیم داد.

  همیشه قبل از تیراندازی از تنظیم بودن تفنگ خود مطمئن شوید.به طور مثال قصد دارید برای شکار به طبیعت سفر کنید.از انجا که همیشه تفنگ را در مسافت خاصی تنظیم میکنیم ٬ قبل از سفر در محل مناسبی تفنگ خود را در همان فاصله با شلیک یک یا چند تیر امتحان کرده تا از تنظیم بودن آن اطمینان لازم راداشته باشید.

  همیشه از هدفهای مناسب برای تیراندازی و تنظیم تفنگ استفاده کنید.در غیر این صورت تفنگ شما درست تنظیم نخواهد شد.این اهداف به صورت مدور بوده و نشانه روی بر روی آنها ساده تر از اهداف دیگر میباشد.

  همیچنین برای تنظیم تفنگ خود از یک تکیه گاه مناسب استفاده نمایید(در مورد تکیه گاه قبلا توضیح داده شده است).با این وجود به علت حائز اهمین بودن این موضوع آنرا مجددا تکرار میکنیم تا ابهامی در ان صورت نگیرد:

  این اصول عبارتند از:

  همیشه از یک تکیه گاه مناسب استفاده کنید.
  تیراندازی درست این نیست که بدون استفاده از تیکه گاه و یا در حالت ایستاده شلیک کنید.بلکه همیشه باید از یک سطح نسبتا نرم و مناسب برای تیراندازی استفاده کرد. همچنین برای بالابردن تمرکز و منتقل کردن تمامی لرزشها به زمین درحالت خوابیده و یا نشسته تیراندازی کنید تا با کمترین میزان لرزش مواجه شوید.با این حال بهترین حالت برای تیراندازیحالت درازکش یا خوابیده میباشد.

  از تکیه گاهای سخت استفاده نکنید.زیرا قنداق نفنگ شما به سرعت آسیب دیده و در نهایت سطح سخت موجب به سر کردن تیر میشود.
  همیشه از یک جنس ثابت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.زیرا عملکرد و واکنش تفنگ شما نسبت به تکیه گاهاهی مختلف کاملا متفاوت است و با استفاده از چند تکیهگاه چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

  هیچگاه قنداق را در دست خود فشار ندهید.یعنی همیشه قنداق در دست شما نه شلباشد و نه سفت.به طوری که آزادی قنداق را بین انگشتانتان احساس کنید تاتفنگ شما امکان کمی بازی کردن را در میان دستان شما داشته باشد.همچنین هرگز با دست خود قبضه قنداق را نفشارید.

  همیشه برای دردست گرفتن قنداق از یک روش درست مشخص استفاده کنید.با به دست آوردن تجربه درتیراندازی یاد میگیرید که چطور قنداق را دردست بگیرید.تیرانداز همیشه بایدتفنگ را به صورت راست و عمودی و یکنواخت بغل کند.این کار به دقت تیراندازی شما تا حد بسیار زیادی کمک خواهد کرد.با تغییر وضعیت در دست گرفتن قنداق هم چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.

  هرگز قنداق را به بازو و یا سینه خود فشار ندهید.این کار موجب به تغییر وضعیت در نحوه تیراندازی شما خواهد شد.

  به طبش قلب و لرزشها دقت کنید.در هنگام تیراندازی به علت طبش قلب و لرزشهای طبیعی بدن از دقت تیر تاحد زیادی کاسته میشود.تیرانداز خوب آن است که درمیان این لرزشها هماهنگی لازم را بین کشیدن ماشه و هدف گیری ایجاد کند ودر زمانی که شبکه دوربین و یا خط نشان فرضی بر روی هدف قرار میگیرد ٬ماشه را کشیده و به هدف شلیک نماید.برای ایجاد هماهنگی بهتر با تمرین زیادمیتوانید خلاصی کامل ماشه را گرفته تا در زمان لازم از حد اکثر دقت برخوردار باشید.

  برای تنظیم تفنگهای بادی با سرعت تیر ۲۶۰ متر تا۳۵۰ متر بر ثانیه بهترین مسافت تنظیم دوربین ۱۵ تا ۲۰ متر و برای سرعت تیرهای ۱۷۵ تا ۲۵۰ متر برثانیه از ۸ الی ۱۲ متر کاهش میابد.البته توجه نمایید که بهترین مسافت تنظیم برای هر تفنگی اعم از بادی و یا گلوله زنی با تجربه تیرانداز بدست خواهد آمد.
  مسافتهای ذکر شده جهت تنظیم تفنگبادی لزوما صحیح نمیباشد.اما برای افراد مبتدی بهتر است از این مسافتها تفنگ تنظیم گردد تا با کسب مهارت در تیراندازی به تنظیم دقیق تر و بهتریدست پیدا کنید.

  در صورتی که تیرانداز از مهارت کافی برخوردار باشدمیتواند تنظیم تفنگ را در مسافتهای دورتر انجام دهد و با شلیک چند تیرآزمایشی از میزان سر کردن و یا افت گلوله تفنگ خود آگاهی پیدا کند و باتشخیص درست مسافت با دقت هرچه بیشتر به هدف تیراندازی کند.

  البته توجه نمایید که هر تفنگی را نمیتوانید در مسافتهای دور تنظیم کنید.در صورتانجام این کار اوج میانه مسیر شما چنان بالا خواهد بود که در مسافتهای نزدیک هرگز تیر شما به هدف نخواهد خورد.
  بنابراین تنظیم یک تفنگ DianaMod 36-Cal .22 با استفاده از یک گلوله ۱۴ گرینی در فاصله ۵۰ متری امریست کاملا اشتباه.زیرا در صورت تنظیم این تفنگ در این مسافت اوج میانه مسیر آندر فاصله ۲۸ تا ۳۱ متری در حدود ۲۰ سانتیمتر خواهد بود.
  حال با نتظیمیک تفنگ Diana 350 Magnum -Cal .22 با هما گلوله ۱۴ گیرینی در همان فاصله٬اوج میان مسیر ما در حد ۹ سانتیمتر خواهد بود.

  همیشه تفنگ خود رادر مسافتهای نزیک تنظیم نمایید.زیرا اگر تفنگ خود را یک باره در مسافتهای دور (مثلا ۵۰ ٬ ۷۵ و یا ۱۰۰ متر)تنظیم کنید ٬به علت تنظیم نبودن دوربین باتفنگ شما و یا افت بیش از حد تیر و گاهی انحراف در ریل نصب دوربین گلوله به هدف برخورد نخواهد کرد و امکان تنظیم در این مسافتها از شما سلب خواهدشد.

  همانطور که قبلا هم گفته شد ٬گلوله در مسیر حرکت خود تا برخورد به هدف دوبار خط نشان را قطع میکند.
  پس اگر تفنگ خود را در مسافت نزدیک تنظیم کنید محل برخورد تیر شما در مسافتهای دورتر برای تنظیم مجدد بسیار راحت تر خواهد بود.
  اگرتیرانداز نتواند برای تنظیم دوربین تفنگ خود هدفی را به قطر ۲ سانتیمتر درفاصله ۲۰ متری با چند تیر پیاپی مورد هدف قرار دهد(یعنی تمام تیرها ازداخل این دایره عبور کند) ٬ برای تنظیم باید از سری ۳ تیر جمع استفادهکند.به این ترتیب که با نشانه روی بر روی هدف سه تیر شلیک کند و مجموع مرکز سه تیر را بر مرکز هدف محاسبه نماید تا اصلاحات لازم را بر روی دوربین اعمال نماید.
  با این حال بهتر است تفنگ خود را به تیرانداز ماهری بسپارید تا از تنظیم دقیق آن اطمینان حاصل نمایید.
  حال بعد از انجام تمامی این مراحل ٬هدف را در فاصله های دور تر قرار دهید باشلیک دوباره چند تیر از دقت تنظیم خود مطمئن شوید.در صورت وجود اختلاف درمحل برخود نسبت به مرکز هدف اصلاحات لازم را مجدد بر روی دوربین اعمال نمایید.
  برای تنظیم تفنگ در مکانهای باز مانند دشتها و ...مطمئن باشیدکه بادی نمیوزد.در غیر این صورت برای تنظیم تفنگ خود دچار مشکل خواهید شد.
  حال برای تنظیم نهایی در مسافت مناسب و مورد نظر خودتان ٬هدف را در آن مسافت قرار داده و طبق روشهای گفته شده اصلاحات را بر روی دوربین و یا شکاف درجه اعمال نمایید.این مسافت برای هر کس با توجه به تجربه و مهارت تیراندازمتفاوت خواهد بود.


  محاسبه زاویه تنظیم دوربین در مسافتهای مختلف

  اگردوربین شمااز نوعی باشد که با چرخش هر دندانه از برجکهای تنظیم ½ , ¼ ویا 1/8 اینچ٬زاویه و یا دقیقه تغییر وظعیت داشته باشد چگونه آنرا درمسافتهای مختلف تنظیم میکنید؟
  از کجا بدانیم که مقدار هر کلیک در دوربین ما چقدر است؟

  دراواسط لوله اصلی دوربین (Main Tube) دو برجک قرار دارد که به آنهاhandwheel گفته میشود.برجک افقی که کار تنظیم دوربین در سمت و انحراف دراثر وزش باد رابرعهده دارد Windage و برجک عموی که تنظیم دوربین را دربرد و یا افت گلوله برعهده دارد Elevation نام دارد.
  با باز کردن پوشش روی این برجکهای به طبلکهای تنظیم دسترسی پیدا خواهید کرد که مقدار هرکلیک یا زاویه تغییر را بر روی آنها مشاهده خواهید کرد.راه دیگر خواندن دفترچه راهنما دوربین است.در دوربینهای Tactical هیچ پوششی بر روی برجکهاقرار ندارند.
  همچین در بیشتر مواقع این تغییر وضعیت در فاصله ۱۰۰ یاردی میباشد.

  طریقه نصب دوربین بر روی پایه

  طریقه نصب دوربین باید به گونه ای باشد که عدسی شیعی رو به لوله تفنگ و عدسی چشمی روبه ابتدای قنداق و بدن تیرانداز قرار گیرد.حال باید دوربین را به گونه ایبر روی پایه ها قرار دهید که تا یکی از برجکها به سمت بالا و برجکدیگر درطرف راست قرار گیرد.
  بعضی از دوربینها دارای سه برجک هستند که کار برجک سوم انجام وضوح یابی و یا فکوس میباشد که به آنها Side Focus فکوس گفته میشود.
  در بعضی از دوربینها کار این برجک روشن کردن شبکه دوربین میباشد و در برخی دیگر هر دوی این تنظیمات بر روی این برجک قرار میگیرد.
  درصورتی که از چنین دوربینی استفاده میکنید باید دوربین را به گونه ای برروی پایه ها قرار دهید تا برجک سوم در طرف چپ شما قرار گیرد.

  برروی طبلکهای تنظیم علائمی نظیر R , L و یا Up , Down قرار.حروف R , L برروی طبلک سمت به معنای حرکت شبکه دوربین بر روی هدف به سمت چپ و راست وحروف Up , Down که بر روی طبلک برد قراردارند به معانای حرکت این شبکه به پایین و بالا میباشد که جهت حرکت به سوی هریک از این حروفها توسط یک فلش نشان داده شده است.

  R= Right ویا راست
  L=Left و یا چپ
  Up=بالا
  Down=پایین
  به طورکلی اگر طبلک تنظیم Windage را در جهت L و یا مخالف جهت عقربه هایساعتبچرخانیم شبکه دوربین به سمت چپ منحرف خواهد شد و یا هدف از سمت چپبه سمتراست خواهد آمد.همچنین اگر طبلک Elevation را در جهت Up و یامخالف جهتعقربه های ساعت بچرخانیم شبکه دوربین به سمت پایین و یا هدف بهسمت بالاحرکت خواهد کرد.

  اما در حقیقت در مکانیزیم تنظیم دوربین ٬شبکه یادستگاه نشانه روی (Reticle) همیشه در جای خود ثابت و محکم شده استکه باتنظیم Windageو Elevation از جای خود حرکت نمیکند.بلکه تنظیم دردوربین وجابجا شدن تصویر در آن با شکست نور از طریق المانهای داخلی دوربین انجام میشود.

  حال بعد از قرار گیری صحیح دوربین بر روی پایه پیچها را محکم میکنیم.اما قبل از بستن پیچها دقت کنید که خط افق شبکه دوربین در حالت ترازکامل قرار داشته باشد.این کار باید به واسطه ترازمخصوص و یا فیلرهای متناسب این کار انجام شود.در غیر این صورت باید با چشم والبته دقت بسیاربالا این کار را انجام دهید .

  نکته مهم :
  درتفنگهایی که قدرت فنر آنها زیاد میباشد امکان حرکت کردن دوربین در بین پایه ها وجود دارد که این مسئله موجب به هم خوردن تنظیمات و خراب شدن سطح بیرونی دوربین میشود.برای جلو گیری از این مشکل از چسبهای دو طرفه بسیارنازک استفاده نمایید تا از حرکت دوربین در بین پایه ها جلوگیری شود.
  درتفنگهای گلوله زنی با وجود عقب نشینی های سنگین امکان حرکت دوربین از بین بستهای پایه وجود ندارد.علت به وجود آمد این مشکل در تفنگهای بادی همان عقب نشینی دوگانه است.
  در بعضی از پایه های دوربین تفنگ بادی این چسب به صورت پیش فرض در کارخانه در داخل بستهای پایه چسبانده شده است.

  برخی از سازندگان دوربین بجای استفاده از نوع نوشتاری گفته شده مقدار حرکت بر روی طبلکها از واژه M.O.A استفاده میکنند.

  مثال:
  .25 M.O.A , .50 M.O.A , .125 M.O.A

  MOAبیانگراین میباشد که در صورت چرخش یک دندانه در هر طبلک به میزان پارامترهای موردنظر در 100 یاردی تغییر در وضعیت شبکه دوربین ایجاد خواهدشد.
  مثلا 25 . MOA یعنی ۲۵ صدم اینچ و یا همان ¼ اینچ و 125. MOA یعنی صدوبیست و پنج هزارم اینچ یا همان 1/8 اینچ.

  مثلا دوربینی که بر روی طبلک آن ¼ و یا .25 MOA نوشته شده است در فاصله ۱۰۰یاردی(۹۱.۴۴متری) برابر با یک چهارم اینچ یا ۶.۳۵ میلیمتر و در فاصله ۴۰۰یاردی ۱ اینچیا ۲۵.۴ میلیمتر تغییر زاویه خواهد داشت.

  مثال:
  به تازگی یکدوربین تفنگی خریداری کرده ایم.با بررسی آن متوجه میشویم که باچرخش هردندانه طبلک برابر با ¼ اینچ در ۱۰۰ یاردی تغییر زاویه خواهیمداشت.حال برای تنظیم در فاصله ۴۰ یاردی با چرخش هردندانه از طبلکها٬ چقدرتغییرزاویه خواهیم داشت؟
  برای بدست آوردن مقدار زاویه در هر مسافتی از رابطه زیر استفاده نمایید:


  100/d x moa=1/x

  عدد ۱۰۰ همان فاصله ۱۰۰ یاردی است که بر روی طبلک های تنظیم نوشته شده است.
  d یا Distance همان مسافتی است که قصد داریم تفنگ خود را در آن تنظیم نماییم.
  Moaیامقدار هر کلیک که بر روی طبلک در مخرج کسری عدد مثلا ¼ قرار دارد که دراینجا ۴ میباشد.به طور مثال اگر مقدار هر کلیک در دوربین ما برابربا½ ویا 1/8 باشد moa در رابطه زیر برابر با ۲ و یا ۸ خواهد بود.
  در نهایت x مقدار تغییر زاویه هر کلیک در فاصله مد نظر میباشد.

  حال داده های خود را در رابطه بالا قرار میدهیم:

  100/40 x 4 = 1/10
  باتقسیم۱۰۰ بر روی عدد ۴۰(که همان مسافتی است که قصد داریم تفنگ خود را درآن تنظیم کنیم)به عدد ۲.۵ میرسیم و با ضرب آن در عدد ۴(که همان کسر عدد¼میباشد)به عدد ۱۰ میرسیم.
  با قرار دادن آن در کسر عدد یک ٬ به عدد یک دهم اینچ که همان مقدار تغییر زاویه در فاصله ۴۰ یاردی است میرسیم.

  یعنی با استفاده از رابطه بالا متوجه شدیم که در صورتی که دوربین ما با تغییرهردندانه در فاصله ۱۰۰ یاردی برابر با ¼ اینچ تغییر زاویه داشته باشد ٬درفاصله ۴۰ یاردی برابر با 1/10 اینچ تغییر خواهد داشت.

  عدد ۱ که در صورت کسر قرار دارد همان یک اینچ یا ۲۵.۴ میلیمتر است.
  با تقسیم این عدد بر عدد ۱۰ به واحدد میلیمتر خواهید رسید:

  25.4/10=2.54mm
  یعنی با چرخش هر دندانه از طبلک در فاصله ۴۰ یاردی برابر با ۲.۵۴ میلیمتر جابجایی بر روی هدف خواهیم داشت.

  حال باشلیک چند تیر در همین فاصله متوجه میشویم که گلوله ما نسبت به مرکزهدف50mmو یا 5cm به سمت چپ و 65mm و یا 6.5cm پایینتر از مرکز هدف اصابت کرده است.
  حال چگونه اصلاحات لازم را انجام میدهیم.

  65/2.54=25 click
  50/2.54=17 click
  حال برایمنطبق کردن محل برخورد تیر بر مرکز هدف طبلک Windage را به اندازه۱۷ کلیک به سمت چپ یا در جهت مخالف عقربه های ساعت و طبلک Elevation را ۲۵کلیک درهمان جهت یعنی مخالف جهت عقربه های ساعت میچرخانیم.

  هرچه مقدار کلیک یا زاویه حرکت در handwheel ها کمتر باشد ٬دقت تنظیم دوربین ما در مسافتهای دورتر دقیق تر خواهد بود.


  بررسی انواع کالیبرها در تفنگهای بادی

  در این بخش به بررسی انواع مختلف کالیبرهای مختلف در تفنگهای بادی میپردازیم.
  کالیبر 177. یا 4.5 میلیمتر
  دراین کالیبر وزن گلوله های متعارف از ۵ تا۱۶ گرین میباشد.همچنین انرژی گلوله هادر دهانه لوله با توجه به نوع تفنگ بادی ۵ تا ۲۴ فوت پاند میباشد.

  کالیبر 20. یا 5 میلیمتر
  در این کالیبر وزن گلوله از ۶.۷ تا ۱۶.۳ گرین میباشد و البته تنوع ساخت این نوع گلوله ها نسبت به کالیبر 4.5 و 5.5 کمتر است.

  کالیبر 22. یا 5.5 میلیمتر
  شایدبتوان گفت که این کالیبر پر طفدار ترین کالیبر درمیان تفنگهای بادی است .تنوع درساخت این کالیبر آنقدر بالا است که گاهی خریدار در انتهاب خوددچار مشکل میشود.
  وزن گلوله ها در این کالیبر از ۸ تا ۴۰ گرین میباشد وهمچنین درتفنگهای فنری توان کشتاری از ۸ تا ۳۰ فوت پاند و در مدلهای PCPتا ۱۰۰ فوت پاند هم میرسد.

  کالیبر 25. یا 6.35 میلیمتر
  متاسفانه این کالیبر درکشور ما کاملا نا شناخته است و تعداد تفنگهای تولید شده در این کالیبر نسبت به دیگر کالیبرها کمتر میباشد.
  توان کشتاری در این کالیبرها چیزی شبیه به کالیبرهای 5.5 میلیمتر است.
  اما در یک تفنگ مثل Diana 48 که از کالیبر 177. تا 25. آن ساخته شده است.توان کشتاری در کالیبر 25. بیش از دیگر کالیبرها میباشد.

  کالیبرهای 308. - 35. - 45. - 458. - 495. - 50.
  این کالیبرها که فقط مختص تفنگهای PCP هستند ٬ از سنگینترین و قوی ترین کالیبر در میان تفنگهای بادی میباشد.
  در این کالیبرها توان کشتاری از ۶۰ تا ۷۰۰ فوت پاند و سنگینی وزن آنها به شکل زیر میباشد.

  308. = در این کالیبر وزن گلوله از ۵۸گرین تا ۲۰۰ گرین میباشد.
  35. = در این کالیبر وزن گلوله از ۱۰۰ گرین تا ۱۸۰گرین میباشد.
  45. = در این کالیبر وزن گلوله از ۱۶۵ گرین تا ۲۸۰ گرین میباشد.
  458. = در این کالیبر وزن گلوله از ۲۰۰ گرین تا ۴۵۰ گرین میباشد.
  495. = در این کالیبر وزن گلوله از ۲۰۰ گرین تا ۴۵۰ گرین میباشد.
  50. = در این کالیبر وزن گلوله از ۱۷۰ گرین تا ۴۸۰ گرین میباشد.

  شکار با کالیبر 177.
  این کالیبرهابا توجه به اندازه کوچکی که دارند برای شکار انواع پرندگاهن کوچک مناسب میباشند.اما در مدلهای قوی تر ٬از این کالیبرها با استفاده از گلوله هاسنگینی که بیش از ۱۰ گرین میباشند ٬میتواند برای شکار انواع پرندگاهبزرگ وکوچک مثل کبک ٬کبوتر ٬ اردک ٬غاز ٬ درنا و قرقاول استفاده نمایید.
  همچنین اگر در تیراندازی مهارت کافی داشته باشید فقط با شلیک یک تیر به نقاطحساس حیواناتی مثل روباه و شغال به راحتی آنها را از پا درآورید.
  شخصادرشرایط خاصی که مجبور به تیر اندازی شده بودم٬ با شلیک فقط یک تیر ازتفنگ دیانا ۳۵۰ ماگنوم کالیبر ۴.۵ میلیمتر و با استفاده از گلوله ۱۰.۵گرینی به گردن چندین شغال بزرگ آنها را از پا درآوردم.
  لازم به ذکر است که مسافتهایی که از آنها تیراندازی کرده بودم از ۱۰حدود تا ۲۵ متر بوده است.
  همچنین باهمین تفنگ و با استفاده از گلوله های گامو Pro Magnum که گلوله های سبکی هستند در فاصله ۵۰ متر بارها به شکار خرگوش پرداخته ام که در همه موارد تیراز بدن حیوان عبور کرده بود.
  حتی یکی از این خرگوشها که تیراز زیر گردنآن به داخل بدن وارد شده بود (پس از شکستن استخان انتهایی بدن) از انتهای بدن خرگوش خارج شده بود.

  نکته مهم:
  اگر درتیراندازی به حیوانات موفق نبوده اید هرگز فکر نکنید که تفنگ شما توانکشتاری بالایی ندارد و از آن به عنوان وسیله ای برای شوخی کردن استفاده نمایید.مثلا اگر با تفنگ ۴.۵خود که بیش از ۱۲ فوت پاند انرژی دارد به روباهی شلیک کردید و آن حیوان هم گریخت ٬متوجه باشید که علاوه بر توانکشتاری کم ٬ضعف در تیراندازی شما هموجود داشته است.
  حال دقت کنید که گلوله هایی که ۱۲ فوت پاند انرژی دارندمیتوانند به راحتی یک انسان را ازپا درآورند.پس حتی تفنگ های بادی متوسط هم وسیله ای برای شوخی نیستند.

  شکار با کالیبر 22.
  بادرنظر گرفتن موارد گفته شده در مورد کالیبر ۴.۵ میلیمتر تحلیل عملکردکالیبر ۵.۵ میلیمتر با توجه به قدرت بیشتر ساده تر خواهد بود.

  شکار باکالیبرهای بزرگ
  باتوجه به توان کشتاری بسیار بالای این کالیبرها شکار حیوانات بزرگی همچو کل٬بزکوهی ٬گراز٬ گوزن و حتی بوفالو نیز در مسافتهای ۲۵ تا ۸۰متر همامکانپذیرمیباشد.
  چنین توانی در هیچ یک از دسته های تفنگهای بادی بجز تفنگهای PCP وجود ندارد.
  سرعت ابتدایی گلوله این تفنگها چندان بالا نیست٬اما با توجه به وزن بسیار بالای گلوله های آنها انرژی حاصل از برخورد بسیار بالا خواهد بود.همچنین به دلیل حجم هوای کم ذخیره شده در تانک امکان شلیک با قدرت بالا محدود میباشد وگاهیبیش از ۲یا ۳ تیر را نمیتوان با حداکثر توان شلیک کرد.

  دوربین تفنگ

  همانطورکه میدانیم کار دوربین بزرگ کردن هدف میباشد.اما در تفنگ نقش دوربین علاوه بر بزرگنمایی ٬نشانه روی بر روی هدف نیز میباشد.در دوربین تفنگ بین ۶تا۸المان اپتیکی وجود دارد و گاهی نیز از المانهای ترکیبی استفاده میشود.

  معمولاسازندگان بزرگ در صنعت دوربین تفنگ محصولات خود را در مدلهای متفاوت جهت مصارف مختلفی ارائه میکنند.از معمول ترین دسته بندی دوربین تفنگ میتوان به ترتیب اشاره کرد:

  Long Range: همانطور که از اسم این دوربینهامشخص است ٬ کاربرد این دوربینها برای تیراندازی به شکار یا اهداف خاص درمسافتهای دور میباشد.زیرا این دوربینها به علت چرخش زیاد طبلکهاقابلیت خنثی سازی میزان افت و یا انحراف گلوله را در مسافتهای دور دارامیباشند.به طوری که با استفاده از یک دوربین Long Range و کالیبر BMG.50میتوان اهدافی تا فواصل ۲۷۰۰ یاردی را مورد هدف قرار دهید.
  در تفنگهای بادی هم به علت افت زیاد تیر این دوربینهای کاربرد خود را از دست نداده و مورد استفاده قرار میگیرند.
  ازویژگی های منحصر به فرد این دوربینها میتوان به دوام آنها در بدترین شرایط اشاره کرد.تحمل لگد های سنگین و پی در پی در سلاحهای نظامی ٬برخورد بازمین ودیوار و سقوط از بلندی و افتادن در آب ٬سرمای شدید زیر صفر و گرمای طاقت فرسای کویری و....
  تحمل چنین شرایطی برای دوربینهای معمولی غیرممکن است و به سرعت از تنظیم خارج شده و یا خاصیتهای اپتیکی خود را ازدست میدهند.به همین دلیل قیمت این دوربینها در برندهای معتبر بالا میباشد.

  IlluminatedReticle:برروی این دوربینها برجکی مدرج قرار دارد که توسط آن میتوان درزمان غروب آفتاب (گرگ و میش)شبکه دوربین را روشن کرد تا در تاریکی طیبعت دیده شود.
  مدرج بودن این برجک به شما این امکان را میدهد تا به هر اندازه که میخواهید میزان روشنی شبکه را کم و یا زیاد کنید.

  RimfireRiflescope:این دوربینها برای استفاده برروی تفنگهای سبک که شدت عقب نشینی آنها کم است طراحای شده اند.به همین دلیل قیمت آنها معمولا کمتر از ۱۰۰دلار میباشد وهمچنین در بزرگنمایی های کم تا متوسط تولید میشوند.

  AirgunRiflescope:طراحی و ساخت این دوربینها چیزی شبیه به ساخت دوربینهایTactical نظامی است.با توجه به شوک(شوک به میزان ارتعاشات گفته میشود که متفاوت با عقب نشینی یالگد سلاح است)زیاد تفنگهای بادی امکان نسب دوربینها معمولی بر روی آنهاامکانپذیر نمیباشد.
  هنگامی که پیستون رهاشده و رو به جلو حرکت میکند به علت فشار فنر در پشت پیستون و نیروی مخالف هوا در جلوی پیستون عقب نشینی درتفنگ ایجاد میشود.به واقع در تفنگهای بادی از نوع فنری عمدتا لرزش و عقب نشینی به دلیل حرکت فنر که دارای جرمقابل توجهی میباشد تولید میگردد و ایننوسانات قبل از شروع حرکت تیر دردرون لوله و تا شتاب گیری آن و درنهایت خروج آن از لوله ادامه خواهد داشت.بعد از آزادشدن کامل فنر ٬پیستون با تمام نیرو رو به جلو حرکت کرده به انتهای سیلندر برخورد میکند که این برخوردموجب به شوک دیگری در سلاح میشود.

  در اثر چنین شوکی مشکلاتی برای دوربینهای معمولی تا متوسط به وجود خواهد آمد.این مشکلات عبارتند از :
  ۱-ازتنظیم خارج شدن دوربین ۲- پاره شدن وایرهای شبکه دوربین(در بعضی ازدوربینها شبکه نشانه روی بر روی شیشه حک شده است)۳-شل شدن لنز های تیوب های داخلی و لنزهای بیرونی ۴-جدا شدن اجزای درونی دوربین مثل پیچها و اتصالات ظریف.
  بنابراین دوربینی که به سادگی بر روی تفنگ گلوله زنی مثل کالیبر8x57 قرار میگیرد ٬در صورت نصب بر روی تفنگی مثل ۳۵۰ ماگنوم کاملا ازتنظیم خارج میشود.
  شایدبرای همه ما پیش آمده باشد که در گروهای تیراندازی ٬هر کدام از تیر ها درناحیه متفاوتی از سیبل برخورد میکند.این درحالی است که اگر تفنگ خود را برروی گیره بسته باشید ٬متوجه میشویم که همه تیرهای ما از یک قسمت عبورمیکنند.اما با نگاه به درون دوربین قبل از شلیک هر تیر ٬متوجه میشوید که مرکز شبکه دوربین از جای خود کمی تکان خورده است.
  متاسفانه چنین مشکلی به دلیل استفاده از دوربینهای نامرغوب جهت استفاده بر روی تفنگهای بادی است.
  اما چنین مشکلی برای تفنگهایی نظیر Gamo Hunter 440 , Diana 34-35-36 و امثالهم عموما به این شدت وجود نخواهد داشت.

  مشکل تیرانداز در صورت استفاده از تفنگهای Ram Gas Spring دو چندان خواهد شد.
  سازنده های بزرگ و خوش نام با راعایت اصول اپتیک سازی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری میکنند.به طوری که در آزمایشگاه های خود سخت ترین شرایط را بر روی دوربینهاعمال کرده تا از سلامت طراحی اطمینان به عمل آورند.

  تفاوت دیگر دوربینهای تفنگ بادی تصیح مشکل پارالاکس است که معمولا در این دوربین رنج کانون لنز از ۱۰متر تا بینهایت میباشد.

  Shotgun& Muzzlelodder:بزرگنمایی این دوربینها عموما ۴ برابر است و برای نصب روی تفنگهای ساچمه زنی و یا ته پر طراحی شده اند.

  FixedPower:این دوربینها فاقد تنظیم بزرگنمایی میباشند و توان بزرگنمایی آنها ثابت است.ازمحاسن این دوربینها میتوان به کیفیت بالاتر اپتیکی و همچنین کاهش خطایاپتیکی Colour fringing اشاره کرد.

  Tactical:هدف ازطراحی این دوربینها استفاده در سلاحهای نظامی و تیراندازی به فواصل دورمیباشد.همچنین بعضی از مدلهای دوربینها Long Range نیز در این رده بندی قرار میگیرند.
  معمولا مقاومت این دوربین ها در مقایسه با دوربینهای دیگر در برابر ضربه و عقب نشینی سلاح بیشتر میباشد.

  Compettion:بزرگنمایی این دوربینها بسیار زیاد است و فقط برای مسابقات تیراندازی در مسافتهای دوردرنظرگرفته شده اند تا تیرانداز بتواند تمامی قسمتهای هدف را به روشن ترین و دقیق ترین وجه ممکن ببیند.معمولا بزرگنمایی این دوربینها از ۲۴ تا۴۲برابر میباشد.

  اما چرا در تیراندازی از دوربین تفنگ استفاده میشود؟
  ۱-کسانیکهاز دوربین تفنگ استفاده میکنند هدف را به مراتب واضح تر ٬بزرگتر و روشنتراز کسانی که از شکاف درجه و مگسک استفاده میکنند میبینند.
  ۲-در صورت تمرین تیراندازی با دوربین و کسب تجربه٬با سرعت بیشتری به هدف تیراندازی میکنید.
  ۳-درتیراندازی با شکاف درجه و مگسک ٬تیرانداز بجای تمرکز دقیق بر روی هدف٬بایدچشم خود رابر سه نقطه متمرکز کند.یعنی در یک زمان هدف را بر روی نوک مگسک و مگسک رادر میان شکاف درجه و شکاف درجه را در راستای چشم خود یک پارچه ومتمرکز نماید.
  اما در دوربین تفنگ تیرانداز سطح صافی را میبیند که برروی آن نشانگر دوربین قرار دارد که فاقد بعد سوم میباشد و با قراردادن نشانگر برروی هدف میتواند به آن شلیک کند.
  ۴-همانطور که قبلا هم گفته شد ٬به علت اختلاف دید هر شخص نسبت به دیگری٬امکان تیراندازی دقیق با شکاف درجه و مگسک امکانپذیر نیست.
  امادرتیراندازی با دوربین دیگر فرقی در اختلاف دید وجود ندارد و تیرانداز باتنظیم چشمی دوربین(دیوپتر)آنرا متناسب با چشم خود تنظیم کرده تا شبکه و هدف را به واضح ترین شکل ممکن ببیند.
  ۵-در شرایط بد آب و هوا مثل مه گرفتیگی ٬گرد و غبار ٬ برف و باران و غروب آفتاب دوربین تفنگ هدفگیری آسان را برای تیرانداز امکانپدیر میکند.

  تمامی این موارد از محسنات دوربین تفنگ است که با توجه به چنین مواردی استفاده از دروبین تفنگ برای تمام تیراندازان الزامی میباشد.
  امامتاسفانه در کشور ما آنچنان به دوربین تفنگ اهمیت داده نمیشود.البته دراین چند سالاخیر استفاده از دوربینهای خوب برای شکار بیشتر و بهتر ازگذشته شده است.
  علت این مسئله را میتوان کمبود علم در رشته تیراندازی و یا وجود کتب ارزشمند دانست.
  درکشورما یک تیرانداز و یا شکارچی جهت خرید یک اسلحه چه بادی و چه شکاری هزینه زیادی را متحمل میشود.اما در هنگام خرید دوربین مجبور به انتخاب یک دوربین نامناسب میشود.زیرا تمام پول خود را صرف خرید تفنگ کرده است و یاتوان خریدرا دارد ٬اما از نظرش پرداخت پول زیاد برای دوربین کار بی منطقی است.زیرااز نظر این دسته از شکارچیان تمام دوربینهای تفنگ یک کار راانجام میدهند.در صورتی که در تیراندازی حرفه ای بحث به این شکل رقم نمیخورد.
  درادامه مطالب در مورد تمام پارامترها و مؤلفه های یک دوربین خوب توضیح داده میشود.با درک این مطالب متوجه میشویم که مبحث دوربین آنقدرهم که بعض یا فراد در مورد آن فکر میکنند ساده نیست و متوجه گرانی و مشهور بودن برندهایی مثل Nightforce Optic , Leupold ,Schmit & Bender, Zisee , Nikon وDocter Optic , Bushnell , Swarovski... میشویم.
  در تمامی برندهای سازنده دوربین ٬بیشترین تنوع را میتوان در محصولات شرکت Leupold و Bushnell مشاهده کرد.
  شرکتLeupoldدر میان تمامی سازندگان دوربین تفنگ در رده بالاتری نسبت به بقیه دوربینها(بجز تعداد کمی که تقریبا همه آنها در یک سطح میباشند) قرار دارد.
  نکته جالب اینجا است که اکثر تکنولوژی هایی که در ادامه مطالب به آن میپردازیم٬توسط همین کارخانه ابداع و ساخته شده است و از آنجا بر روی دیگر دوربینهاقرارگرفته است.
  بزرگترین سازنده دوربینها Tactical در دنیا شرکت معظم Nightforce میباشد.
  دوربینها این شرکت مخصوص تک تیراندازان و سلاحهای نظامی با کالیبرهای سنگین طراحی شده اند.

  طراحی وساخت دوربین کاریست بسیار دقیق ٬پیچیده و تکنیکی. بنابراین فقط باانتخاب یک دوربین با قیمت متوسط تا بالا میتوانید از تمام ویژگی های یک دوربین خوب استفاده کامل برد.با درک این مطالب متوجه میشوید که پرداختمبالغ بالای ۲۵۰دلار تا ۱۰۰۰ دلار امریست کاملا طبیعی و درست.
  اما در تفنگهای بادی لزومی به پرداخت چنین مبالغی نیست و دوربینهای تفنگ بادی تا سقف ۷۰۰ دلار متوقف میشوند.
  دوربینهای آمریکایی از نظر کیفیت چه در ساخت بدنه و چه لنزها و بقیه اجزا٬برتر ازدوربینهای اروپایی میباشند و همچنین میتوانید آنها را با قیمتهای کمتری نسبت به رقبای اروپایی تهیه کنید.
  همچنین بیشتر تکنولوژیهای ساخت دوربین تفنگ از سازندگان آمریکایی بر اروپا و دیگر نقاط جهان وارد گردید.


  دوربین خوب چیست؟

  سازندگان دوربین برای اثبات برتری دوربینهای خود به یکدیگر از یک سری واحد و یا فاکتورهای مشترک استفاده میکنند.
  مستحکم بودن و ضد آب بودن در قلب هر دوربین خوب و باکیفیت میباشد.زیرا اگر لنزهاخراب ویا مات شوند یا دوربین از درون بخار کند ٬طراحی دوربین کار بیفایده ای خواهد بود.
  برای درک بهتر تمامی فاکتور ها یک دوربین خوب را نوشته در مورد آن توضیح خواهیم داد:

  مدیریت نور(Basics of Light managment)

  به طورکلی تمامی دوربینها بر یک پایه و اساس ساخته میشوند.پرتوهای نوری ازلنزشیعی وارد میشود ٬ لنز شیعی آنرا گسترش میدهد و سپس یک تصویر وارونه را به سمت کانون لنزهای Erector هدایت میکند.این لنزها تصویر را به صورتصحیح میسازند و دوباره آنرا گسترش میدهند.لنز چشمی برای آخرین بار تصویر را بزرگساخته و به چشم ما انتقال میدهند.به هر حال تمامی لنزها دقیقا به این صورتکار نمیکنند ٬چه به دلیل ساختار مکانیکی و چه نوری.

  روش تشخیص صحیح در مدیریت نوری(How to Judge Proper Light Managment)

  دریک دوربین خوب مقدار نور خالصی که به چشم میرسد مورد توجه قرار گرفته وبررسی میشود.در زیر پارامترهایی برای دست یابی به تشخیص صحیح مدیریت نوری گفته خواهد شد:

  Contrast یا همسنجی از نور کم تا زیاد
  کنتراست بهترین شاخص مورد اعتماد برای سنجش مدیریت نور است.انتقال دقیق نور و وضوح تصویربرای بالا بردن کنتراست لازم میباشد.در حالی که درخشندکی و تششعات زیاد نوری لنزها موجب از دست رفتن کنتراست تصویر میشود.
  در واقع کنتراست یعنی تراز دقیق بین تمامی سطوح نوری.(Color Level)

  Resolution یا وضوح تصویر
  وضوح به معنی یک تصویر با جزئیات کامل ٬ریز و دقیق میباشد.یعنی اگر از درون دوربین تفنگ خود به یک جسم بنگرید٬باید تمامی قسمتهای آنرا بدون کوچکترین تیرگی ویا ابهامی مشاهده کنید.در صورت پایین بودن وضوح تصویر بقیه فاکتورهافاقدکارایی میباشند.

  Light Transmission یا انتقال نور
  انتقال نوریعنی میزان نورخارج شده از دوربین و قابل دید برای چشم ما در مقایسه بامیزان نور ورودی برای دوربین که از شی به داخل دوربین انعکاس پیدامیکند.به طور کلی عناصری که بر روی نور تاثیر میگذارند فقط دو چیزند:
  ۱-کیفیت شیشه ها در لنزها
  ۲-کیفیت پوششهای ضد انعکاس

  ۴- Glare/Flare یا درخشندگی و انحرافات نوری نامنظم
  فلرها نورهای شکسته شده و منحرف شده ویا انعکاس یافته ای هستند که از داخل لنزشیئی بر کانون لنز Erector نمیتابند و درسمت قسمتهای مختلف داخلی بدنه دوربین تابش ویا از سطح بیرونی لنزی شیئی انعکاس پیدا میکنند.
  دردوربینهای مرغوب برای کاهش درخشندگی ٬در لنزها از پوشش رنگینی برایجلوگیری و کاهش آن استفاده میشود.جنس این پوششها معمولا از فلورایدمنیزیوم میابشد.زیراتششعات بیش از اندازه باعث ایجاد عیب در خاصیتهای بصری دوربین میشود.
  کم شدن درخشندگی به بالا بردن انتقال نور و وضوح کمک فراوانی میکند.
  پوش فلوراید منیزیوم به شکل بسیار نازکی بر روی لنزها قرار میگیرند و انواع آنها به شرح ذیل میباشد:

  ۱-پوشش کامل(fully Coated)
  برای مراقبت از درخشندکی و وضوح تمامی قسمتهای بیرونی لنز توسط این لایه پوشانده میشود

  ۲-پوشش چند لایه ای(Multi Coated)
  این پوششهای چند لایه و جهت بهبود بخشیدن به انتقال نور و جذب بهتر نور تولید میشوند.

  ۳-پوشش چند لایه ای کامل(fully multi coated lens)
  دراین تکنولوژی تمامی قسمتهای لنز توسط فلوراید منیزیوم پوشانده میشود تا از بروز تمامی خطاهای اپتیکی و تجزیه شدن نور جلوگیری شود و آنها را به حداقل تاثیر خود رساند.

  علاوه بر کیفیت نوع پوششها ٬کیفیت ساختار عدسی ها نیز مهم میباشد.

  ۵-لنزهای بسیار شفاف(CLS-Crystal Lens System)
  هدف ازساخت چنین لنزهایی استفاده در دوربینهای و یا قطعات اپتیکی در نور بسیار کم برای تیراندازی هرچه بهتر و دقیقتر و فراهم آوردن بیشتر جذبیت نوری درلنزها میباشد.

  ۶-لنزهای بسیار شفاف با پوشش چند لایه(HT-fully Multi coating Leans)
  سازندگان بزرگ دوربین سازی توان خود را برای بالا بردن شفافیت در لنز و تصویرصرفمیکنند.این تکنولوژی نیز در حال حاضر تلاش این سازندگان بزرگ اپتیک سازی میباشد که در آن لنزها به حد تقریبی ۱۰۰ درصد انتقال نور رسیده اند.

  Ruggedness استحکام
  دوربینهای خوب میتوانند در شرایط بسیار سخت تیراندازی به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.
  این شرایط عبارتند از:
  ۱-عقب نشینی مکرر سلاح
  ۲-ضربات ناشی از برخورد دوربین با اطراف
  ۳-برف و باران شدید
  ۴-سرمای شدید و یاگرمای طاقت فرسا
  ۵-افتادن دوربین در آب
  ۶-....
  درچنین شرایطی ممکن است شبکه نشانه روی دوربین پاره و یا شکسته شود.چسبها ازهمدیگر باز شوند.سیستمهای داخلی دوربین از هم پاچیده شوند.پیچها واتصالات داخلی از هم گسسته شوند.
  فقط یک طراحی خوب و استفاده از مواد مصرفی مناسب و ساخت خوب میتواند از همه این مسائل جلوگیری کند.

  Waterproofing Scops دوربینهای ضد آب
  بعضی ازسازندهای بزرگ در صنعت اپتیک سازی برای بالاتر بردن کیفیت محصولات خودباپرکردن دوربین از گاز N2 (نیتروژن) و درزبندی بدنه ٬محصولات خود را در برابر آب و رطوبت بیش از حد مقاوم میکنند.شرکت معظم Leupold اولین کارخانه سازنده اپتیکی میباشد که از این تکنولوژی در دوربینهای خود استفاده کردهاست.حتی امروزه بعضی از دوربینهای مرغوب نیز در مقابل آب کاملامقاوم نیستند.ضد‌ آب کردن دوربینها یکی از مهمترین فاکتورها در صنعت ساخت دوربین تفنگ میباشد که این رقابت باعث بالارفتن کیفیت چسبها مورد استفاده در عایقبندی گردیده است که در کل طول عمر دوربین نیتروژن را در درون وآبرا درخارج از دوربین نگه میدارد.
  در سال ۲۰۰۸ شرکت لوپولد با معرفی محصول جدید خود دست به ابتکار جدیدی زد تا باز هم کیفتی برتر را به خریداران خود ارائه کند.لوپولد در دوربینهای سری VX-7 و VX-7L و در سال ۲۰۱۰ نیز در سریVX-III بجای استفاده از گاز N2 از گاز آرگون و کریپتون استفاده کرده است.عملکرد این گاز در اختلافات تمایی به مراتب بهتر از N2 میباشد.آرگون گاز کاملا خنثی ایست که میتواند دمای داخلی دوربین را ثابت نگه داشته و از تعرق داخلی در شرایط بد آب و هوا جلوگیری به عمل آورد.
  در دوربینهای سری VX-II شرکت Leupold تحمل فشار آب تا عمق ۱۳ متر و در سری های تاکتیکال تا ۲۰ متر میباشد.
  همچنین شرکت Nightforce تمامی دوربین های خودرا در عمق ۳۰ متری و در دمای ۶۵ درجه به مدت ۲۴ ساعت مورد فشار قرارمیدهد تا از دوام و غیر قابل نفوز بودن آب در آنها اطمینان حاصل نمایند.
  توجه کنید که در دوربینهایی نظیر Swarovski که در ایران دوربینهای شناخته شده ومعروفی هستند حداکثر میزان فشار قابل تحمل ۰.۵بار میباشد.
  همچنین با وجود گاز نیتروژن در درون دوربینها از مه گرفتگی دوربینها در اثر اختلاف دما جلو گیری خواهد شد.

  دقت مداوم(Repeatable Accuracy)
  دقت مداوم یعنی قابلیت و توانایی برای ثبات دوربین در تغییرات بزرگنمایی٬تیراندازی پیاپی ٬عقب نشینی های مکرر سلاح و ضربات ناشی از اطراف که این مسائل باعث محدودیت در کیفیت بعضی از دوربینها شده است.در هنگام استفاده از بزرگنمایی دوربین با چرخش Varible Power اندازه تصویر نیز تغییرمیکند.در صورت ثابت بودن دوربین و تغییر بزرگنمایی نباید کوچکترین جابجایی در هدف ایجاد شود.

  Eye Relife راحتی چشمی یا فاصله چشمی مناسب
  راحتی چشمی عبارت است از فاصله بهینه شده از چشم انسان تا لنز چشمی دوربین . دراین فاصله تیرانداز میتواند تمامی جزئیات تصویر را به صورت کامل مشاهده کند و هیچ تیرگی یا ابهامی نباید در تصویر وجود داشته باشد.
  در دوربین تفنگهای گلوله زنی این فاصله با توجه به نوع دوربین و سلاح از ۵ تا ۱۵سانتیمترمتغییر میباشد که در صورت عقب نشینی سنگین سلاح ٬دوربین به چشم تیرانداز برخورد نکند.اما در دوربینهای دو چشمی و یا تلسکوپها لزومی به چنین فاصلهای نمیباشد.

  Exit Puple مردمک خروجی
  اگر یک دوربین تفنگی را درفاصله ای از چشم خود(مثلا ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر)نگه دارید٬نقطه ای روشن و کوچک در آن مشاهده خواهید کرد که آنرا مردمک خروجی دوربین مینامند که شبیه به دیافراگم لنز در عکاسی عمل میکند.مردمک خروجی دردوربینهای که دارای بزرگنمایی متغییر هستند ٬باتغییر بزرگنمایی تغییرمیکند.در بزرگنمایی زیاد انداز مردمک خروجی کم و در بزرگنمایی کم اندازهآن زیاد است.با تقسیم قطر لنز شیئی بر میزان بزرگنمایی اندازه مردم خروجی مشخص خواهد شد.
  بنابراین هر چه اندازه لنز شیئی و یا به عبارتی اندازه دهانه لنز بزرگتر باشد میزان نور ورودی نیز بیشتر و در نتیجه در مناطق تاریک تصویر روشنتری خواهیم داشت.
  طبق آزمایشهایی که دانشمندان بر چشمانسان انجام دادند ٬متوجه شدند که مردمک چشم انسان میتواند در روشنایی روزتا دو میلیمتر و در تاریکی شب تا ۷میلیمتر باز شود.از این خاصیت چشم انسان در مردمک خروجی دوربین استفاده میشود.بنابراین یک لنز با مشخصه10x40 میتواند برای تیراندازی در روز کاملامناسب باشد و یک لنز با لنز ۵۰میلیمتر در همین بزرگنمایی در تاریکی غروب بالاترین بازدهی را داشته باشد.

  Thermal وابستگی دما
  دوربینهای خوب برای کار در شرایط مختلف آب هوایی طراحی شده اند.این شرایط را میتوان سرمای شدید در زمستان و یا گرمای طاقت فرسای تابستان در دشتهای بسیارداغ دانست.در صورت مرغوب نبودن دوربین ٬با چنین تغییرات دمایی مشکلاتی درآنهابروز خواهد کرد.مثلا در سرمای شدید دچار مه گرفتگی و در گرمای شدیدباتغییر شکل اجزای درون و بیرون و خارج شدن گاز نیتروژن از دوربین روبرو خواهد شد.

  Impact Torture Testing شرایط تست دوربین در فشار
  سازندگان معتبربه صورت مداوم و انتخاب تصادفی از میان محصولات خود یک دوربین رابرگزیده وتحت شرایط فشار قرار داده و با دقت بالا آنها را مورد بررسی وآزمایش قرارمیدهند.
  این فشار در دوربینهای خوب از ۵۰۰ تا ۷۵۰ GS میباشد.
  تغییرحالت دوربین در زیر فشار یعنی مرگ دوربین ٬زیرا این فشار بر روی بدنه دوربین اعمال میشود.این آزمایش یکی از سخترین و مشکلترین تستها در صنعت دوربین سازی میباشد.
  GS چیست؟
  به طور کلی GS نیرویی است که از طریق دستگاه فشار بر روی دوربین اعمال میشود و G برابر است با مقدارنیرویی که از سطح زمین بر یک کیلوگرم جسم وارد میشود.
  در دوربینهای سریVX-II شرکتLeupold میزان فشار قابل تحمل برابر با ۷۵۰GS میباشد که این فشار معادل۵۰۰۰ بار تیراندازی پیاپی با کالیبر 375H&H میباشد.
  در دوربینهای Nightforce این فشار برای تمامی دوربینها تا ۱۲۵۰ GS افزایش میابد.

  Thermal shok and thermal exposure testing آزمایش دما و شوک
  در این تست سازندکان محصولات خود را در شرایط تست گرما و سرمای شدید قرار میدهند که این دما با توجه به دوربینها متفاوت میباشد.
  شرایط تست به این صورت میباشد که اول آنرا در گرمای نسبتا زیاد قرار داده و بعدازگذشت زمان مورد نیاز آنرا به سرعت در سرمای شدید قرار میدهند تا درصورت بروز هرگونه مشکل درصدد رفع آن برآیند و فرق دنیای تست واقعی را با دنیای مجازی مشاهده کنند.مهندسان اپتیک سازی دوربینهای خود را در گرمای شدیدی قرار میدهند.این گرما چنان زیاد است که انگار در حال پخت دوربین هستند.سپس تمامی پارامترهای مهم دوربین مانند روغنهای روان کننده و غیره را چک میکنند.این مراحل تست در سرما نیز انجام میشود.
  در تست دوربینهای شرکت Nightforceمیزان دمای تست از منفی ۶۲ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد است که در حال حاضر هم سخت ترین شرایط تست در بین شرکتهای اپتیک سازی میباشد.

  Waterproofing Test تست مقاومت در برابر فشار آب
  بعدازانجام تمامی مراحل تست نوبت به تست دوربین در برابر فشار آبمیباشد.مهندسان دوربینها را در مخازن بزرگ آب گرم تحث فشار قرارمیدهند.گرمای زیاد آب موجب بالارفتن سرعت حرکت درمولکولهای گاز نیتروژن شده و در صورت مقاوم نبودن سلینگها این گاز با فشار از دوربین خارج و به صورت حباب در آب نمایا نمیشود.عمق این مخازن از ۱ تا ۳۰ متر و زمان تست ۲۴ساعت میباشد.
  مقاومت دوربینهای خوب از ۰.۱ تا ۳.۵ بار میباشد.

  Reticle شبکه دوربین

  شبکه دوربین همان دستگاه نشانه روی یا بعلاوه دوربین میباشد.جنس این شبکه از مواد مختلف و سخت ساخته میشود که این مواد عبارتند از:
  تیتانیوم-پلاتین-تنگستن-فولاد -فولاد Stainless وشیشه های حکاکی شده توسط لیزر و یا آب.
  ضخامت این شبکه در بیشتر اوقات کمتر از تار مور انسان است.با تمام اینظرافت شبکه های دوربینهای تفنگ آنچنان در جای خود محکم شده اند که باسنگین ترین تکانها از جای خود کنده و یا شکسته و پاره نمیشوند.اما اینتوانایی فقط باخرید دوربین خوب امکانپذیر خواهد بود.

  انواع شبکه استاندارد دوربین:

  Duplix - Fine Duplex - Heavy Duplex - Mil Dot

  البته تمام سازندگان دوربین تفنگ از یک سری شبکه استاندارد مختص به خودشان نیز در دوربین استفاده میکنند.

  Fast Focus Eye Lens عدسی کانون چشم

  کاراین عدسی تنظیم کانون لنز چشمی با شبکه دوربین و چشم ما میباشد.زیرا هرشخص باتوجه به دوربینی و یا نزدیک بینی باید این لنز را تنظیم کند.در غیراینصورت تصویر برای تیرانداز کمی تار خواهد بود و یا در صورت شفاف بودن شبکه دوربین به وضوح دیده نخواهد شد.

  Fild of View میدان دید

  میدان دید عبارت است از فضایی از محیط که در دوربین برای تیرانداز قابلروئیت میباشد.میدان دید با توجه به بزرگنمایی تغییر میکند یعنی دربزرگنمایی کمتر بیشتر و در بزرگنمایی بیشتر فضای قابل روئیت برای تیراندازکمترخواهد بود.

  Parallax اختلاف دید

  دوربین تفنگ رادرجای ثابتی نگه داشته و چشم خود را در امتداد صحیح فاصله چشمی آنقراردهید.حال چشم خود را در مسیر چپ و راست یا بالا و پایین حرکت دهید .بااین حرکت مشاهده میکنید که جای هدف در پشت Reticle برخلاف حرکت چشم شما جابجا خواهد شد.این پدیده اختلاف دید یا پارالاکس نام دارد.
  علت این پدیده تنظیم فاصله کانونی لنز شیئی در یک مسافت خاص میباشد که در اکثردوربینهای تفنگی این فاصله در ۱۰۰ یاردی تنظیم شده است و قابل تغییرنمیباشد(بجز دردوربینهای خاص).
  یعنی دوربین تفنگ در مسافتهای کمتر از ۱۰۰ یارد و بیشتر از آن دچار این عارضه میشود و فقط در مسافت ۱۰۰ یاردی فاقد پارالاکس میباشد.
  این پدیده باعث میشود تا تیرانداز هدف را در جای واقعی خود نبیند و تیرش بجای برخوردبه نقطه مورد نظر به جای دیگری از هدف اصابت کند.با توجه به مواردگفته شده این پدیده هرگز در شکار برای تیرانداز مشکل آفرین نبوده است.بلکه درتیراندازی های دقیق در مسابقات به اهداف خاص مسئله پارالاکس مهم میباشد.
  مشکل دیگراین پدیده ایجاد بعد دیگر در تصویر است.برای مثال اگر انگشت خود رادر جلوی چشمان خود قرار دهید و به آن نگاه کنید تصویر پشت را تار و درصورت کانونکردن چشم خود بر روی تصویر پشت انگشتان خود را تار یا (Out offocus)خواهیددید.
  در دوربین تفنگ هم در مسافتهای کمتر و یا بیشتر از۱۰۰ یارد چنین مشکلی وجود دارد.به طوری که تیرانداز گاهی ممکن است شبکه دوربین و گاهی تصویر را تار تر از حد معمول ببیند.اما همانطور که قبلا هم گفته شد این پدیده در شکار هرگز مشکل آفرین نخواهد بود.
  البته برای آندسته ازشکارچیانی که میتوانند شکار را در مسافتهای بسیار دور(مثلا ۶۰۰ تا۱۵۰۰متر) مورد هدف قرار دهند این فاکتور در تیراندازی بسیار تاثیر گذارخواهدبود.(تیراندازی در چنین مسافتی نیاز به تجربه فراوان دارد وتیرانداز علاوه بر محاسبه میزان افت تیر و بالستیک گلوله خود ٬میبایست به فاکتورهایی نظیردمای هوا ٬رطوبت ٬ارتفاع ٬باد و حتی سرعت چرخش زمین هم....توجه داشته باشد.در غیر این صورت برخورد تیر با هدف غیر ممکن خواهدبود.همچنین برای تیراندازی در چنین مسافتی از کالیبرهای خاص با وزن گلوله بالا استفاده میشود).
  در تیراندازی با تفنگ بادی به علت کم بودن فاصله شکار (که عمومااز ۲۰ تا ۷۰ متر میباشد)و نزدیک بودن مسافت تیراندازی به فاصله کانونی لنزدوربین این پدیده تاثیر گذار نخواهد بود.

  Parallax Adjastment Objectivelens یا تنظیم پارالاکس در لنز شیئی

  در بعضی از دوربینها برای برطرف کردن خطای دید پارالاکس از یک لنز شیئی قابل تنظیم در مسافتهای مختلف استفاده میشود.
  درواقع کار این لنز تنظیم فاصله کانونی دوربین در مسافتهای مختف میباشد که این مسافت معمولا از ۱۵-۲۵ یارد تا بینهایت و در دوربین تفنگهای بادی از۱۰ مترتا بینهایت میباشد.

  Side Focus Parallax یا تنظیم پارالاکس از کنار

  در دوربینهایحرفه ای و تاکتیکال روش تنظیم فاصله فکوس متفاوت میباشد.بر روی این دوربینها یک Handwheel در کنار برجکهای تنظیم سمت و برد قرار دارد که کار تنظیم فاصله کانونی دوربین را بر عهده دارد که به این دوربینها SideFocus گفته میشود.
  سرعت تنظیم و همچنین دسترسی به این Handwheel نسبت به دوربینها Parallax Adjastment Objectivelens بسیار بهتر و ساده تر میباشد.
  همچنین با تنظیم درست پارالاکس وضوح تصویر هم افزیاش میابد.

  Riflescope Mount پایه دوربین تفنگ

  پایه وبست دوربین اجزائی هستند که دوربین توسط آن بر روی تفنگ سوارمیشود.نصب پایه آنچنان حائز اهمیت است که در صورت رعایت نکردن اصول درست آن تنظیم دوربین امری بی فایده خواهد بود.در صورت نصب نا صحیح پایه چنانچه ازدوربینهای گرانقیمت نیز استفاده شود هیچگاه نتیجه مطلوب حاصل نخواهدشد.برروی ریل نصب دوربین تفنگ شیارها و یا سوراخهایی وجود دارند که باقرارگرفتن پیمهای پایه در این قسمتها پایه دوربین در جای خود تثبیت ومحکم خواهد شد و هرگز از جای خود حرکت نخواهد کرد.

  در صورت نبودنپیم و یا برجستگی در زیر پایه هرگز از آنها استفاده نکنید.در صورت استفاده٬بعداز شلیک چند تیر پایه از روی ریل حرکت خواهد کرد.
  در صورت عدم دسترسی به پایه های مرغوب با سوراخ کردن پایه و پیم گذاری میتوانید از آناستفاده کنید.البته انجام این کار نیاز به تخصص فراوان دارد.
  انواع پایه ها:

  ۱-دو تکه با ساپورت دوربین ۱ اینچ
  ۲-دوتکه با ساپورت دوربین ۳۰ میلیمتر
  ۳-یک تکه با ساپورت دوربین ۱ اینچ
  ۴-یک تکه با ساپورت دوربین ۳۰ میلیمتر

  دربعضی از دوربینهای تفنگ بجای استفاده از لوله ۱ اینچ از لوله های ۳۰میلیمتراستفاده شده است.
  مهمترین دلیل استفاده ازTube های بزرگتر جابجایی بیشتر در تنظیم سمت و برد است.به طوریکه امکان تصیح میزان افت تیر و انحراف گلوله در اثر باد بیشتر خواهد شد.دردوربینهایTube ۱ اینچی امکان جابجایی در سمت برد به علت قطر کمتر محدودتر میباشد.

  برخلاف تصور بعضی از افراد که میگویند پایه های یک تکه بهتر از پایه های دو تکه هستند ٬باید گفت که این طرز تفکر کاملا اشتباهاست.زیرا در صورت عدم نصب صحیح پایه ٬اعم از یک تکه یا دو تکه ٬هیچ فرقی بین آنها نخواهد بود و هردوی آنها بعد از شکلیک چند تیر از جای خود حرکت خواهند کرد.
  در پایه های دوتکه امکان حرکت جابجایی پایه ها نسبت به یکدیگر وجود دارد و با توجه به بلندی ریل نصب دوربین میتوان فاصله بین آنها را تنظیم کرد.اما در پایه های یک تکه این امکان وجود ندارد.اما درپایه های دو تکه برای هر پایه از یکپیم جدا استفاده میشود.
  یکی ازمهمترین مواردی که در نصب پایه بسیارحائز اهمیت است استفاده از چسب درلابلای بستهای پایه میباشد.در بعضی ازپایه ها از چسب خاصی در بین بستهااستفاده میشود تا به علت ارتعاشات زیاد لوله دوربین از میان بستها حرکتنکند.
  در صورتی که بر روی پایه شما چنین چسبی وجود ندارد ٬میتوانید ازچسب دو روی بسیار نازک استفاده کنید.تمامی این مطالب در نصب دوربین بر روی تفنگهای گلوله زنی نیز صادق میباشد.

  تفنگ بادی سفارشی
  به تغییرات دلخواهی که یک تیرانداز بر روی تفنگ خود اعمال میکند سفارشی کردن و یاCustomize کردن گفته میشود که این امر به دلایل ذیل میباشد:
  به طور کلی تمامی سازندگان تفنگ چه بادی و چه شکاری از یک استاندارد برای ساخت قنداق استفاده میکنند.این استاندارد با توجه به ابعاد ظاهری بدن یکفرد میانه اندام ساخته میشود.
  دلیل استفاده از این روش ساخت و تولیدانبوه در یک کارخانه میباشد.بنابراین تفنگی که برای یک فرد میانه اندام ساخته میشود نمیتواند برای یک فرد درشت و یا کوچک اندام مناسب باشد.البته این بدان معنانیست که تیراندازی با آن به هیچ وجه امکانپذیر نباشد.بلکه در تیراندازی دقیق با آن به مشکل خواهد خورد.
  زیرا این مشکلات به علت بلند بودن و یاکوتاه بودن دست وگردن به وجود می آید.در زمستان نیز به علت پوشش زیادتر درلباسها چنین مشکلی وجود دارد و این دلایل سبب شده تا هرتیرانداز ماهری باتوجه به شرایط فیزیکی بدن خود تغییراتی بر روی تفنگ ایجاد کند.

 2. سپاس

  ali66 (03-14-2012),dejavo (03-07-2012),ENGINEER (04-16-2012),faraz_diana (10-13-2013),HAMEDOF (02-27-2012),HideTarget (11-05-2011),hossien (05-03-2012),m.movahed202 (10-16-2013),mars23 (05-01-2013),masoud768 (11-02-2014),masoudsara (12-03-2011),Mehrshad (11-02-2011),Mohsen61 (12-16-2011),reza asadi (06-10-2015),Saeed (11-05-2011),SNIPER (11-29-2011),sturmgewehr44 (11-22-2011),مهندس رهام (12-27-2013),Vicxtor (07-14-2012)

 3. #2
  عضو عادی سعیدچریک آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  محل سکونت
  بوشهرــ عسلویه
  نوشته ها
  27
  Thanks
  2
  Thanked 83 Times in 25 Posts

  پیش فرض

  سلام به همه دوستان
  لطفا" بگین این اصطلاحات صفر اول و دوم و ژول ...
  مربوط به شلیک با pcp است یا من که دیانا 54 دارم رو هم شامل میشه
  یک توضیح مختصر دل ما را شاد میکند.
  پیروز و سربلند باشید

 4. سپاس

  مهندس رهام (12-27-2013)

 5. #3
  Administrator Masoud-gh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,395
  Thanks
  4,016
  Thanked 9,358 Times in 1,503 Posts

  پیش فرض

  این مبحث به تراژکتوری گلوله/ساچمه مربوط هست و مختص تفنگ خاصی نیست٬همه پرتابه ها رو دربر میگیره.حتی کمان.لطفا این لینک را مطالعه بفرمایید.


  با خارج شدن گلوله از لوله پا به مرحله دیگری از بالستیک گذاشته اید.
  با درک عمیق تمامی مطالب بالا و کسب مهارت در تیراندازی به عمق لذت تیراندازی در این مرحله پی خواهید برد.
  دراین مرحله به بررسی نحوه حرکت گلوله از زمان شلیک تا زمان برخورد به هدف میپردازیم .اصابت درست تیر به هدف و یا اصابت نکردن آن به درک کامل این مرحله بستگی دارد.
  گلوله تفنگ هم مانند سنگی است که شما با دست پرتاب میکنید.زیرا گلوله هم پس از طی کردن یک مسیر قوسی شکل به زمین میرسد.بنابراین نشانه گیری در امتداد این مسیر قوسی شکل امکانپذیر نمیباشد.
  اگر از دستگاه نشانه روی به هدف نگاه کنید از تفنگ خود تا بینهایت را یک مسیر کاملا صاف در امتداد یک خط مشاهده خواهید کرد.
  به این مسیر خط نشان گفته میشود که به صورت خط فرضی میباشد.
  (۱)گلوله پس از خارج شدن از لوله بخاطر اختلاف سطح شکاف درجه و مگسک به سمت بالاحرکت میکند و این خط نشان را یک بار قطع میکند.(۲)گلوله در طی مسیر پروازخود با عوامل فیزیکی مثل جاذبه ٬باد موافق و یا مخالف ٬رطوبت ٬دمای هوا و...روبرو میشود و به تدریج از سرعت و نیروی آن کاسته میشود.سپس حرکت روبهبالای آن به حرکت افقی(۳) و بعد از آن به سمت پایین و حرکت نزولی سوق داده میشود و دوباره خط نشان را قطع میکند.گاهی گلوله در مرحله اول و گاهیهم در مرحله دوم و سوم به هدف برخورد میکند.بالاترین مسیر پرواز گلوله رااوج میانه مسیر و یا Mid Range Trajectory مینامیم.

  تنها زمانی تیر ما بر مرکز هدف اصابت خواهد کرد که گلوله در مرحله اول و دوم در زمان قطع کردن خط نشان باشد.
  در غیر این صورت نقطه برخورد کمی پایین تر و یا کمی بالاتر از مرکز هدف خواهد بود.
  مسعود قدیری

  www.doorbin-digital.com/forums

 6. سپاس

  alik. (10-13-2013),reza.zarei66 (10-13-2013),مهندس رهام (12-27-2013)

 7. #4
  عضو عادی سعیدچریک آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  محل سکونت
  بوشهرــ عسلویه
  نوشته ها
  27
  Thanks
  2
  Thanked 83 Times in 25 Posts

  پیش فرض

  خیلی زیبا توضیح داده اید در عین سادگی ، جان مطلب را به خوبی به مخاطب میرساند
  ولی یک پرسش و یک گله...
  پرسش اینکه مگر گلوله های کالیبر 50/. که همون 12/7 mm میباشد در تفنگهای بادی هم استفاده میشود یا بهتر بگم مگه همچین تفگهای بادی داریم که این گلوله های سنگین رو ــ که ضد زره و خودروهای سنگین میباشند ـــ را شلیک کند؟
  و گله اینکه در بعضی مباحث وقتی یک کاربر ساده وارد بحث میشه ، بعنوان مثال pcp ها ، ابتدا یک توضیح خوب و مقدماتی و چند تصویر از نحوه کار و ساختمان و مکانیزم این سلاح را میخواند
  که توسط مدیر آن انجمن قراد داده شده
  ولی وقتی برای کسب اطلاعات پیشرفته تر به پی نوشتها و مطالب قرار داده شده توسط دیگر مدیران و کاربران مراجعه میکند در عین ناباوری با مباحث و اصطلاحاتی مواجه میشود که به زبان ساده هنگ میکند مثل اینکه یک دانش آموز اول رهنمایی را بعد از درس دادن اولین صفحه از کتاب علوم ببرند سر کلاس فیزیک کوانتومی آنهم کلاس رفع اشکال قبل از امتحان (خخخخخ)
  دست آخر هم با ناامیدی صفحه رامیبندد و باخودش میگوید : ماکجا؟ اینا کجا؟ ولش کن بابا همون تفنگ بادی خودمون رو عشق است
  ـــــــــــــــــــــــــ ــــ
  لطفا" در یک انجمن یا تاپیک یا پست جداگانه بدون نظرات دیگر مدیران متخصص همانندهمین متن بالا ، گام به گام امثال من را که در این زمینه بسیار مبتدی هستیم ،راه بیاندازید
  باتشکر
  پیروز و سربلند باشید

 8. سپاس

  Masoud-gh (10-13-2013),Saeed (10-16-2013),مهندس رهام (12-27-2013)

 9. #5
  عضو عادی سعیدچریک آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  محل سکونت
  بوشهرــ عسلویه
  نوشته ها
  27
  Thanks
  2
  Thanked 83 Times in 25 Posts

  پیش فرض

  یعنی طبق این توضیح شما صفر اول میشود همان مرحله اول قطع کردن خط نشانه و صفر دوم نیز مرحله دوم قطع کردن خط نشانه توسط گلوله؟

 10. سپاس

  مهندس رهام (12-27-2013)

 11. #6
  Administrator Masoud-gh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,395
  Thanks
  4,016
  Thanked 9,358 Times in 1,503 Posts

  پیش فرض

  کاملا درسته.
  مسعود قدیری

  www.doorbin-digital.com/forums

 12. سپاس

  reza.zarei66 (10-13-2013),مهندس رهام (12-27-2013)

 13. #7
  Administrator Masoud-gh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,395
  Thanks
  4,016
  Thanked 9,358 Times in 1,503 Posts

  پیش فرض

  از نظر قطربیرونی گلوله(کالیبر)باید عرض کنم بله.در تفنگهای pcp هم وجود داره.اما کاملا با کالیبر 50bmg متفاوت هستند.

  به هر حال سلیقه در نوشتن وجود داره و نحوه گویشها متفاوت هست.اگر جایی مطلب مبهمی دیدید بفرمایید حتما توضیح داده خواهد شد.
  مسعود قدیری

  www.doorbin-digital.com/forums

 14. سپاس

  reza.zarei66 (10-14-2013),مهندس رهام (12-27-2013)

 15. #8
  عضو عادی سعیدچریک آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  محل سکونت
  بوشهرــ عسلویه
  نوشته ها
  27
  Thanks
  2
  Thanked 83 Times in 25 Posts

  پیش فرض

  سلام علیکم
  سرعت اولیه گلوله رو چطور میشه بدست آورد؟
  آیا وسائل و امکانات خاصی میخواد یا منهم در منزل میتوانم این کار را انجام دهم؟
  نکته اینکه بدست آوردن سرعت اولیه چه ارتباطی با بدست آوردن صفر اول و دوم دارد؟
  از توجه و پاسخهای شما ممنونم.

 16. سپاس

  مهندس رهام (12-27-2013)

 17. #9
  عضو افتخاری alik. آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  نوشته ها
  237
  Thanks
  1,604
  Thanked 1,630 Times in 245 Posts

  پیش فرض

  درود بر همه
  برای بدست اوردن سرعت شما باید کرونوگراف داشته باشین.حدود قیمت این دستگاه هم 800 تومانه
  در ضمن اگر سرعت رو نداشته باشین نمیتونین با نرم افزار کار کنین چون اون سرعت میخواد.
  البته میتونین به طور تجربی صفر اول و دوم تفنگ خودتون رو با ی تست 1 ساعته در فضای باز در بیارین ولی زمان بره و خیلی هم دقیق نیست.
  موفق باشین

 18. سپاس

  Masoud-gh (10-14-2013),Mohsen habibi (10-13-2013),reza.zarei66 (10-14-2013),مهندس رهام (12-27-2013)

 19. #10
  عضو عادی سعیدچریک آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  محل سکونت
  بوشهرــ عسلویه
  نوشته ها
  27
  Thanks
  2
  Thanked 83 Times in 25 Posts

  پیش فرض

  سلام علیکم
  خیلی جالب شد
  اصلا" فکرش هم رو هم نمیکردم همچین مراحلی رو برای یک قلق گیری با اسلحه بادی باید طی کرد منظورم خریدن وسیله ای به اسم کرونوگراف و بعد از اون هم یک نرم افزار .... و احتمالا" مراحل بعدی و بنده که باور کنید ــ خودم رو تو هدف کیری با تفنگ خیلی حرفه ای میدونستم (البته تا قبل از آشنایی با این سایت )ـــ هیچ اطلاعی از این مباحث نداشتم.
  لطفا" بفرمایید که برای آشنایی با این نرم افزار و فراگیری کار با اون باید به کدام رفرنس مراجعه کنم؟
  باسپاس فراوان
  پیروز و سربلند باشید

 20. سپاس

  مهندس رهام (12-27-2013)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •